Międzyzdroje

sierpien Image Banner 750 x 100

Zbliża się lato, a jak wiadomo jest to czas krótszych bądź dłuższych urlopów i wyjazdów. Często jednak już teraz zaczynamy zastanawiać się nad tym, jaki kierunek obierzemy w wakacje. Co wybrać – opalanie nad morzem czy wędrówki po górach? Gdzie najlepiej udać się na krótki urlop, by ze swoją rodziną i bliskimi spędzić ten wolny czas, którego przecież nie mamy, niestety, za wiele. Jeśli więc już mamy okazję ku temu, by gdzieś pojechać, to chcemy dokonać jak najlepszego wyboru ze wszystkich możliwych. Nie da się ukryć, ze coraz więcej osób decyduje się na wyjazd za granicę. Liczą na świetną pogodę, moc atrakcji i rozrywek, ale czy ktokolwiek powiedział, ze w Polsce nie ma miejsc, w których podczas urlopu, latem, gdy słońce ogrzewa nas swoimi promieniami, nie można było wypocząć trochę aktywnie, trochę leniwie, ale na pewno atrakcyjnie? Oczywiście, że takie miejsca są i nawet daleko nie trzeba ich szukać!

Międzyzdroje – idealne miejsce na urlop!

Jeśli już nasz wybór padnie na jakiś polski kurort nadmorski, to jednym z takich miejsc, które są warte uwagi turystów jest miejscowość o nazwie Międzyzdroje. Na pewno niejednokrotnie o niej słyszeliśmy, choć być może ani razu w swoim życiu jej nie dowiedzieliśmy. A szkoda – bo naprawdę warto. Na początek kilka ogólnych informacji o Międzyzdrojach, bo takie wprowadzenie na pewno zachęci nas do zapoznania się z dalszą notką o wspomnianym miejscu. Międzyzdroje położone są w północno-zachodniej części naszego kraju, dokładniej mówiąc leżą w województwie zachodniopomorskim na wyspie Wolin. Każdy turysta, który choć raz odwiedził to miejsce z pewnością niejeden raz do niego powróci, bo nie da się ukryć i nie sposób nawet próbować przeczyć temu, że jest to jedna z bardziej urokliwych miejscowości w Polsce. Międzyzdroje są bardzo przychylnym wobec turystów miejscem, mają swój jedyny i niepowtarzalny klimat, który turystom czy to z Polski, czy zza granicy bardzo się podoba. Ogromną zaletą tego kurortu jest jego lokalizacja i mowa tu nie tylko o dostępie do Morza Bałtyckiego, bo to jest raczej oczywiste. Jest to miejsce położone zaledwie kilkanaście kilometrów od innych, znanych miejscowości, do których w czasie pobytu w Międzyzdrojach spokojnie można wybrać się nawet na przejażdżkę rowerową. Mowa tutaj o Świnoujściu oraz Wolinie. Nieco dalej znajduje się również Kamień Pomorski, który jak najbardziej także można odwiedzić. Jeśli chodzi o powierzchnię Międzyzdrojów, to mimo, iż nie należą one do największych kurortów nadmorskich w Polsce, bo liczą 4,50 km 2, to jednak, jak to często mawiamy – nie ilość, a jakość, co w tym przypadku chciałoby się nieco zmodyfikować na „nie wielkość, a jakość”. Biorąc pod uwagę dane z 2010 roku, Międzyzdroje zamieszkuje ponad 5000 osób, a dokładniej rzecz ujmując 5479. Niemniej jednak, jak można się łatwo domyślić, latem ludzi w tym miejscu jest znacznie więcej, a zdecydowana część z nich to oczywiście licznie przybywający turyści.

Odrobina historii jeszcze nikomu nie zaszkodziła.

Zanim jednak wybierzemy się do Międzyzdrojów, warto zapoznać się z ich historią, bo przecież każde miasto takową ma. Będąc w Międzyzdrojach aż trudno uwierzyć, że wywodzą się one z dwóch prymitywnych osad, które istniały na tym terenie w XII wieku. Były to Żelazo oraz Kępieńce. W XIII wieku powstała na tym terenie karczma, która obsługiwała główny szlak handlowy – biegł on dokładnie przez Uznam do Wolina oraz Kamienia Pomorskiego. Wówczas miejsce to nazwane zostało Misrdroie, by później zostać nieco zmodyfikowanym i przyjąć nazwę Mysdroye. Niestety, wojna trzydziestoletnia sprawiła, że tereny te zajęli Szwedzi, a w roku 1715 opanowali ją Prusacy. Miejscowość stała się popularna głównie dzięki Anglikom, którzy rozsławili morskie kąpiele . Fama rozeszła się po całej Europie i wszystkie miejsca mające dostęp do Morza były coraz chętniej odwiedzane. I choć na samym początku swojej „kariery” Międzyzdroje były zaledwie niewielką, rybacką wioską, to jednak już w 1832 zaczęły tam powstawać pierwsze kąpieliskowe obiekty. Później, Międzyzdroje słynęły już z przepięknej promenady i zakładu solankowego. W roku 1895 do użytku oddano drewniane molo, a całego procesu rozwoju miasta nie zniszczyła nawet II wojna światowa, która dla wielu polskich miejscowości była bardzo dotkliwa. Formalności stało się za dość zaraz po wojnie, w roku 1945, gdy to miejscowość została przywrócona Polsce, a dwa lata później otrzymała oficjalnie prawa miejskie. (więcej o historii miejscowości tutaj – http://pl.wikipedia.org/wiki/Międzyzdroje)

Atrakcyjnie i ciekawie, czyli atrakcje w Międzyzdrojach.

Zabytki w Międzyzdrojach

Zabytkowy budynek w Międzyzdrojach
Zabytkowy budynek w Międzyzdrojach

Wakacje w Międzyzdrojach można spędzić nie tylko na leniuchowaniu na piaszczystej plaży i opalaniu się w promieniach letniego słońca. Można również wiele ciekawych rzeczy i zabytków tam zobaczyć, co cenią sobie oczywiście miłośnicy historii i pozostałości po różnych okresach z dziejów polskich miast. Jeśli chodzi o dostępne w Międzyzdrojach zabytki, to warto przede wszystkim skierować swoją uwagę na tak zwane zabytki chronione, do których w zdecydowanej większości należą obiekty sakralne, takie jak Kościół Parafialny Pod Wezwaniem Św. Piotra Apostoła czy też kaplica zakonna sióstr boromeuszek Stella Matutina. Do innych zabytków chronionych należy Park Zdrojowy, dawny Dom Zdrojowy, który obecnie jest Międzynarodowym Domem Kultury czy też dawna remiza ratownictwa brzegowego. Warto odwiedzić także wieżę ciśnień oraz latarnię morską, która jest dla każdego kurortu nadmorskiego bardzo charakterystycznym elementem. Do dyspozycji turystów jest również wiele zabytkowych pensjonatów i willi, które swoim wyglądem i wymyślną architektoniczną prezencją wręcz zniewalają.

Ciekawe miejsca turystyczne

molo w Międzyzdrojach - widok z boku
molo w Międzyzdrojach – widok z boku
Międzyzdroje - promenada gwiazd
Widok na Promenadę Gwiazd w Międzyzdrojach

Wśród turystów są jednak i takie osoby, dla których zabytki raczej nie stanowią zbyt dużej atrakcji. Można więc wtedy skupić się na innych miejscach, takich jak słynne molo w Międzyzdrojach, można wybrać się na równie popularną Promenadę Gwiazd, a także odwiedzić Gabinet Figur Woskowych, gdzie ekscytujące wrażenia są wręcz gwarantowane. Poza tym, miłośnicy podziwiania przepięknych widoków i krajobrazu mogą skorzystać z dwóch punktów widokowych, do których należą Kawcza I Gosań. Miłośnicy przyrody ucieszą się oczywiście także z obecności na terenie Międzyzdrojów Wolińskiego Parku Narodowego, a na jego terenie znajdą między innymi Zagrodę Pokazową Żubrów czy Muzeum Przyrodnicze. Największą atrakcją dla nich będą jednak unikatowe okazy fauny oraz flory.

Niemniej jednak atrakcji turystycznych jest w sezonie o wiele więcej, bo chociażby wspomniane rowerowe wycieczki do pobliskich miejscowości należą właśnie do rozrywki, choć nieco bardziej aktywnej. Na promenadzie w sezonie zawsze dużo się dzieje, odbywają się liczne koncerty, wszędzie jest mnóstwo turystów, pubów, barów oraz dyskotek, które zachęcać będą do wizyt przede wszystkim młodzież. Jedno jest pewne – na nudę nie można tu narzekać!

Jadę do Międzyzdrojów – gdzie się zatrzymać?

Jednym z odwiecznych problemów turystów podróżujących do różnych miejscowości, czy to w kraju czy też za granicę jest nocleg. Choć tak naprawdę w przypadku takich miejscowości, jak Międzyzdroje, tak naprawdę nie ma się czym martwić, bo jest to miejsce tak bardzo przystosowane do przyjmowania co roku ogromnej liczby turystów, że możliwości, jeśli chodzi o zakwaterowanie, jest co nie miara. Zaczynając od licznych hoteli różniących się między sobą ilością gwiazdek i, co za tym idzie, także poziomem standardu, poprzez pensjonaty i mniejsze motele, a kończąc na prywatnych kwaterach u rdzennych mieszkańców Międzyzdrojów. Możliwości jest mnóstwo. Jak zostało wspomniane, bez żadnych problemów można zarezerwować zakwaterowanie w hotelu z czterema bądź nawet pięcioma gwiazdkami, do tego zamówić pełne bądź częściowe wyżywienie. Ale można również z wyżywienia zrezygnować albo w ogóle zrezygnować z wysokiego standardu zakwaterowania wynajmując pokój w hotelu dwugwiazdkowym. Pensjonatów również w Międzyzdrojach nie brakuje, a jeśli już i tak braknie miejsc dla spragnionych wrażeń turystów, to bez problemu można rezerwować miejsca u mieszkańców Międzyzdrojów, którzy w sezonie letnim chętnie wynajmują turystom pokoje w swoich domkach, mieszkaniach czy nawet całe mieszkania, jeśli nimi akurat dysponują. Jeśli jednak wciąż jest to zbyt kosztowna opcja, to można także spędzić niezapomniane wakacje w Międzyzdrojach w przyczepie campingowej przystosowanej do dłuższego bądź krótszego wypoczynku. Jeszcze tańszą wersją jest pole namiotowe, choć to już bardziej rozwiązanie dla tych najbardziej wytrwałych, najdzielniejszych obozowiczów, którym ewentualne deszcze czy burze podczas pobytu w namiocie nie są straszne. Możliwości jest mnóstwo, choć oczywiście należy brać pod uwagę fakt, że i turystów wyjeżdżających rokrocznie do Międzyzdrojów jest wiele, więc jeśli chcemy mieć wybór kwatery, to powinniśmy zastanawiać się nad jej wyborem już znacznie wcześniej, bo tylko to daje nam gwarancję znalezienia takiego zakwaterowania, jakie będzie nam w stu procentach odpowiadało.

Co i gdzie zjeść? Czyli wyżywienie w Międzyzdrojach.

międzyzdroje tłok na mieście
Zatłoczone uliczki w Międzyzdrojach

Podobnie z wyżywieniem w Międzyzdrojach nie będzie żadnego problemu. Jak zostało wspomniane już wcześniej, nic nie stoi na przeszkodzie zdecydowania się na opcję z wyżywieniem w hotelu. Nie wszyscy jednak lubią mieć wyznaczone ściśle godziny posiłków, bo czasami pobyt na plaży lub zwiedzanie zabytków przedłuży się, a wówczas tracimy posiłek, a co za tym idzie również uiszczoną za niego opłatę. Jeśli więc nie odpowiada nam opcja z wyżywieniem w hotelu, to możemy bez problemu żywić się na mieście, bo knajp, restauracji i barów szybkiej obsługi jest w Międzyzdrojach mnóstwo. Co więcej, są one otwarte do późnych godzin nocnych, bo w sezonie turystów na ulicach Międzyzdrojów o każdej porze dnia i nocy jest tak naprawdę mnóstwo. Największe skupisko takich lokali gastronomicznych jest oczywiście w pobliżu promenady – turyści mogą wyskoczyć z plaży na szybkie danie i wrócić z powrotem do relaksacyjnego opalania w promieniach letniego słońca. Tutaj jednak wyższe są także ceny i o tym też należy pamiętać. Im dalej od centrum, tym taniej zjemy. A co zjemy? Dosłownie wszystko! Nie będą mieli problemów z zakosztowaniem prawdziwej, morskiej ryby jej zwolennicy, ale i miłośnicy szybkich dań typu fast food będą mogli jeść to, co lubią najbardziej – pizze, kebaby, hamburgery czy tosty. Turysta nasz pan i wedle tej zasady funkcjonują lokale gastronomiczne w Międzyzdrojach.

Koszt wypoczynku w Międzyzdrojach.

Największym zmartwieniem turystów jest koszt wakacji. Wiadomo, że o to martwimy się najbardziej, bo chociaż nieczęsto mamy urlop, nieczęsto możemy gdzieś wybrać się ze swoimi bliskimi czy przyjaciółmi, żeby nieco odetchnąć i odpocząć od tej szarej codzienności, to jednak nie chcemy przez taki jeden wyjazd od razu zrujnować całego naszego domowego budżetu. Nic dziwnego więc, że chcemy zapłacić za wakacje w granicach zdrowego rozsądku. W Międzyzdrojach wakacje to idealne rozwiązanie zarówno dla tych osób, które chcą zaoszczędzić, jak i dla tych, którym wcale nie zależy na tym, by czegokolwiek sobie odmawiać. Jeśli chodzi o noclegi, to tak jak zostało wspomniane wcześniej, zakwaterowanie może mieć w miejsce w hotelach o bardzo wysokim standardzie – wówczas cena za dobę może wynosić nawet kilkaset złotych. Jednakże, 400 złotych za osobę i to za jedną dobę może być sumą przerażającą dla turystów, którym zależy na nieco skromniejszym pobycie. Wówczas można znaleźć zakwaterowanie za 35 złotych za dobę, a jeśli zaczniemy szukać wcześniej, będziemy chcieli zatrzymać się na dłużej, a może po prostu uda nam się wynegocjować cenę, to zapłacimy nawet 25 złotych za dobę za jedną osobę, co jest już bardzo korzystną ceną. Jeśli chodzi o wyżywienie, to oszczędzimy, jeśli będziemy żywić się nieco dalej od centrum. W ulokowanych tam restauracjach zakupimy pełny obiad nawet za kilkanaście złotych. Na promenadzie najczęściej jest to już 20 złotych i więcej. Za bliskość lokalu trzeba bowiem zapłacić. Takie atrakcje, jak zwiedzanie kościoła czy kaplic jest bezpłatne. Wypożyczenie rowerów to wydatek rzędu kilku czy kilkunastu złotych za godzinę. Jeśli zdecydujemy się na odwiedzenie latarni morskiej, to zapłacimy zaledwie od 2,50 zł do 3,50 zł. Sami więc oceńcie, czy jest to miejscowość kosztowna czy też można tutaj spędzić wakacje „z głową”.

Dla ciekawskich…

Jedną z bardziej interesujących ciekawostek dotyczących Międzyzdrojów jest ta związana z samą nazwą miejscowości. Według profesora Jana Miodka nazwa powinna brzmieć Miedzyzdroje – gdyż w niemieckiej nazwie tego słowa występowało i, a jego właśnie używano do wyrażania słowiańskiego e. Z punktu widzenia polskiej gramatyki wyraz Międzyzdroje jest tak naprawdę rodzaju nijakiego.

sierpien Image Banner 750 x 100 1

Dodaj komentarz