Travelovo

Ciekawe kierunki i miejsca które warto odwiedzić?

Travelovo
Pozostałe

Sprawdź auto przed dłuższą podróżą

Przygotowanie samochodu przed dłuższą podróżą wymaga nieco czasu. Szczególnie jeśli wybieramy się nieco dalej, np. do innego kraju. Dlatego warto poświęcić nieco czasu na wykonanie podstawowych czynności, które sprawią, że podróż będzie komfortowa i, przede wszystkim, bezpieczna.

Sprawdzenie ogumienia

Przede wszystkim trzeba sprawdzić ciśnienie w ogumieniu. To bardzo ważna czynność – mniejsze od zalecanego lub zbyt wysokie ciśnienie w kołach mogą spowodować ich uszkodzenie, a to zagraża bezpieczeństwu.

Należy też sprawdzić, czy opony są równomiernie zużyte, a ich bieżnik ma co najmniej 3 cm głębokości. Nadmierne zużycie opon nie tylko zagraża bezpieczeństwu, ale może też narazić kierowcę na mandat.

Sprawdzenie poziomu płynów

Przed dłuższą podróżą warto sprawdzić poziom oleju i płynu hamulcowego i je w razie potrzeby uzupełnić. Należy też pamiętać o płynie do spryskiwania szyb – bez niego podczas deszczu błoto z ulicy znacznie ograniczy widoczność.

Warto przy okazji sprawdzić jakość ogumienia na wycieraczkach, a jeśli jest zużyte – wymienić wycieraczki.

Sprawdzenie świateł

Wiosną i latem, gdy długo jest jasno, kierowca może nawet nie zauważyć, że któraś z żarówek w lampach auta się przepaliła. Dlatego warto poprosić kogoś o pomoc i sprawdzić je wszystkie: światła drogowe, postojowe, stop, migacze, lampkę podświetlającą tablicę rejestracyjną. Nie tylko dla bezpieczeństwa, ale również dla uchronienia się przed mandatem.

To, co niezbędne

W dłuższą podróż dobrze jest zabrać ze sobą:

  • zapasowe żarówki, zwłaszcza od świateł drogowych i świateł stop,
  • zapasowe bezpieczniki,
  • ściereczkę do usuwania zabrudzeń (zwłaszcza psik odchodów, które zawierają substancje groźne dla lakieru),
  • aktualny atlas drogowy,
  • apteczkę, a w niej środki opatrunkowe, przeciwbólowe i przeciwbiegunkowe.

Wszystkie wątpliwości co do stanu technicznego auta najlepiej wyjaśnić w warsztacie samochodowym, u mechaników. Informacje na ten temat znajdziesz też na stronie www.autauzywane.com.pl.