Tani roaming na wakacje

sierpien Image Banner 750 x 100

Od 1 lipca, z inicjatywy Unii Europejskiej obniżone zostały stawki roamingowe w obrębie państw członkowskich. Jakie oznacza to oszczędności dla podróżujących?

To nie koniec dobrych wiadomości — do połowy 2017 roku opłaty roamingowe mają zostać całkowicie wycofane, co spowoduje, że podróżujący będą mogli wykonywać połączenia, wysyłać SMS-y, a nawet wykorzystywać dane w tej samej w dowolnym miejscu w 28 krajach UE.

Zmiany są już widoczne. Obecnie cena za połączenie między krajami UE a Polską to maksymalnie 95 gorszy, a z Polski do krajów UE — jedynie 25 groszy. Maksymalny koszt SMS to 30 groszy, natomiast MMS i 1 MB danych – 1 zł. Kolejne obniżki czekają nas już w kwietniu 2016 r. Wówczas roamingowy dodatek za minutę rozmowy zostanie obniżony do 0,05 euro (bez VAT), dodatek za SMS do 0,02 euro natomiast za 1 MB danych – 0,05 euro.

Porównaliśmy oferty roamingowe najpopularniejszych operatorów na rynku. Oczywiście o dokładnych kosztach usługi roaming w dużej mierze decyduje oczywiście plan taryfowy (oferta prywatna/oferta dla firm) oraz wysokość naszego abonamentu.

Operatorzy Play, Orange i T-Mobile postawili na dostosowanie stawek do limitów nałożonych przez UE. W większości planów taryfowych tych operatorów (niezależnie czy posiadamy ofertę abonamentową, czy też na kartę) koszt minutowego połączenia roamingowego na terenie Unii Europejskiej to 95 gr w przypadku połączeń przychodzących oraz 30 gr (25 gr w T-Mobile) w przypadku połączeń wychodzących. Koszty transferu danych to 1 zł/MB w krajach UE.

Stosunkowo ciekawą ofertę zaprezentował po wprowadzonych zmianach Plus. Obecnie w tej sieci, koszt wszystkich połączeń roamingowych (zarówno wykonywanych jak i odbieranych) to 24 gr (29 gr z VAT). Taka sama stawka dotyczy wysyłanych SMS. Miesięczna opłata za usługę roamingową to w przypadku oferty dla klientów prywatnych to 10 zł, a oferty dla firm – 8 zł. Operator proponuje również dwa rodzaje roamingowych pakietów internetowych: Pakiet Atlantycki – obejmujący Unię Europejską, Norwegię, Islandię, Liechtenstein, Szwajcarię i USA oraz Pakiet Orientalny – obejmujący wybrane kraje Europy Wschodniej oraz Bliskiego i Dalekiego Wschodu. Koszt 1MB danych w przypadku Pakietu Atlantyckiego to 8 – 15 gr, natomiast w przypadku drugiej opcji 78 gr – 1,5 zł.

Oczywiście stawki te ulegają okresowym zmianom, dlatego w celu uzyskania dokładnych informacji najlepiej zajrzeć na stronę wybranego operatora. Warto również pamiętać o tym, że wielu dostawców usług oferuje dodatkowe pakiety rozmów i danych do wykorzystania za granicą. Pakiety te pozwalają na dodatkowe obniżenie teleusług podczas naszego urlopu. Informacje o promocjach i rabatach znaleźć można również na stronie Kupon.pl.

sierpien Image Banner 750 x 100 1

Dodaj komentarz