Travelovo

Ciekawe kierunki i miejsca które warto odwiedzić?

Travelovo
Miejsca

Co warto zobaczyć w Krakowie?

Kraków, jedno z najciekawszych i najbardziej atrakcyjnych turystycznie miast Polski od wielu lat ściąga do siebie setki tysięcy turystów z Polski, ale również z Europy i Świata. Oprócz wielu atrakcji turystycznych stolica Małopolski ma do zaproponowania niesamowitą atmosferę, w której dosłownie czuć ducha przeszłości. By zobaczyć w pełni Kraków, przyjeżdżający musieliby spędzić tutaj co najmniej tydzień, jednak nie każdy może sobie na to pozwolić. Wiele osób, które odwiedzają dawną stolicę Polski, spędzają tu najwyżej weekend, co sprawia, że ograniczają się do najważniejszych atrakcji. Poniżej przedstawione zostały wszystkie najważniejsze atrakcje, które możemy znaleźć w centralnej części Krakowa – Rynku, który jest największym tego typu placem w Europie.

Kościół Mariacki

Kościół Mariacki stanowi jeden z najbardziej rozpoznawalnych obiektów w Krakowie. Umiejscowiony jest on na rynku, zaraz przy wyjściu na słynną ulicę Floriańską stanowiącą jeden z głównych krakowskich deptaków. Od połowy XX wieku Kościół Mariacki ma tytuł bazyliki, czego powodem jest między innymi piękny i misternie stworzony ołtarz Wita Stwosza, który ściąga wielu turystów. To właśnie z wieży Kościoła Mariackiego dobiega słynny hejnał mariacki. Kościół posiada 2 wieże. Wyższa, z której grany jest przez trębacza hejnał, liczy sobie 82 metry, niższa natomiast ma wysokość 69 metrów. Bazylika jest dostępna do zwiedzania w cenie 15 złotych za bilet normalny i 10 złotych za bilet ulgowy.

Podziemia rynku w Krakowie

Od 2010 roku Kraków udostępnił zwiedzającym przegląd wykopalisk archeologicznych, które przez poprzednie lata miały miejsce na rynku w Krakowie. Podziemia rynku w Krakowie to ponad 700 eksponatów archeologicznych, które udało się znaleźć w trakcie wykopalisk na terenie 4 tysięcy metrów kwadratowych. Wizyta w muzeum stanowi przeniesienie się do pradawnych czasów i poznanie historii ludów, które w przeszłości zamieszkiwały to miejsce. Wszystko to dzięki zaawansowanym technologiom wizualizacji, które zapewniają turystom świetną zabawę przez cały okres zwiedzania.

Sukiennice

Sukiennice to imponujący budynek, który umiejscowiony jest w samym środku krakowskiego rynku. W przeszłości miejsce to było zarezerwowane dla handlarzy, którzy sprzedawali między innymi sukna. Dawne sukiennice mają podobny kształt do dzisiejszego – dwa rzędy stanowisk i kramów, które stoją naprzeciwko siebie i oczekują na klientów. Handel w tym miejscu trwa już od XIII wieku. Dzisiaj, wciąż dwa rzędy stanowisk oferują swoim klientom szereg pamiątek oraz rękodzieł pochodzących wprost ze stolicy Małopolski.

Wieża Ratuszowa

Wieża Ratuszowa to kolejny budynek, który stanowi atrakcję w ramach dużego krakowskiego Rynku. Jest to pozostałość po krakowskim ratuszu, który w czasach średniowiecznych aż do połowy XIX wieku stanowił siedzibę władz miasta. Wieża w obecnym kształcie jest niczym innym jak pozostałością po dawnym imponującym budynku. Na przestrzeni kilku lat wieża była kilkukrotnie przebudowywana a obecnie stanowi jeden z oddziałów Muzeum Historycznego Krakowa.

Odkrywamy Kraków z dzieckiem

Jeśli w naszej podróży towarzyszą nam właśnie młodzi turyści, dawne miasto polskich władców zapewni im ciekawy czas.
Co można poleć na pewno? Interesującym punktem wycieczki będzie siedziba królów i smoka. Zwiedzić tu można Zamek Królewski na Wawelu, a następnie Smocza Jamę. Przy wyjściu z niej znajdziemy się przy pomniku smoka, który zieje ogniem. Dalej, ulubionym przystankiem dla dzieci będą Sukiennice, oferujące kramy z pamiątkami. Znajdując się tu, warta polecenia jest trasa w Podziemiach Rynku, oferująca ciekawe multimedia.

Gdzie dobrze zjeść

Po wysiłku należy zasilić organizm. Miasto oferuje duży wybór – mamy miejsca, gdzie zjeść w Krakowie można smacznie i niedrogo jak również szykownie, wybierając spośród regionalnych przysmaków. Przytulne knajpki rozlokowane są w starych kamieniczkach, najwięcej na Rynku Głównym jak i Kazimierzu.

Pora na relaks

Po dniu pełnym wrażeń, pełni nowych sił możemy udać się na relaksujący przechadzkę. Gdzie na spacer w Krakowie? Miejsc do wyboru mamy wiele. Dla wytrwałych polecić można kopiec Krakusa. Ciekawym wyborem będzie również Lasek Wolski oraz Zoo. Równie przyjemnie będzie pospacerować wzdłuż bulwarów wiślanych. Aby wybrać się do Krakowa, należy tylko wybrać wymarzony nocleg w Krakowie i cieszyć się udanym wypoczynkiem (zobacz inne polecane miejsca).