Travelovo

Ciekawe kierunki i miejsca które warto odwiedzić?

Travelovo
Miejsca

Piramidy kontra sklep

Opinię publiczną Meksyku bulwersuje decyzja władz, które udzieliły pozwolenia na budowę centrum handlowego Wal Mart w pobliżu piramid w Teotihuacán. Słynne piramidy Słońca i Księżyca, arcydzieła kultury prekolumbijskiej, są rozpoznawalnymi na całym świecie symbolami Meksyku. To jedne z najcenniejszych skarbów duchowych i kulturowych Ameryki Łacińskiej.
Budowa centrum handlowego w odległości około 1000 metrów od zabytków spotkała się ze zrozumiałym oburzeniem historyków, archeologów, intelektualistów i całej społeczności lokalnej. Na forach internetowych rozgorzały dyskusje. Sformułowano dziesiątki listów i protestów. Przeciwnicy budowy określili tę inicjatywę „bezmyślnym przykładem działań pazernych zwolenników globalizacji pragnących pomnażać zyski bez względu na szkody, jakie w wyniku ich działań zostaną wyrządzone”.

Wielkie kontrowersje budzi także fakt budowy centrum handlowego, należącego do amerykańskiego koncernu, w regionie typowo rolniczym, w którym mieszkańcy utrzymują się z pracy własnych rąk, w którym kwitnie drobny handel i funkcjonuje sporo niewielkich lokalnych przedsiębiorstw. Hasło „Wal Mart” brzmi dla miejscowej ludności jak wyrok. „Ponad dwa tysiące lat tradycji nie może zostać zaprzepaszczone przez danie zielonego światła globalnemu projektowi. Podczas gdy każdego dnia sytuacja ekonomiczna regionu będzie się pogarszała, wielki międzynarodowy kapitał będzie zbijał fortunę, która zostanie spożytkowana poza granicami kraju. Nie chcemy być niewolnikami na swej własnej ziemi” – napisali przeciwnicy budowy Wal Martu na jednej ze stron internetowych.

Strach pomyśleć, że spór wygra amerykański koncern. I choć nie sposób sobie wyobrazić, aby wskutek powstania kolejnego centum handlowego zniknęła pamięć o dziedzictwie kultury prekolumbijskiej, żal będzie patrzeć na piramidy w Teotihuacán sprowadzone do rangi przysklepowego gadżetu.
W filmie „Frida” tytułowa bohaterka wespół z podstarzałym Lwem Trockim wspinają się na jedną z piramid w Teotihuacán. Zmęczeni, ale szczęśliwi podziwiają z góry panoramę okolicy. Warto zachować w pamięci tę scenę. Już niedługo ze szczytu piramid będzie można podziwiać… elegancki parking dla klientów centrum handlowego.

O turystyce rowerowej przeczytasz na www.ebasport.com.pl.