Władysławowo

sierpien Image Banner 750 x 100

Bardzo często mówimy, że nie ilość się liczy, a jakość. Czy jednak tą samą zasadą kierujemy się obierając kierunek na wakacyjny wyjazd? Czy faktycznie w dzisiejszych czasach, gdy mamy tak ogromne możliwości podróżowania ciągle jeszcze stawiamy na polskie, nawet niewielkie miejscowości rezygnując z samolotowych podróży do zagranicznych krajów, w których, zdaniem niektórych turystów, pogoda jest zawsze gwarantowana, co znacznie zwiększa atrakcyjność wakacyjnego odpoczynku? Zdania w tej materii są dosyć mocno podzielone, bo wyraźnie widać, że sporo osób co roku decyduje się jednak na spędzenie wakacji poza granicami naszego kraju. Czy to dobrze? Może jednak przy wyborze miejsca na wakacje również warto kierować się zasadą jakości, a nie ilości czy wielkości?

W tym roku wakacje spędzę we Władysławowie!

fala morska na plaży we WładysławowieBiorąc pod uwagę polskie kurorty nadmorskie można by wymieniać mnóstwo wielkich miast, które robią na nas wrażenie już samą swoją liczbą mieszkańców. Tutaj jednak warto przypomnieć sobie wspomnianą przed momentem zasadę i skierować swoją uwagę na, może niezbyt dużą, choć też nie do końca małą miejscowość nadmorską o nazwie Władysławowo. Ci, którzy już mieli okazję ją odwiedzić z całą pewnością przyznają, że jest to jedno z najbardziej urokliwych miejsc w Polsce i że naprawdę warto, mając taką okazję, choć raz w życiu się tam wybrać. Oczywiście zwolennicy wielkich miast mogą poczuć się zniechęceni faktem, że Władysławowo nie należy do największych polskich kurortów nadmorskich, ale z Władysławowem jest jak ze słynnym z piosenki Mrągowem – kto raz tutaj przyjedzie, nie pożałuje i na pewno tutaj wróci!

Władysławowo – podstawowe informacje

Na sam początek zapoznajmy się więc z kilkoma podstawowymi informacjami, bo przecież kiedy wybieramy miejsce na wakacje, to tak naprawdę liczy się wszystko. Z racji tego, że Władysławowo jest miejscowością posiadającą dostęp do naszego przepięknego, choć słonego i nieco zimnego Morza Bałtyckiego, to musi znajdować się na północy naszego kraju. Dokładniej mówiąc, leży ono w województwie pomorskim, w powiecie puckim, a gdybyśmy chcieli być bardziej dokładni, to uzupełnilibyśmy tę informację jeszcze o gminę Władysławowo. Mamy więc już dokładną lokalizację, a więc od szczegółu przejdźmy do ogółu – Władysławowo leży nad Zatoką Pucką i Morzem Bałtyckim na Pobrzeżu Gdańskim. Miasto posiada swój herb i swoją flagę, którą tworzą pasy w kolorze niebieskim oraz czarnym poprzeplatanym dwoma wąskimi paskami w kolorze żółtym. Jest to flaga dosyć charakterystyczna. Herb miasta tworzą natomiast dwa gryfy trzymające tarczę herbową. W środku tarczy widnieje mur obronny, a na samym dole, w wodzie pod murem złowiony jest łosoś. Jeśli chodzi o liczbę mieszkańców, to teoretycznie jest to 10 175 osób, jednakże warto tutaj wziąć pod uwagę to, iż są to tylko faktyczni mieszkańcy Władysławowa. Natomiast liczba ludności znacznie zwiększa się w sezonie letnim, gdy licznie przybywają tutaj turyści ceniący sobie urok i specyficzny, bardzo zresztą gościnny klimat tego miejsca. Powierzchnia miasta wynosi 12,59 kilometrów kwadratowych. Niektórzy mogliby więc stwierdzić, ze faktycznie są w Polsce znacznie większe miejscowości. Ciągle jednak uparcie twierdzimy, że nie wielkość, a jakość…!

Kawałek ciekawej historii.

Decydując się na wyjazd do Władysławowa koniecznie trzeba wcześniej zapoznać się z historią miasta, gdyż jest ona nad wyraz ciekawa i dosyć oryginalna. Otóż, dawno, dawno temu Władysławowo było po prostu Wielką Wsią i stanowiło wioskę rybacką, która otoczona była wsiami pomocniczymi. W roku 1920 odbywający po Bałtyku rejs Józef Haller zdecydował się zakupić w tym rejonie 20 hektarów ziemi i tym samym stworzył osadę o nazwie Hallerowo. W roku 1927 powstał przystanek kolei o tej samej nazwie, jednak został on zamknięty po zaledwie dwóch dniach, z racji czego powstał nowy przystanek o nazwie „Wielka Wieś – Hallerowo” i to właśnie było nasze dzisiejsze Władysławowo. Dziewięć lat później zbudowano tu port rybacki, zatem nastąpił rozwój tego terenu, a to z kolei doprowadziło do połączenia Hallerowa, Wielkiej Wsi i okolicznych wiosek oraz stworzenia osiedla o wdzięcznej nazwie Władysławowo. Prawa miejskie nadane zostały natomiast w roku 1963 i aż do roku 2015 Władysławowo obejmujące Chałupy, Chłapowo, Rozewie, Ostrowie czy Karwię istniało w formie miejskiej. Jednakże, ciekawostką jest to, że bieżącego roku, z dniem pierwszego stycznia, wprowadzone zostały pewne zmiany, a mianowicie status Władysławowa zmieniono na miejsko-wiejski, gdyż wszystkie wspomniane obszary zostały wyłączone z administracji miasta. Aktualnie w skład samego Władysławowa wchodzi więc pięć dzielnic – Cetniewo, Hallerowo, Śródmieście, Szotland i Żwirowa – jak również okoliczne wsie, bo wspomniane sołectwa posiadają już teraz właśnie status wsi.

Ciekawe miejsca, atrakcje, zabytki we Władysławowie

Znamy już więc podstawowe informacje na temat Władysławowa, poznaliśmy również jego historię, a raczej nieco skróconą jej wersję. Czas więc na tak zwaną wisienkę na torcie, a więc informacje, które dla turystów liczą się tak naprawdę najbardziej! Mowa tu oczywiście o atrakcjach, zabytkach i miejscach, które warto zobaczyć wybierając się na wakacje do wspomnianej miejscowości. Zwolennicy zwiedzania zabytków na pewno nie będą narzekali tutaj na nudę, bo lista zabytków we Władysławowie jest dosyć długa. Warto zobaczyć między innymi Kościół pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny, dom generała Hallera, dom modernistyczny (zainteresuje osoby lubujące się w sztuce), Pomnik Męczenników Wielkiej Wsi na Szotlandzie czy też cmentarz pomordowanych we wrześniu 1939 roku. Takie miejsca to kawałek historii miasta, którą warto zobaczyć, by jeszcze bardziej wczuć się w jego klimat i choć na czas tego krótkiego, wakacyjnego urlopu stać się jego częścią. Turyści mogą również, a nawet powinni, odwiedzić Dom Rybaka, który był niegdyś hotelem dla rybaków, a aktualnie pełni funkcję budynku urzędu miasta. Wieża tego obiektu stanowi punkt widokowy, z którego można objąć wzrokiem naprawdę spory kawałek miejscowości i zachwycić się jego widokiem.

Władysłowowo - ludzie na plaży
Władysłowowo – plaża
Lunapark Sowiński
Lunapark Sowiński

Jeśli chodzi o atrakcje, to dla wielu turystów podstawową rozrywkę stanowi Morze Bałtyckie, świeże, czyste, pełne jodu powietrze i długa, piaszczysta plaża, na której w gorące dni można godzinami leżeć i wygrzewać się w promieniach słońca, a po morskich sztormach można poszukiwać na niej wyrzuconych przez wodę bursztynów. Jednak to nie koniec atrakcji! Spędzając tutaj wakacje można odwiedzić port morski, którego część pełni również funkcję turystycznego mola. Dzieci, choć nie tylko, bo mnóstwo młodzieży i dorosłych osób również tutaj przychodzi, mogą świetnie pobawić się w Lunaparku Sowińskim, gdzie na wszystkich czeka moc atrakcji na przykład w postaci gokartów czy młyna widokowego. Tłumy przyciąga również Ocean Park, gdzie można zobaczyć eksponaty ssaków morskich w skali 1:1. Władysławowo ma swoją własną stację radiową – Władek – którego siedziba mieści się na plaży, co dla wielu turystów również nie jest bez znaczenia. Miejscowość można zwiedzać specjalną ciuchcią, która stanowi kolejną atrakcję i sposób na rozerwanie się, a wieczorami sporo ludzi przechadza się słynną aleją gwiazd sportu, wzdłuż której wypisane są imiona i nazwiska słynnych gwiazd sportu. Głównie są to gwiazdy polskie, choć wśród nich znajdują się również trzy nazwiska zagraniczne. Jeśli jednak jesteście ciekawi jakie nazwiska się tam znajdują, to koniecznie odwiedźcie Władysławowo!

Noclegi we Władysławowie.

We Władysławowie, jak w większości polskich kurortów nadmorskich, nie ma absolutnie żadnego problemu ze znalezieniem noclegu. I, tak jak zresztą wszędzie, można znaleźć dokładnie taki nocleg, który będzie odpowiadał nam cenowo, jak również pod względem poziomu atrakcyjności. Są kwatery tanie – najczęściej są to noclegi w motelach czy u prywatnych osób, które chcąc w sezonie trochę sobie dorobić odnajmują turystom swoje pokoje czy domki letniskowe. Oczywiście cena w sezonie za takie noclegi jest zdecydowanie wyższa, niż cena, która obowiązuje poza sezonem, ale mimo wszystko jest to cena niższa, niż ta, którą trzeba by zapłacić za dobę w hotelu. Hotele we Władysławowie są przeróżne – od tych bardziej luksusowych, poprzez te o nieco niższym poziomie atrakcyjności, poprzestając na hotelach pozbawionych luksusów, acz wciąż komfortowych i przyciągających turystów.

Gdzie i co zjeść?

W zależności od naszych indywidualnych upodobań i preferencji, we Władysławowie możemy zjeść dosłownie wszystko to, na co tylko będziemy mieli ochotę. Jeśli decydujemy się na wyjazd nad morze po to, żeby spróbować smacznej, świeżej, zakrapianej cytryną ryby morskiej, to nie będzie to stanowić najmniejszego problemu, bo w zdecydowanej większości knajp, barów i restauracji znajdziemy takie właśnie dania rybne. Znajdziemy jednak także prawdziwe, domowe obiady i to w bardzo korzystnych cenach. Miłośnicy barów szybkiej obsługi także nie będą mieli najmniejszych problemów ze znalezieniem czegoś dla siebie – restauracje we Władysławowie to nie tylko ryby, ale również pizze, hamburgery, frytki, tosty i tego typu dania. Można więc spokojnie powiedzieć, że jeśli chodzi o jedzenie we Władysławowie, to jest do wyboru, do koloru!

Koszt wakacji we Władysławowie?

Kwestia finansowa liczy się zapewne bardzo dla nas wszystkich. Decydując się na wakacje mamy świadomość, że będziemy musieli za nie zapłacić, jednak nie wszyscy chcą na wakacje przeznaczyć taką samą kwotę. Władysławowo to miejsce zarówno dla osób, które chcą dobrze się pobawić i odpocząć bez wydawania fortuny, jak również dla tych, którzy w wakacyjnym okresie śmiało zaszaleją. Droższe hotele, restauracje i bary bliżej centrum – to zdecydowanie opcja dla osób należących do tej drugiej grupy. Natomiast im dalej od centrum, tym jedzenie jest tańsze, a im mniej gwiazdek ma hotel, tym również mniej będziemy musieli zapłacić za spędzenie w nim doby. Jeśli natomiast chodzi o atrakcje, to wejście do portu jest całkowicie bezpłatne, podobnie zresztą jak korzystnie z plaży. Wejście do Ocean Parku to wydatek rzędu kilkunastu lub dwudziestu złotych dla osoby dorosłej, więc również nie jest to majątek. Większość zabytków zwiedzać można zupełnie bezpłatnie, podobnie zresztą jak aleję gwiazd sportu, zatem tak naprawdę jeśli chcemy w wakacje dobrze się pobawić, ale przy tym za rozsądną cenę, to Władysławowo jest ku temu idealnym miejscem.

Władysławowo czy Kaszuby?

Ciekawostką na temat Władysławowa jest to, ze miasto to silnie związane jest z Kaszubami, bo to właśnie oni stanowili rdzenną ludność miasta. Można ich spotkać w dzielnicy Chłapowo, z której wywodzi się kaszubski pisarz, autor kilkunastu książek opowiadających o życiu rybaków. Tutaj też swoją rozgłośnię radiową miała pierwsza kaszubska rozgłośnia – Kaszebe.

Atrakcje mało znane

Do nietypowych atrakcji należy również pracownia bursztynu, o której bardzo mało turystów jednak wie. Większość nie ma również pojęcia na temat Prywatnego Muzeum Motyli, które znajduje się na III piętrze wieży widokowej wspomnianego już wcześniej Domu Rybaka.

sierpien Image Banner 750 x 100 1

COMMENTS

Dodaj komentarz