Co robić z Zabrzu?
Zabrze nie jest wielkim miastem. Położone jest w województwie śląskim. Miasto graniczy z trzema innymi, nieco większymi miejscowościami. Są to Gliwice, Bytom oraz Ruda Śląska. Zabrze położone jest na terenie Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego. Jest to typowo górnicze miasto. Na jego terenie są liczne kopalnie, w których pracuje mnóstwo górników. To właśnie dzięki tym kopalniom ludzie mają pracę. Nie jest ona łatwa. Zabrze wydawać się może nieatrakcyjnym miastem – tak jak większość śląskich miast. Jeżeli jednak przyjedziemy do miasta przekonamy się, że tak nie jest. Jest ono naprawdę ciekawym miejscem. Trzeba się jednak o tym przekonać. Wiele osób zamiast na Śląsk woli przyjechać w góry czy jechać nad morze, gdyż tamte tereny wydają się bardziej atrakcyjne. Do terenów położonych na Śląsku trzeba po prostu się przekonać, trzeba przywyknąć, trzeba przede wszystkim zwiedzić takie miasta i zakochać się w nich, poczuć odpowiednią atmosferę. Oczywiście nie wszystkie miasta nam się spodobają.
Turystyka w Zabrzu
Zabrze nie jest miastem tak zwanym martwym. To miasto, w którym zawsze coś się dzieje. Życie w miejscowości nie polega tylko na wyjściu górników do pracy i powrotu do domu. Oczywiście w ciągu tygodnia tak właśnie można postrzegać Zabrze. Jednak w weekendy życie kulturalne czy rozrywkowe zaczyna się na dobre. Chodzimy do teatrów, Filharmonii czy Muzeów. Jeżeli chcemy potańczyć – idziemy do klubów. Ale Zabrze to także turystyka. Możemy spacerować, zwiedzać różne zakamarki Zabrza. Wiele osób jeździ na rowerach, zapisuje się do różnych klubów sportowych czy hobbystycznych. Zawsze możemy znaleźć coś dla siebie, możemy odnaleźć nową pasję, która nas zainteresuje, możemy poznać osoby, które tak jak my spacerują, wspinają się w górach, interesują się starymi autami. A pasję warto mieć. Takie pasje rozwijają człowieka. Pasje można mieć niezależnie czy mieszkamy w Gdańsku, Krakowie czy niewielkim Zabrzu. Jeżeli chcemy się rozwijać, uczyć się – możemy to robić w każdej miejscowości, na Mazurach czy właśnie na Śląsku.
Muzea
Niemal w każdym większym mieście są muzea – bardzo różne, nowoczesne lub starsze. Tak jest także i w Zabrzu. W mieście tym są dwa muzea. Nie jest to wielkie miasto. Jego powierzchnia to zaledwie 80 kilometrów kwadratowych. Muzea to znane wszystkim Muzeum Miejskie i drugie, chyba jeszcze bardziej znane Muzeum Górnictwa Węglowego. Są również chętnie odwiedzane skanseny zabrzańskie. To właśnie jest główny cel wycieczek szkolnych – zobaczyć klimat, atmosferę Zabrza. A Zabrze to miasteczko górnicze, to kopalnie, wykopy, żurawie i właśnie muzea, które warto obejrzeć. Wielu mieszkańców miasta regularnie odwiedza te właśnie muzea – bo warto, bo są ciekawe. Dlatego też, jeżeli jesteśmy w tym ciekawym mieście nie powinniśmy zapominać o takich miejscach, jakimi są muzea. Warto je odwiedzać, warto je oglądać. To właśnie za pomocą takich miejsc dowiadujemy się o historii Polski, o historii regionu. Informacje przekazywane są w sposób bardzo ciekawy i przystępny nawet dla dzieci ze szkoły podstawowej.
Szlaki turystyczne
Zabrze to bardzo ciekawe miejsce. Jeżeli chcemy je zwiedzać oglądać zawsze znajdziemy coś dla siebie. Bardzo często najpierw musimy poznać to miasto, by powiedzieć o nim, że jest naprawdę piękne. Możemy więc pochodzić po licznych parkach, zobaczyć rynek, pospacerować wąskimi uliczkami miasta. Możemy także udać się na wycieczkę szlakami turystycznymi, które przebiegają przez Zabrze. A tych szlaków jest dokładnie pięć. Możemy więc wybrać jeden określony lub każdego dnia wędrować innym. A warto wędrować takimi oznakowanymi szlakami. Każdy szlak ma swoją nazwę. Jest więc Szlak Husarii Polskiej, Szlak Okrężny Wokół Gliwic, Szlak Obrońców Polskiej Granicy czy Szlak Zygmunta Kleszczyńskiego. Wszystkie one są bardzo ciekawe. Jedne są trudniejsze, inne banalnie proste, krótsze. To od nas zależy, którym danego dnia się udamy, który nas zainteresuje. Możemy te szlaki porównywać, możemy wybierać te, które podobają nam się najbardziej, być może do których czujemy sentyment. Warto jednak poznać wszystkie te zabrzańskie szlaki, by móc się o nich wypowiadać.
Parki Zabrza
W różnych miastach jest różna ilość parków. Zawsze jednak taki park – większy lub mniejszy jest. W dużych miastach parków miejskich jest kilka, w mniejszych zazwyczaj jeden. Zabrze nie należy do wielkich miast. Jest to miejscowość średniej wielkości. Parków jest w niej jednak wiele. Ludzie mogą korzystać aż z ośmiu parków miejskich, gdzie każdy z nich ma swoją nazwę. Jest park rodzinny, hutniczy czy leśny. Wybieramy ten, który według nas jest ładniejszy, jest bliżej, czy w którym lubimy przebywać. W takich parkach o każdej porze roku – niezależnie czy jest to zima czy upalne lato, znajduje się mnóstwo ludzi. Czasami to młodzież, która spotyka się w parku na randkach, czasami matki z dziećmi, a czasami całe rodziny, które spędzają w parkach swój wolny czas. Wszystkie parki Zabrza pękają w szwach zwłaszcza w soboty i niedziele. Wtedy to możemy poświęcić kilka godzin, by poprzebywać na świeżym powietrzu, by spędzić czas ze swoją rodziną. To doskonały pomysł aby wyjść właśnie do parku – na spacer czy po prostu, żeby posiedzieć na ławeczce.