Przewodnik po Krakowie – relaksujący spacer po Kazimierzu i Podgórzu
Czasem na własne życzenie, zamiast relaksować się podczas zwiedzania i znaleźć czas na docenienie piękna oglądanych miejsc i obiektów, fundujemy sobie gorączkowy, męczący bieg pod hasłem: „jak najwięcej, jak najszybciej”. Spacer w spokojnym tempie, leniwej atmosferze i wśród pięknego otoczenia to doskonały pomysł na wycieczkę, która będzie nie tylko wspaniałym przeżyciem estetycznym, ale również okazją do relaksu. Spokojne tempo przechadzki pozwoli na momenty refleksji i wzruszenia. Nasz przewodnik po Krakowie jest poświęcony właśnie „leniwemu” zwiedzaniu Kazimierza i Podgórza.
Krok 1: właściwa sceneria
Podczas pobytu w Krakowie warto zorganizować sobie przynajmniej jeden dzień „leniwego” zwiedzania, choćby po to, żeby mieć więcej siły na kolejne, bardziej intensywne. Naszym zdaniem miejsca idealne do tego typu eskapady to Kazimierz i Podgórze. Dlaczego? Już tłumaczymy! Decyduje o tym wyjątkowa atmosfera tych dzielnic, zdecydowanie odróżniające je od znacznie bardziej komercyjnego i zatłoczonego Starego Miasta. W obu tych dzielnicach zachowały się budynki, których jeszcze nie poddano renowacji. Nie wszyscy lubią widok odrapanych kamienic, ale naszym zdaniem mają one swój naturalny wdzięk i automatycznie kierują nasze myśli ku przeszłości, skutecznie uruchamiając wyobraźnię.
Takich podwórek jak na Kazimierzu nie ma nigdzie. Być może kojarzycie je z obrazów malarzy krakowskich z początków XX wieku – zawsze są otoczone drewnianą galerią z wejściami do mieszkań. Wszystkie te magiczne podwórka ze starych obrazów nadal istnieją! Na niektórych właściciele restauracji i kawiarni wystawili stoliki, gdzie można usiąść w cieniu drzewa lub pnącej się po murach winorośli i napić czegoś zimnego w bardzo „południowej” atmosferze. Kwartał żydowski z jego unikatową zabudową ma również swój własny niesamowity klimat. Piękne budynki bożnic i zrekonstruowane szyldy warsztatów z początków stulecia, restauracje serwujące kuchnię żydowską – wszystko to pozwala nam dotknąć zupełnie innej kultury i uświadomić sobie, jak blisko tego, z dzisiejszej perspektywy urzekającego egzotyzmem świata, żyli nasi przodkowie.
Położone po drugiej stronie Podgórze wciąż ma wdzięk XIX-wiecznego galicyjskiego miasta. Uroczy rynek z dominującą nad nim wspaniałą bryłą kościoła św. Józefa to doskonałe miejsce na chwilę odpoczynku. Część ulic Podgórza, położona za kościołem, a więc na skraju Krzemionek Podgórskich (dawny kamieniołom), biegnie pod ostrym kątem w górę, co nadaje tej części dzielnicy wyjątkowy urok.
Krok 2: właściwa trasa
Właściwa trasa „leniwego” zwiedzania to taka, która biegnie w zgodzie z naszymi zainteresowaniami i upodobaniami. Jeśli mamy się później wybrać na Podgórze, spacer po Kazimierzu najlepiej zacząć od strony Wisły i Sanktuarium Męczeństwa św. Stanisława na Skałce. Przepiękny, otoczony zielenią barokowy zespół zabudowań to idealne miejsce na początek spaceru. Jesteśmy w chrześcijańskiej części dawnego Kazimierza (podział na oddzielony murem kwartał żydowski i „resztę miasta” zniknął dopiero w XIX wieku). Ulica Skałeczna poprowadzi nas dalej ku ogromnym, gotyckim kościołom – św. Katarzyny i Bożego Ciała. Jeśli kochacie sztukę sakralną, zajrzyjcie do wnętrza tych wspaniałych świątyń, nie zawiedziecie się na pewno! W upalny dzień chwila odpoczynku/refleksji/modlitwy w promieniujących chłodem gotyckich murach to ogromna przyjemność.
Teraz przed Wami centrum Kazimierza – Plac Wolnica (część dawnego Rynku), a dalej Plac Nowy i cały kwartał żydowski, urokliwe ulice i mnóstwo klimatycznych lokali gastronomicznych. Latem klimat jak w Hiszpanii! Spacer ulicami żydowskiej części wiedzie wśród historycznych synagog (zachowało się aż 7). Kiedy dotrzecie do ulicy Szerokiej, pamiętajcie, że warto zajrzeć do Synagogi Starej (jej geneza sięga XV wieku!) lub Remuh (powstała w XVI stuleciu i wciąż jest czynna!), oczywiście pod warunkiem, że chcecie poznać bliżej kulturę żydowską i obrzędowość judaizmu. Dodajmy, że naprawdę warto. Doświadczenie to bardzo mocno uświadamia, jak wspaniałą i ważną część swojego dziedzictwa historycznego utraciliśmy. Otaczający synagogę Remuh kilkusetletni cmentarz to niesamowicie ciche i piękne miejsce w samym sercu gwarnego miasta.
Z Kazimierza łatwo dostać się na Podgórze ulicą Mostową i kładką Ojca Bernatka. Z tego wyjątkowego mostu na Wiśle przeznaczonego wyłącznie dla pieszych i rowerów roztacza się przepiękny widok na rzekę i obie dzielnice. Dodajmy, że kładka uważana jest za krakowski most zakochanych (tak, możecie umieścić na balustradzie kłódkę z Waszymi imionami). Urokliwymi ulicami bez trudu dotrzecie na Podgórski Rynek. Warto następnie udać się wspomnianymi już pnącymi się w górę uliczkami do Parku Bednarskiego, a jeśli starczy Wam sił możecie wybrać się przez Stare Podgórze na Kopiec Krakusa.
Krok 3: właściwy wybór miejsc relaksu
Prezentując nasz „leniwy” przewodnik po Krakowie nie możemy nie zrobić ostatniego ważnego zastrzeżenia! Kluczowy podczas tego typu zwiedzania jest odpowiedni wybór miejsc odpoczynku. Warto wykonać wcześniej research na temat kazimierskich restauracji, pubów i kafejek. W tej dzielnicy możecie zjeść potrawy kuchni całego świata – polskiej, żydowskiej, różnych kuchni azjatyckich, amerykańskiej, włoskiej… itd. Wybierzcie koniecznie urokliwe miejsce na obiad, a potem na poobiednią kawkę, lampkę wina lub na cokolwiek macie ochotę. Na Podgórzu można się przyjemnie zrelaksować w cieniu drzew Podgórskiego Rynku lub w urokliwym Parku Bednarskiego, gdzie możecie po prostu poleżeć na trawie!
Więcej pomysłów na zwiedzanie Krakowa znajdziecie na serwisie http://krakowzwiedzanie.pl. Każdy wpis w dziale poświęconym najpiękniejszym miejscom w Krakowie przygotowuje licencjonowany przewodnik po Krakowie (na portalu znajdziecie też ofertę usług przewodnickich).