Giżycko

sierpien Image Banner 750 x 100

Wakacje. Czas odpoczynku, relaksu, czas ucieczki od szarej codzienności. Przede wszystkim jednak wakacje to dla wielu z nas czas upragnionych i długo wyczekiwanych wyjazdów, podczas których możemy się rozerwać, zobaczyć nowe, ciekawe miejsca, w których jeszcze nie mieliśmy okazji być. Wakacje to jednak, w związku z powyższym, czas podejmowania decyzji odnośnie miejsca wyjazdu. Różni ludzie mają w tej kwestii różne zdania i preferencje. Jeśli jednak już wakacje chcemy spędzić nad wodą, to czy koniecznie wspomnianą wodą musi być morze? Czy nie może na przykład być to przepiękne, mazurskie jezioro?

Na wakacje do Giżycka!

Giżycko_-_widok_na_NiegocinMazury to przepiękny rejon naszego kraju, do którego chociaż raz w życiu naprawdę warto pojechać. Można mieć wątpliwości odnośnie miejscowości, w jakiej w tym obszarze Polski możemy się zatrzymać, bowiem Mazury słyną raczej z wielu małych miejscowości, a nawet wiosek, które jednak są bardzo urokliwe. To, że mniejsze miejscowości i wsie należą tu do większości nie oznacza jednak wcale, że nie ma w tym rejonie większych miast, w których można zatrzymać się na kilka dni, w których można coś ciekawego zobaczyć i chociaż na chwilę odpocząć od codziennych obowiązków, pracy i trosk. Taką miejscowością mazurską jest niewątpliwie Giżycko, które z pewnością dla wielu z nas brzmi znajomo. Giżycko położone jest w województwie warmińsko-mazurskim, a dokładniej w powiecie giżyckim. Znajduje się ono pomiędzy dwoma mazurskimi jeziorami, a mianowicie między jeziorem Kisajno i Niegocin. Dostęp do wody dla turystów odwiedzających Giżycko będzie więc zapewniony, ale w miejscu tym czeka na podróżników o wiele więcej atrakcji, jakich być może nawet by się nie spodziewali. Giżycko jest przecież jednym z ważniejszych portów na szlaku mazurskich jezior.

Powrót do przeszłości

Zanim jednak wybierzemy się na wycieczkę do Giżycka, wróćmy choć na chwilę oczyma wyobraźni do początków tego miejsca, które przecież nie zawsze wyglądało tak, jak prezentuje się dzisiaj. Każde miasto, każda miejscowości i wieś ma swoją unikalną historię, a zatem Giżycko również ją ma. Bardzo dawno temu Giżycko nie było nawet wsią – było raczej grodem, w którym tworzyły się osady. Na początku mniej liczne, a z czasem coraz liczniejsze przyczyniając się tym samym do rozrostu tego miejsca i zwiększaniu swojego zasięgu terytorialnego. Rozwój tego miejsca postępował i z czasem gród przemianowany został na Nową Wieś. Miejsce to stało się więc po prostu wsią zamieszkiwaną przez kolejne pokolenia osadników. W roku 1572 nadszedł upragniony dla mieszkańców Nowej Wsi moment – nadanie praw miejskich. Wiązało się to jednak ze zmianą nazwy, ponieważ wieś nie była już dłużej wsią. Otrzymała ona więc dwie nazwy – Lec oraz Lotzen. Były to nazwy kolejno mazurska i niemiecka. Warto w tym miejscu wspomnieć, iż wiele mazurskich miejscowości dawno temu miało dwie nazwy, które z czasem przeradzały się w jedną, ogólnie przyjmowaną przez Komisję Ustalania Nazw Miejscowości. Tak też było w przypadku miejscowości Lec – po pewnym czasie, a dokładniej w roku 1946 ustalono nazwę Giżycko na cześć Gustawa Gizewiuza.

Co ciekawego w Giżycku?

Kanał Giżycki
Kanał Giżycki
Most obrotowy w Giżycku
Most obrotowy w Giżycku

Do Giżycka, jak zostało wspomniane już wcześniej, warto pojechać nie tylko ze względu na przepiękne jeziora mazurskie, chociaż niewątpliwie to właśnie one są w przypadku tej miejscowości jedną z głównych atrakcji. Jeziora mazurskie nieustannie zachwycają nawet te osoby, które na co dzień mieszkają w ich okolicy. Wszyscy zgodnie przyznają, że nie sposób oderwać od nich oczu, że widok wód mazurskich jezior uspokaja i wpływa na człowieka kojąco. Poza tym jednak, Giżycko stanowi stolicę żeglarstwa w Polsce, a więc to również jest ogromną atrakcją nie tylko dla profesjonalnych żeglarzy, ale również dla osób, które chciałyby nauczyć się żeglarstwa i sprawdzić, czy ten sport to dyscyplina właśnie dla nich. Nie ma najmniejszego problemu z wypożyczeniem sprzętu w Giżycku, jak również ze znalezieniem instruktora, pod którego okiem będzie można trenować i uczyć się tego, bądź co bądź, trudnego sportu. Dla tych, którym wystarczą jednak kąpiele w jeziorach mazurskich, znajdzie się kilka ciekawych i interesujących zabytków, między innymi Kościół ewangelicki z roku 1827 czy też Most Obrotowy na Kanale Łuczańskim. Warto zobaczyć zwłaszcza ten drugi zabytek, gdyż most ten jest jedynym takim czynnym mostem w Europie.

Twierdza Boyen w Giżycku

Majdan twierdzy Boyen
Majdan twierdzy Boyen

Będąc w Giżycku koniecznie trzeba zwiedzić też Twierdzę Boyen i znajdujące się w niej schronisko młodzieżowe. Ponadto, historia miasta związana jest również z Krzyżakami, ale o tym dowiemy się dopiero wtedy, gdy zdecydujemy się odwiedzić pozostały po Rycerzach Zakonu Najświętszej Marii Panny zamek, który również znajduje się w Giżycku. Przepiękne widoki zapewnione będą mieli również ci, którzy zdecydują się odwiedzić wieżę ciśnień. W programie zwiedzania warto też uwzględnić prawosławną cerkiew. Jak więc widać, na nudę w Giżycku narzekać na pewno nie można i każdy znajdzie tam coś ciekawego dla siebie, co według niego warte jest zobaczenia i zwiedzenia. Warto także zajrzeć na oficjalną stronę Twierdzy Boyen, aby sprawdzić godziny otwarcia i inne szczegóły dotyczące jej zwiedzania

W Giżycku znajdzie się też coś dla zwolenników przyrody i natury w całej swojej okazałości, bo miasto to słynie z ogromnej ilości parków. Jest ich co najmniej siedem, a w wielu z nich można dodatkowo zobaczyć pomniki przyrody, między innymi takie, jak sosna zwyczajna, dąb czerwony czy też lipa drobnolistna. Obcowanie z przyrodą w Giżycku jest więc także możliwe i mimo, iż miejscowość ta rokrocznie odwiedzana jest przez tysiące turystów, to jednak możliwe jest znalezienie takich miejsc, w zaciszu których można pomyśleć, zastanowić się nad ważnymi dla nas sprawami czy po postu odpocząć i choć na chwilę od tego myślenia się uwolnić.

 

Gdzie znajdę nocleg?

Czy w Giżycku trudno jest znaleźć zakwaterowanie? Oczywiście, że nie i z pewnością potwierdzą to ci, którzy już niejeden raz odwiedzili tą miejscowość. Gdzie zatem możemy zatrzymać się w Giżycku? Niewątpliwie są to hotele – a wręcz ogromna ich ilość. Ośrodki wczasowe i hotele mają jednak ograniczoną ilość miejsc, których może brakować zwłaszcza w pełni sezonu, gdy do tej miejscowości przyjeżdża naprawdę mnóstwo osób. Nic zatem nie stoi na przeszkodzie, by odwiedzić gospodarstwo agroturystyczne, bo takie zakwaterowanie w Giżycku również jest możliwe. Takie zakwaterowania zazwyczaj znajdują się na uboczu miejscowości, z dala od centrum, z dala od zgiełku i szumu, choć też dostatecznie blisko, by móc piechotą dojść do serca Giżycka. Wiele osób decyduje się również na udostępnienie turystom pokoi w swoich własnych, prywatnych domach i mieszkaniach, a turyści bardzo chętnie z takich ofert korzystają. Dla wielu turystów najbardziej korzystny rozwiązaniem jest jednak pole namiotowe – chciałoby się w tym momencie powiedzieć „ahoj przygodo!”, bo przecież kilka nocy w namiocie to zawsze jakieś przygody i niedogodności, które jednak mogą być samym urokiem. Natomiast ci, dla których namioty są jednak zbyt ryzykownym rozwiązaniem znajdzie się także pole kempingowe. Jak więc widać ze znalezieniem noclegu w Giżycku nikt nie powinien mieć absolutnie żadnych problemów – wystarczy tylko znaleźć interesującą nas ofertę, wykonać telefon i zarezerwować określoną ilość miejsc, by już za jakiś czas cieszyć oko widokami mazurskich jezior.

Nocleg z wyżywieniem czy bez?

Jeśli chodzi o wyżywienie, to większość giżyckich hoteli i ośrodków oferuje oczywiście wyżywienie za dodatkową opłatą. Nie ma więc problemu z zamówieniem noclegów, w których cenę wliczona będzie również cena przynajmniej dwóch posiłków serwowanych każdego dnia. Wielu turystów jednak woli mieć wolną rękę w tej kwestii, gdyż zamawiane wyżywienie obliguje nas do pojawienia się na stołówce o ściśle określonej porze, co może kolidować ze zwiedzaniem miejscowości, żeglowaniem czy chociażby kąpielą w jeziorze. Warto w tym miejscu powiedzieć więc, że Giżycko jest doskonale przygotowane na ogromne rzesze turystów i że jest tutaj mnóstwo lokali gastronomicznych, w których zjemy dobrze i czasami nawet bardzo niedrogo. W Giżycku są restauracje serwujące wykwintne, bardzo kosztowne dania, ale są i takie, które można nazwać „swojskimi” barami czy knajpami, w których ceny potraw są niezbyt wygórowane, a same pożywienie niczego sobie. Najdroższe są oczywiście restauracje hotelowe, więc jeśli już chcemy zjeść wykwintnie podaną rybę, to ewentualnie do takich restauracji możemy się udać. Jeśli jednak wystarczy nam po prostu coś swojskiego, coś nawet banalnego i bardzo popularnego, to takich knajp w centrum Giżycka jest mnóstwo. Znajdzie się tam również coś dla zwolenników prostych dań typu fast-food. W Giżycku nie brakuje pizzerii oraz punktów, w których zakupić można dobrego kebaba.

Czy coś jeszcze warto wiedzieć o Giżycku?

Port w Giżycku
Port w Giżycku

Wszyscy turyści zachwycają się fontanną stojącą na Placu Grunwaldzkim w Giżycku. Jak się okazuje, fontanna ta ma swoją legendę. Jej inicjatorem był Andrzej Morawski, a wykonana jest ona z brązu. Co przedstawia? Otóż, fontanna jest w kształcie kobiety trzymającej w dłoniach żabę. Obok niewiasty widoczne są jeszcze dwie ryby. Dziewczyna nosi imię Galinda i była, według legendy, córką zamożnego rybaka. Galinda była ostatnią, trzynastą córką rybaka, dlatego to właśnie jej przypadło odziedziczenie całego jego majątku. Musiała więc osiedlić się w Giżycku i przejąć to, co w spadku zapisał jej ojciec. Dziewczyna zakochała się w pewnym młodzieńcu i wspólnie postanowili się wyprowadzić, na co bardzo wściekł się ojciec Galindy prosząc o interwencję starą czarownicę. Ta udała się w miejsce spotkań zakochanych i czekając na młodzieńca zamieniła się w Galindę. Młodzieniec dotykając czarownicy natychmiast zamienił się w żabę. Gdy Galinda przyszła na miejsce i zobaczyła, co czarownica zrobiła z jej ukochanym stanęła w bezruchu i tak tkwi na Placu Grunwaldzkim po dziś dzień.

Giżycko – jakie ceny?

Tak naprawdę w Giżycku można spędzić wakacje niezbyt kosztownie, ale można też wydać na ten pobyt wiele. Jeśli bowiem znajdziemy zakwaterowanie w kilku gwiazdkowym hotelu, to możemy za dobę zapłacić nawet ponad tysiąc złotych. Jeśli dodatkowo w takiej restauracji zamówimy wyżywienie, to z pewnością zrujnuje to nasz domowy budżet. Można jednak znaleźć w Giżycku nocleg za 100 złotych za dobę albo i 30 – w zależności oczywiście od tego, jakie warunki chcielibyśmy mieć zapewnione podczas pobytu. Wiele atrakcji w Giżycku jest darmowych – zwiedzanie parków czy spędzanie czasu nad jeziorem to atrakcyjna wizja spędzania wakacji, a w dodatku nic nas nie kosztuje. Za wszystkie inne atrakcje, takie jak zwiedzanie zabytków, zapłacimy nie więcej, niż kilka czy kilkanaście złotych, przy czym wstęp do Kościoła ewangelickiego również jest bezpłatny. Wakacje w atrakcyjnym miejscu wcale nie muszą więc zrujnować naszego domowego budżetu.

 

sierpien Image Banner 750 x 100 1

Dodaj komentarz