Wybór uzdrowiska w Polsce – odpoczynek po wakacjach

sierpien Image Banner 750 x 100

Minął już okres upałów, wakacyjnych emocji, wrażeń i spontanicznych wyjazdów. Czas zregenerować siły i wrócić do pracy. Tylko gdzie i jak najskuteczniej odpocząć? Podpowiadamy- wybierając się do uzdrowiska. Wbrew pozorom nie są to miejsca przeznaczone wyłącznie do leczenia różnorakich schorzeń. Przedstawiamy 9 uzdrowisk w Polsce, które przypadną do gustu niemal każdej osobie spragnionej ciszy i spokoju.

Ciechocinek

Rozpoczniemy od najpopularniejszego miejsca uzdrowiskowego – Ciechocinka. To niezwykle interesująca miejscowość znajdująca się około 200km od Warszawy. Mimo iż znany jest głównie jako miejsce sprzyjające zwalczaniu wszelkich chorób, to tak naprawdę jest idealną alternatywą dla turystów. Jego wyjątkowe położenie u brzegów Wisły oraz warunki klimatyczne sprawiają, że relaks jest nieunikniony. Dodatkowo możliwość kąpieli solankowych i siarkowych mają dobroczynny wpływ na narządy ruchu oraz układ oddechowy. Znajdują się tam również liczne atrakcje oraz rozbudowana baza noclegowa, co sprawia, że swobodnie można wybrać się tam z całą rodziną.

Kołobrzeg

Jeden z największych kurortów Pomorza Zachodniego również jest chętnie odwiedzany w celach uzdrowiskowych. Kołobrzeg słynie nie tylko z szerokich, czystych plaż, ale także ze źródeł solankowych i kopalni borowiny. Ponadto morskie powietrze, którego tam pod dostatkiem wpływa pozytywnie na układ oddechowy i krwionośny. Planując wypoczynek w tym wyjątkowym miejscu warto również wybrać się na spacer do portu, zobaczyć Stare Miasto lub po prostu przejść się wzdłuż wybrzeża.

Szczawnica

Malowniczo położona Szczawnica to wręcz idealne miejsce na powakacyjny odpoczynek. Nie dość, że posiada walory lecznicze to znajdziemy tam także mnóstwo atrakcji. Leży w niezwykle urokliwym zakątku polski- między łańcuchem Pienin a Beskidem Sądeckim, a panujący tam mikroklimat pozytywnie wpływa na drogi oddechowe. Od niedawna turyści mają okazję odwiedzić Muzeum Uzdrowiskowe, które gromadzi kolekcję niepowtarzalnych eksponatów lecznictwa zdrojowego. Świetnym pomysłem będzie również wycieczka nad Jezioro Czorsztyńskie lub odwiedzenie zamków: w Niedzicy czy Czorsztynie. Miejscowe sanatoria proponują ciekawe zabiegi np. kąpiele mineralne i kwasowęglowe, kurację pitną wodami mineralnymi czy inhalacje solankowe i ultradźwiękowe.

Nałęczów

To chyba najbardziej romantyczne uzdrowisko na naszej liście. Dlaczego? Gdyż to właśnie w Nałęczowie przebywała niegdyś elita polskiej literatury m.in. Stefan Żeromski i Jarosław Iwaszkiewicz. Dodatkowo panujący tu bioklimat skutecznie obniża ciśnienie tętnicze oraz zmniejsza dolegliwości związane z chorobami serca. To jedyne uzdrowisko w Polsce zajmujące się wyłącznie problemami kardiologicznymi. Dostępne są tam również dwa centra SPA.

Krynica-Zdrój

Stare Łazienki Mineralne, Pijalnia Główna czy Nowy Dom Zdrojowy to pojęcia, które od razu nasuwają na myśl Krynicę Zdrój. Wyjątkowe właściwości wód z tych rejonów znane są wszystkim od lat. To miejsce najlepsze dla osób z problemami trawiennymi lub moczowymi. Ale i atrakcji tu nie brakuje, turyści mogą odwiedzić Muzeum Nikifora słynnego malarza prymitywnego, Muzeum Zabawek, podziwiać zabytkowe, drewniane wille lub po prostu pospacerować po górach. Co ciekawe przed II Wojną Światową to Krynica była najmodniejszym miejscem uzdrowiskowym w kraju i odwiedzali ją m.in. Jan Matejko, Henryk Sienkiewicz, Józef Piłsudski czy Julian Tuwim.

Lądek-Zdrój

U stóp Gór Złotych znajduje się kolejne, popularne uzdrowisko- Lądek-Zdrój. Duży wpływ na korzystny klimat tego miejsca mają otaczające je kompleksy leśne, łagodne wzgórza oraz łąki, które chronią przed silnymi wiatrami oraz drastycznymi zmianami pogody. Słynie głównie z wód radoczynnych, cieplic siarczkowych i fluorkowych, które są pomocne przy schorzeniach reumatycznych oraz ortopedycznych. Można tu również odpocząć w aktywny sposób spacerując po parkach, szlakach górskich o zróżnicowanym stopniu trudności lub jeżdżąc na rowerze. Fanatycy historii powinni odwiedzić ruiny Zamku Karpień oraz Jaskinię Radochowską.

Ustroń

Najlepsze baseny solankowe znajdziemy właśnie w Ustroniu. To uzdrowisko z ponad 200 letnią tradycją. Turyści zaznają tutaj niepowtarzalnych kąpieli solankowych, jodkowo-bromkowo-chlorkowych, a także mogą skorzystać z okładów z borowiny. Symbolem uzdrowiska są powstałe w latach 70tych sanatoria w kształcie piramid. Warto odwiedzić to miejsce także z uwagi na niezwykle czyste, górskie powietrze. W pobliżu można odwiedzić wyjątkowy Park Niespodzianek lub wjechać kolejką na Czantorię i podziwiać przepiękną panoramę Beskidu Śląskiego.

Kamień Pomorski

W Kamieniu Pomorskim turyści poza standardowymi zabiegami mogą skorzystać z jaskini solnej. Jest to także znakomite miejsce dla pasjonatów sportów wodnych, gdyż znajdą tu oni liczne akweny oraz ogromną przystań żeglarską. Dla miłośników pieszych wycieczek powstały specjalne szlaki spacerowe. To wyjątkowo spokojne i urokliwe uzdrowisko ma również bogatą historię, a co za tym idzie- wiele zabytków. Już w IX wieku powstały Gród i port nad Zalewem Kamieńskim, jednak najcenniejsza dla Kamienia Pomorskiego jest katedra św. Jana Chrzciciela ze wspaniałym gotyckim sklepieniem, oryginalnymi malowidłami i ołtarzem. Kilkanaście kilometrów dalej znajdują się kurorty nadbałtyckie- Międzyzdroje, Międzywodzie czy Dziwnów, które warto odwiedzić w wolnej chwili by pooddychać świeżym, morskim powietrzem.

Polańczyk

Uzdrowisko Polańczyk to świetna alternatywa dla osób preferujących odpoczynek w agroturystycznych klimatach. To nieduża wieś leżąca w sercu Bieszczad, nieopodal Jeziora Solińskiego. Najczęściej leczy się tutaj schorzenia narządu ruchu, nerwice, choroby skóry oraz dolegliwości kobiece, jednak jest to również rewelacyjne miejsce dla fanatyków turystyki pieszej, a jeziora to wręcz raj dla wędkarzy. W lasach spotkać można różne gatunki zwierząt i ptactwa, zaś bieszczadzkie krajobrazy dostarczą niezapomnianych widoków. Kolejnym atutem Polańczyka są wody mineralne wodorowęglanowo-sodowe, jodkowe i bromkowe wykorzystywane w kuracjach pitnych jak i kąpielach leczniczych.

Na terenie naszego kraju znajduje się mnóstwo wyjątkowych miejsc o właściwościach leczniczych. Niekiedy już sam specyficzny klimat i walory przyrodnicze mają pozytywny wpływ na organizm i przyspieszają regenerację sił. Dobór odpowiedniego uzdrowiska zależy od osobistych potrzeb i preferencji, jednakże miejsc stworzonych do odpoczynku w Polsce nie brakuje.

sierpien Image Banner 750 x 100 1

Dodaj komentarz