Zakopane

sierpien Image Banner 750 x 100

Wakacyjne wyjazdy najczęściej kojarzą nam się z kąpielami w morzu czy jeziorze. Nic dziwnego – wysokie temperatury wymuszają na nas wyjazdy w takie miejsca, w jakich można takich kąpieli zaznać, a więc bardzo często wyjeżdżamy właśnie na północ naszego kraju. A może by tak zmienić koncepcję i wybrać się na wakacje w góry? Być może południowe strony naszego kraju również warto zwiedzić i przekonać się o tym, czy aby na pewno dobrze robimy wyjeżdżając co roku w te same rejony? Ci, którzy z kolei nie wyobrażają sobie wakacji bez gór wiedzą doskonale, że południowe tereny Polski są równie piękne i że każdy, kto choć raz w życiu pojedzie w góry już nigdy nie zapomni ich monumentalności i będzie chciał w nie wracać tak często, jak tylko będzie to możliwe.

Jak w góry, to Zakopane!

Mówiąc „polskie góry” bardzo często myślimy o Zakopanem – miejscowości, która niewątpliwie jest bardzo urokliwa i to właśnie dlatego rokrocznie przybywa tu tysiące turystów. Tak naprawdę, sezon w Zakopanem trwa przez cały rok, bp do miejscowości tej można wybrać się zarówno zimą, gdy górskie stoki pokryte są śniegiem, jak i latem, by zatracić się w wędrówkach górskimi szlakami i w cieniu gór doznać przyjemnego ochłodzenia. Chyba wszyscy mniej więcej wiemy, gdzie leży Zakopane. Warto jednak wiedzieć więcej, aniżeli mniej więc gwoli ścisłości – Zakopane jest miejscowością położoną w województwie małopolskim, a dokładniej w powiecie tatrzańskim. Wielkość Zakopanego zależy od tego, kto ją ocenia – dla mieszkańców mniejszych miast Zakopane liczące sobie blisko 27 tysięcy mieszkańców będzie wydawało się wręcz ogromne, natomiast dla turystów ze zdecydowanie większych miast Zakopane stanowić będzie idealne miejsce do zapomnienia o codziennym szumie i zgiełku. Generalnie rzecz ujmując Zakopane jest największym miastem w bezpośrednim otoczeniu Tatr, czyli przepięknych polskich gór, dzięki którym to właśnie widoki, jakie zaobserwować można będąc w Zakopanem są naprawdę niezapomniane.

Historia Zakopanego

Pomnik_Tytusa_Chałubińskiego_i_Sabały_w_ZakopanemZakopane nie zawsze wyglądało i prosperowało tak, jak obecnie. Dawno, dawno temu, Zakopane było niewielkich rozmiarów osadą, którą zamieszkiwało zaledwie kilkanaście do kilkudziesięciu osób. Być może trudno jest sobie to wyobrazić, ale jedyne, co łączy Zakopane kiedyś i Zakopane dziś to oczywiście chłodny, górski klimat. I to właśnie ten klimat stał się największym atutem wspomnianej osady. Tytus Chałubiński zaczął go popularyzować i już w 1886 roku Zakopane stało się uzdrowiskiem, bo tak mianowało go Towarzystwo Tatrzańskie. Liczba ludności stale wzrastała – w momencie stawania się uzdrowiskiem Zakopane liczyło już nie kilkadziesiąt mieszkańców, a raczej kilka tysięcy, bo zamieszkiwało tam 3000 ludzi. Do rozkwitu Zakopanego niewątpliwie przyczynił się również Władysław Zamoyski – hrabia, który zdecydował się w roku 1889 kupić Zakopane na własność i stworzył w nim podwaliny obecnego parku narodowego. Wreszcie Zakopane doczekało się otrzymania praw miejskich, a stało się to dokładnie w roku 1933. Ważnym momentem w dziejach miasta była II wojna światowa, podczas której Zakopane było punktem przerzutowym na Węgry.

Atrakcje turystyczne w Zakopanem

Krupówki w Zakopanem
Krupówki w Zakopanem

Dla większości przyjeżdżających do Zakopanego turystów główną atrakcją są góry i widoki, jakie dzięki nim można w tych rejonach podziwiać. Słońce wyłaniające się zza gór wczesnym świtem albo znikające za górami wieczorem to widok, który każdy turysta w swojej pamięci zachowuje na długo, a właściwie do końca życia, bo takiego pięknego krajobrazu najzwyczajniej w świecie nie da się zapomnieć. I nawet ktoś, kto nie jest zwolennikiem przyrody i podziwiania krajobrazów będzie wrażliwy na taki obraz. Jeśli chodzi o inne atrakcje wspomnianej miejscowości, to na pewno są to również Krupówki, czyli najpopularniejsza część Zakopanego. To właśnie Krupówki stanowią serce tego miejsca – serce, które o każdej porze roku, o każdej porze dnia i nocy mocno i nieprzerwanie bije.

Kolejka na Kasprowy Wierch

Kolejka na Ksprowy Wierch
Kolejka na Ksprowy Wierch

Będąc w Zakopanem nie sposób jednak nie skorzystać również z możliwości wjazdu kolejką górską na Kasprowy Wierch, z którego można następnie zejść samodzielnie, bądź zjechać ponownie kolejką. Wjazd na Kasprowy Wierch zajmuje 12 minut i jest to bardzo dobry start wakacyjnej zakopiańskiej przygody. Nie można również nie wybrać się na Gubałówkę, z której podziwiać można całe Zakopane bez żadnych ograniczeń. Z tego miejsca miasto to widać najlepiej – widać jego panoramę i warto zaznaczyć, że najlepsze widoki zapewni nam noc. W Zakopanem znajdzie się również coś dla zwolenników pływania – wszystkich turystów zaprasza bowiem Aquapark, który otwarty jest przez cały rok. W tym miejscu warto również dodać, że jako, iż to właśnie widoki są największą atrakcją każdej miejscowości górskiej, to będąc w Aquaparku mamy widok na Tatry oraz Giewont.

Wielka Krokiew i jej mistrz Adam Małysz

Wielka Krokiew w Zakopanem
Wielka Krokiew w Zakopanem
Adam Małysz
Adam Małysz

Podziwianie takich krajobrazów podczas zażywania relaksacyjnych kąpieli to niesamowita atrakcja, z której również warto skorzystać będąc w Zakopanem. Zwolennicy wszelakiej aktywności fizycznej nie powinni zastanawiać się nad wyjazdem do Zakopanego latem bojąc się o to, że zamknięte stoki spowodują, iż nie będzie tam nic ciekawego do roboty. Wręcz przeciwnie – w miejscowości tej dostępne są między innymi parki linowe gwarantujące sto procent bezpieczeństwa i czujne oko profesjonalistów. Ważnym punktem dla turystów jest również skocznia narciarska, czyli Wielka Krokiew, na której sukcesy odnosił wielokrotnie Adam Małysz – chluba polskich skoków narciarskich. Istnieje możliwości wspięcia się nawet na samą górę skoczni, by sprawdzić, czy moment zjazdu ze skoczni faktycznie jest dla zawodników tak prosty, jak wydaje się w telewizji.

Zakopiańskie muzea

W Zakopanem jest również coś dla zwolenników historii i eksponatów. Można na przykład odwiedzić Muzeum Tatrzańskie im. Tytusa Chałubińskiego, w którym wyodrębniono trzy części – historyczną, przyrodniczą oraz etnograficzną. Innym muzeum, które niewątpliwie warto odwiedzić jest Muzeum Stylu Zakopiańskiego, w którym zobaczyć można prawdziwe meble w stylu zakopiańskim. W miejscowości tej znajdzie się również coś dla zwolenników sztuki w tej najpopularniejszej postaci, czyli sztuki teatralnej. Dla wielu osób swego rodzaju zabytkiem mogą być również prawdziwe chaty góralskie. Drewniane, o charakterystycznym stylu i aranżacji wnętrza chaty zachwycają zwłaszcza osoby, które na co dzień widzą jedynie wielkie budynki rozkwitających w dzisiejszym świecie korporacji.

 

Gdzie się zatrzymać? Noclegi w Zakopanem.

Z noclegiem w Zakopanem tak naprawdę nikt nie będzie miał żadnego problemu. Miejscowość ta jest bardzo dobrze przygotowana i pod względem turystycznym nieustannie się rozwija. Jest mnóstwo hoteli i ośrodków wczasowych, w których można się zatrzymać rezerwując wcześniej określoną ilość miejsc. Górale chętnie przyjmują również turystów do swoich prywatnych domów sprawiając tym samym,. Że nawet podczas krótkiej wizyty w Zakopanem można w pełni poczuć klimat i niepowtarzalną atmosferę tego miejsca. Prawdę mówiąc, jeśli ma się szansę zatrzymać się u prawdziwego górala, to faktycznie warto to zrobić, bo tylko wtedy uda nam się choć trochę poznać życie tych ludzi. Choć oczywiście, jeśli to się nie uda, to nic straconego – większość pensjonatów w Zakopanem posiada góralski styl, dzięki któremu można chociaż przez tydzień wejść w nieco inne życie.

Głodny turysta, to zły turysta

Jeśli chodzi o wyżywienie, to bez problemu można zamówić je praktycznie w każdym hotelu i w każdym zakopiańskim pensjonacie. Jeśli zatrzymamy się u górali, to również nie będziemy musieli zwiedzać Zakopanego na tak zwanego „głodnego”, bowiem ludzie ci są tak serdeczni i gościnni, że z pewnością uraczą nas regionalnymi potrawami. Nie wszyscy turyści chcą jednak korzystać z opcji wyżywienia hotelowego, które obliguje jednak do tego, by zjawiać się na stołówce w ściśle określonych porach. Większość decyduje się jednak na wyżywienie na „własną rękę”.

Gdzie więc w Zakopanem można zjeść?

Kwaśnica góralska
Kwaśnica góralska
Oscypki - regionlna potrawa z Gór
Oscypki – regionlna potrawa z Gór

Na pewno Krupówki są miejscem, w którym nie umrzemy z głodu. To serce miasta pełne jest wszelakiej maści sklepów spożywczych oraz lokali gastronomicznych oferujących zarówno fast-foody, jak i charakterystyczne lokalne potrawy, na przykład takie, jak kwaśnica (czyli gęsta zupa z kiszonej kapusty, boczku, ziemniaków z dodatkiem kminku), oscypki (sery będące swoistą ikoną Zakopanego), czy też wszelakiej maści potrawy z jagnięciny i baraniny. Nie wszyscy muszą jednak lubić taką lokalną kuchnię, a więc w każdej praktycznie knajpie znajdzie się również coś, co jest porównywalne z typowym polskim obiadem – mięso z ziemniakami i surówką. Jeśli chodzi o gastronomię, to knajpy i restauracje znajdują się również na punktach widokowych i szczytach górskich. Są to zazwyczaj miejsca pojedyncze, brak tam konkurencji, więc z racji tego ceny są dosyć wysokie. Jednak niektórzy nie potrafią odmówić sobie zjedzenia pysznego, góralskiego obiadu na przykład na Gubałówce. Generalnie rzecz biorąc, knajpy i lokale gastronomiczne w Zakopanem są wszędzie, bo jest to, jak wspomniane zostało już wcześniej, miejscowość typowo turystyczna, zatem musi być dobrze przygotowana na wykarmienie głodnych turystów o każdej porze roku.

 

Czy wiesz, że…

Nazwa Zakopane pochodzi od ludowej legendy? Zapewne nie raz zastanawialiście się nad tym, skąd właściwie wzięła się nazwa tego miejsca. Można z niej wnioskować, że było to miejsce Zakopane, być może znajdowało się pod gruzami i powstało na nowo? Nic bardziej mylnego – nazwa pochodzi z legendy mówiącej, że dawno temu okolice tej miejscowości pokryte były gęstymi lasami. Jednak gdy postanowił się tam osiedlić pewien osadnik, to wyciął większą część drzew z miejsca zwanego „Kopanem” i tam też, na tej ziemi, postanowił uprawiać warzywa oraz zboże. Ludzie zaczęli mówić o nim, że mieszka „za Kopanem” i to właśnie stąd wzięła się nazwa miejscowości, która jest dziś tak popularna i do której tak często chętnie wracamy.

Koszt wakacji w Zakopanem

Decydując się na wakacje w Zakopanem należy wziąć pod uwagę oczywiście koszty takiej wycieczki. Jeśli chodzi o noclegi, to ceny są naprawdę różne – wahają się od 25 zł do nawet kilkuset złotych za dobę. Jedno jest pewne – znajdzie się nocleg odpowiedni na każdą kieszeń, więc nie trzeba obawiać się tego, że w sezonie zapłacimy bardzo dużo i że takie wczasy zrujnują nasz domowy budżet. Podobnie jest z cenami wyżywienia. Za obiad, zazwyczaj na Krupówkach czyli w centrum miejscowości, zjemy obiad za kilkadziesiąt złotych, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by w swojskiej karczmie zjeść go za jedyne kilkanaście złotych, na przykład 15, co jest już ceną współmierną do rozmiaru takiego posiłku i jego walorów smakowych. Jeśli natomiast chodzi o ceny niektórych atrakcji, to nie są one tak drogie, jak można by przypuszczać. Wjazd na Kasprowy Wierch kosztuje na przykład 55 zł przy wykupieniu jednocześnie biletu powrotnego, natomiast jeśli chcemy samodzielnie zejść z góry, to za wjazd zapłacimy jedynie 40 zł. Wejście do Aquaparku na godzinę to koszt rzędu 20 zł, a na cały dzień wejdziemy do tego obiektu już za 65 zł. Muzeum Stylu Zakopiańskiego odwiedzimy za 7 zł, a ceny biletów do teatru różnią się oczywiście w zależności od rodzaju wystawianej sztuki, przy czym należy pamiętać, żeby wcześniej koniecznie zarezerwować bilet. Warto również pamiętać o tym, że w wielu miejscach obowiązują zniżki dla małych dzieci, zatem ceny są wówczas albo niższe, albo też dzieci korzystają z niektórych atrakcji zupełnie bezpłatnie.

sierpien Image Banner 750 x 100 1