Ustka

sierpien Image Banner 750 x 100

Dla wielu osób, a właściwie chyba dla zdecydowanej większości z nas wakacje równają się wyjazdom nad morze. Oczywiście nie ma w tym niczego złego – jeśli mieszkamy w kraju, który ma dostęp do morza, to dlaczego mielibyśmy z tego nie korzystać? W końcu wypoczynek nad morzem należy do bardzo przyjemnych. Tu pojawia się jednak ważne pytanie, a mianowicie gdzie się wybrać, skoro miejscowości nadmorskich w Polsce jest tak dużo i każda z nich jest na swój oryginalny sposób atrakcyjna? Jedną z możliwości jest Ustka.

Ustka – co to za miejsce?

Syrenka w Ustce
Syrenka w Ustce

Ustka jest miejscowością usytuowaną na północy naszego kraju, a dokładniej w województwie pomorskim. Jest to powiat słupski położony na Wybrzeżu Słowińskim, jeśli któryś z potencjalnych turystów byłby na tyle dociekliwy, aby zainteresować się takimi informacjami. O wiele bardziej jednak powinny interesować nas inne rzeczy, a mianowicie wielkość miasta i ilość jego mieszkańców. I w tym miejscu warto powiedzieć o tym, że Ustka jest miejscowością optymalną – ani za dużą, ani też zbyt małą, a więc odnajdzie się w niej każdy – zarówno ten, kto czasami lubi stronić od tłumów, jak i ten, kto ma silne poczucie bycia jednostką społeczną. Ustkę zamieszkuje blisko 17 tysięcy mieszkańców, lecz należy wziąć oczywiście pod uwagę fakt, iż w sezonie ta liczba znacznie się zwiększa, bo wówczas tymczasowo, bo tymczasowo, ale jednak wspomnianą miejscowość zamieszkują także turyści. Powierzchnia Ustki to mniej więcej 10,19 kilometrów kwadratowych, zatem trzeba przyznać, że miejscowość faktycznie wydaje się być optymalną. Taką, w której znaleźć można tętniące życiem centrum, jak i spokojne, podmiejskie zacisza leśne.

Jak to się zaczęło?

Zanim odwiedzimy Ustkę, warto wiedzieć o niej coś więcej, aniżeli tylko to, ze jest położona nad Morzem Bałtyckim i rokrocznie odwiedzana jest przez tysiące turystów. Nie zawsze Ustka była niezależnym miastem – dawno, dawno temu miejscowość ta przynależała do Słupska. Z czasem jednak zaczęło do niej przybywać coraz więcej kolonizatorów, głównie niemieckich i to właśnie oni zajęli się między innymi rozbudową portu rybackiego. Mieszkańcy miasta zaczęli więc trudnić się przede wszystkim rybołówstwem i powoli ta niewielka miejscowość rozrastała się, a jej budżet stale wzrastał. Nic dziwnego, że po pewnym czasie zaczęto również inwestować w kolej czy poważniejsze instytucje, jak na przykład szkoły czy urzędy. Ustka zdołała więc wyzwolić się spod słupskiej „władzy” – niczego jej nie brakowało, by stać się autonomiczną, w pełni samodzielną miejscowością nadmorską zachęcającą i szczerze zapraszającą do siebie turystów ze wszystkich krańców Polski orz świata.

Atrakcje w Ustce

Plaża wschodnia i zachodnia

Plaża wschodnia w Ustce
Plaża wschodnia w Ustce

Mimo, iż wielokrotnie podkreślaliśmy już, że Ustka jest miejscowością niewielką, to jednak nie oznacza to, że brakuje w niej atrakcji zarówno dla mieszkańców, jak i dla turystów. Na pierwszym miejscu jest i prawdopodobnie zawsze będzie morze i przepiękna, piaszczysta plaża. I to nawet nie jedna – w Ustce turyści mają do wyboru aż dwie plaże. Wschodnia jest plażą bardziej uczęszczaną i to właśnie na niej w sezonie bardzo trudno jest czasami nawet znaleźć odrobinę miejsca na swój koc i parawan. Plaża Zachodnia jest natomiast plażą „dziką”. Jest mniej uczęszczana, czego powodem jest zapewne to, że znajduje się daleko od centrum miasta. To właśnie tam znaleźć można ciszę i spokój – coś, czego szuka się przyjeżdżając do Ustki z wielkomiejskiego szumu i zgiełku. Plaża nie jest jednak jedyną atrakcją w Ustce.

Latarnia morska w Ustce

Latarnia morska w Ustce
Latarnia morska w Ustce

Znajduje się tam również Latarnia Morska, którą warto odwiedzić. Nie zobaczyć, a odwiedzić – w Ustce do Latarni Morskiej można wejść i można podziwiać miasto z góry. Taka latarnia to dla mieszkańców miejscowości nadmorskich „chleb powszedni”, ale turyści zazwyczaj niezmiernie cieszą się, że mogą choć na chwilę zobaczyć taki obiekt z bliska.

Port Rybacki

Widok z mola w strone latarni i portu
Widok z mola w strone latarni i portu

Poza tym, ogromnym zainteresowaniem cieszy się również port rybacki w Ustce. Co ciekawe, do portu przychodzą nie tylko wędkarze i rybacy, czyli osoby, których tematyka połowu ryb po prostu interesuje. Do portu przychodzą całe rodziny , bo wszyscy chcą zobaczyć, jak wyławiane są ryby i tak naprawdę ile codziennie w określonych godzinach przypływa ich do portu.

Promenada

Nie zapominajmy także o promenadzie nadmorskiej w Ustce. Spacer po niej relaksuje jak nic innego. Odpręża, bo pozwala podziwiać przepiękne widoki, czuć zapach morskiej bryzy i wdychać świeże, pełne jodu powietrze. Promenada pełna jest knajp i restauracji, ale również stoisk z grami typu cymbergaj, bardzo zresztą popularnymi w miejscowościach nadmorskich. W sezonie nieopodal promenady zawsze znajduje się też wesołe miasteczko, co niekoniecznie oznacza rozrywkę tylko i wyłącznie dla dzieci. W wesołym miasteczku rozerwać się mogą także dorośli, którzy wtedy mają niepowtarzalną okazję, by zapomnieć o wszystkich troskach i zmartwieniach „dorosłego życia”.

Rejsy po Morzu Bałtyckim

Niewątpliwą atrakcją są również organizowane w Ustce rejsy po Morzu Bałtyckim. Mieszkańcy południowych, wschodnich, zachodnich czy centralnych obszarów Polski nie mają możliwości pływać na co dzień prawdziwym statkiem po prawdziwym morzu, zatem nie ma się co dziwić, że chętnych na rejsy o każdej godzinie jest tak wiele. Poza tym, turystów zabiera z portu statek z prawdziwego zdarzenia, przepięknie przyozdobiony i aż kuszący, by postawić na jego pokładzie swoją nogą.

Festiwal sztucznych ogni w Ustce

Pokaz sztucznych ogni w Ustce
Pokaz sztucznych ogni w Ustce

Jeśli z kolei ktoś tak zaplanuje sobie urlop, że będzie miał okazję być w Ustce już na początku lipca, to warto wybrać się na pokaz sztucznych ogni, który co roku w tej miejscowości się odbywa. Jest to swego rodzaju konkurs, w którym udział biorą zespoły z różnych zakątków świata, a przepięknym pokazom towarzyszą koncerty zapraszanych specjalnie na tę okoliczność gwiazd.

Dyskoteka do białego rana

Młodzież może natomiast być pewna, że w nocy Ustka nie śpi – w nocy w Ustce grają dyskoteki i trwają zabawy do białego rana. Na wakacje przecież nie jedzie się po to, aby spać, ale po to, żeby dobrze się bawić, a do domu wrócić jeszcze bardziej zmęczonym!

Zabytki w Ustce

Zabytkowy kościół neogotycki Najświętszego Zbawiciela w Ustce
Zabytkowy kościół neogotycki Najświętszego Zbawiciela w Ustce

Ustka oferuje odwiedzającym ją turystom również wiele zabytków. Jednym z nich jest oczywiście wspomniana już wcześniej Latarnia Morska, której po prostu nie można nie odwiedzić będąc w tym miejscu. Warto jednak również wybrać się do Neogotyckiego Kościoła Najświętszego Zbawiciela, który swoją monumentalnością zadziwi niejednego z was. Poza tym, wewnątrz Kościoła znajdują się przeróżne ciekawe historyczne eksponaty, takie jak między innymi empory czy krucyfiksy. Jeśli kogoś interesuje historia, a dokładniej czasy II wojny światowej, to będąc w Ustce takie osoby mają niepowtarzalną okazję zobaczyć prawdziwe, w stu procentach autentyczne bunkry III Rzeszy. Takich rzeczy nie ogląda się codziennie, a widząc całą strukturę bunkrów i łączącą je sieć tuneli można naprawdę być pod wrażeniem umiejętności i zdolności budowniczych III Rzeszy. Muzeum Ziemi Usteckiej również zaprasza turystów i wszystkich, którzy zainteresowani są historią miasta i jego losami. Ustka nie zawsze była taka, jak jest dziś, więc niektóre fotografie z dawnych czasów mogą naprawdę wprawić nas w osłupienie.

Rezerwat przyrody – Jezioro Modła

W Ustce znajdzie się również coś dla miłośników przyrody – mowa tu o rezerwacie przyrody Jezioro Modła. Jest to siedlisko wielu gatunków ptaków, a więc ornitolodzy i miłośnicy chronionego ptactwa być może będą mieli okazję zobaczyć między innymi błotniaki stawowe czy kwiczoły. Roślinność w tym miejscu również jest bogata, bo jest to obszar specjalnej ochrony siedlisk roślinnych.

 

Gdzie się zatrzymać? Noclegi w Ustce

W Ustce z noclegiem nie ma absolutnie żadnego problemu. Możliwości jest ta naprawdę kilka. Można oczywiście zatrzymać się na stancji – wiele ludzi udostępnia turystom części prywatne swoich domów czy mieszkań za odpowiednią opłatą oczywiście. Istnieje również możliwość wynajęcia pokoju w pensjonacie lub hotelu, bo takich obiektów w Ustce jest naprawdę sporo. Miejscowość ta jest jak najbardziej przygotowana na przybywanie rzeszy turystów, także miejsc na pewno nie zabraknie dla nikogo. Do dyspozycji turystów są również pola namiotowe i domki campingowe, jeśli faktycznie w określonym terminie brakuje miejsc na stancjach i w hotelach. Istnieje również możliwość rozbicia namiotu na plaży, co może być niecodzienną przygodą i sposobem na niedrogie zakwaterowanie bardzo blisko morza.

Gdzie zjeść? Gastronomia w Ustce

Jadąc nad morze nie można odmówić sobie zjedzenia przepysznej, przyrządzanej w specjalny sposób prawdziwej, morskiej ryby. Lokali gastronomicznych serwujących takie właśnie dania jest bardzo dużo, właściwie na każdym rogu większości ulic znajdują się knajpy, bary i restauracje oferujące swoim klientom różnego rodzaju ryby morskie przyrządzane na różnorodne sposoby. W związku z tym, ze takich lokali w Ustce jest mnóstwo, to żaden turysta nie będzie musiał chodzić po miejscowości „na głodnego”. Wystarczy wyjść z plaży, a już na samej promenadzie takich knajp będzie kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt. Oczywiście nie we wszystkich lokalach serwowana jest sama ryba – dla wielu z nas wakacje to również przerwa od diety, od ćwiczeń i wyrzeczeń, zatem w usteckich barach i knajpach z powodzeniem zamówić można również przepyszne fast-foody, które tak kochają nasze dzieci. Jeśli jednak zależy nam na tym, żeby zjeść pyszny, domowy obiad za niewielkie pieniądze, to takich nie powinniśmy raczej szukać na promenadzie. Jest to bowiem samo serce miasta, tętniące życiem o każdej porze dnia i nocy, zatem ceny są wysokie z racji tego, że turyści zazwyczaj wyskakują tylko z plaży na obiad i wracają do opalania. By zjeść smacznie, ale również tanio, warto wyjść „do miasta”, bo im dalej od centrum, tym ceny obiadów będą niższe, co jednak wcale nie świadczy o niższej ich jakości.

Legenda o Syrenie

Ustka nazwana jest przez niektórych letnią stolicą Polski, a określenie to nie wzięło się znikąd. To legenda o syrenach nadała Ustce takie miano. Podobno bardzo dawno temu istniała syrenia wyspa, zamieszkiwana tylko i wyłącznie przez przepiękne syreny. W wyniku niefortunnego kataklizmu uległa jednak zniszczeniu i syreny zmuszone były poszukiwać innego miejsca zamieszania. Jedna z sióstr od razu wybrała Warszawę twierdząc, że nigdy w życiu nie znajdzie dla siebie lepszego miejsca do życia. Jej siostra zachwyciła się natomiast Ustką, więc z historii tej wynika jednoznacznie, że Warszawa i Ustka to dwie stolice naszego kraju.

źródło fotografii: http://www.slupczewswki.pl, Michał Słupczewski – Fotografia
oraz http://fotografialotnicza.net, Michał Słupczewski – – Fotografia Lotnicza

sierpien Image Banner 750 x 100 1

COMMENTS

Dodaj komentarz