Travelovo

Ciekawe kierunki i miejsca które warto odwiedzić?

Travelovo
Miejsca

Jakie zabytki warto zobaczyć na gdańskiej starówce?

Gdańsk najczęściej kojarzy nam się ze spędzaniem wakacji nad Morzem Bałtyckim, ale będąc tam, warto również zaplanować spacer po Starym Mieście, który stanowi jego wizytówkę. Ogromna ilość znajdujących się tam niezwykłych zabytków o często ciekawej historii sprawia, że nie tylko warto je zobaczyć, ale też poznać ich przeszłość.

Rynek w Gdańsku jest znany też jako Długi Targ i jest on przedłużeniem ulicy Długiej, z którą tworzy Drogę Królewską. Znajduje się tam Ratusz Głównego Miasta, którego budowę rozpoczęto już w XIV wieku. Jest to okazała budowla gotycko-renesansowa wewnątrz, której podziwiać można Wielką Salę Rady, zwaną też Salą Czerwoną. Tuż obok można podziwiać imponującą Fontannę Neptuna, do której, zgodnie ze zwyczajem, przychodzili marynarze, aby podziękować władcy mórz za pomyślny rejs. Naprzeciw tego obiektu zlokalizowany jest okazały gmach znany jako Dwór Artusa. Niegdyś było to miejsce spotkań patrycjuszy i bogatych kupców, wewnątrz którego znajduje się 11-metrowy piec z XVI wieku, ozdobiony 520 kaflami z wizerunkiem europejskich władców. Nad starówką góruje fasada Bazyliki Mariackiej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, jednej z największych ceglanych świątyń Europy.

Brama Zielona

W tej reprezentacyjnej części miasta położona jest również Brama Zielona, która stanowi zakończenie Traktu Królewskiego. Obecnie budynek ten stanowi siedzibę oddziału Muzeum Narodowego. Na uwagę zasługują także barokowe i manierystyczne kamienice, których część pochodzi aż ze średniowiecza. Spośród nich wyróżnić można Złotą Kamienicę zbudowaną w XVII wieku. Jest to jeden z najpiękniejszych budynków w Gdańsku. Jest ozdobiony złoconymi, kamiennymi płaskorzeźbami, a jego fasada zakończona jest rzeźbami przedstawiającymi cztery cnoty kardynalne. Niezwykłym zabytkiem jest też renesansowa kamienica zwana Domem Schumannów. Starówka stanowi ponadto miejsce spotkań turystów, ze względu na umiejscowione tam liczne kawiarnie, restauracje i puby, co sprawia, że każdy odwiedzający to miejsce znajdzie zajęcie dla siebie.