Travelovo

Ciekawe kierunki i miejsca które warto odwiedzić?

Travelovo
Miejsca

Odwiedź Krzywy Las

Każdy z nas lubi chodzić po lesie i rozkoszować się bujną przyrodą, zielenią oraz szumem drzew, śpiewaniem ptaków i rozkwitającą wokół nas fauną i florą. Wszystkie obszary leśne są niemal identyczne. Istnieje jednak jeden, który w zdecydowany sposób wyróżnia się na tle innych lasów. Rozchodzi się o Krzywy Las. Las ten jest pomnikiem przyrody zajmującym obszar ok. 1,7 ha, zlokalizowanym w pobliżu nowego osiedla miejscowości Nowe Czarnowo i Elektrowni Dolna Odra, w okręgu gryfińskim w w rejonie Pomorza. Przez ten teren poprowadzono czerwony szlak dla turystów ze Szczecina Klucz do Mieszkowic. Ten kompleks leśny został tak nazwany ze względu na 300-400 charakterystycznych drzew które rosną tu. Drzewa te to sosny.
Odwiedź Krzywy Laste są wygięte pod kątem dziewięćdziesięciu stopni od ok. 20 cm nad podłożem, a krzywizna u co poniektórych dochodzi do wysokości 3 m. Drzewa te są dość wysokie, dorastają do 11, 12 metrów, a to z tego względu, że zostały posadzone prawdopodobnie ok. 1932 roku. Najpopularniejsza teza a propos krzywych sosen, mówi, że zostały tak w sposób zamierzony zgięte na potrzeby stolarzy.
W gospodarce leśnej i sztuce ogrodowej znane były już przypadki specjalnego uszkadzania i późniejszej hodowli drzew nienaturalnie wygiętych do specjalnych zastosowań, na przykład do budowy łodzi, kadzi, mebli, sprzętów gospodarstwa domowego, a w końcu także ku ozdobie. Sosny w podgryfińskim krzywym Lesie zapewne także miały służyć potrzebom człowieka.