Szlaki górskie w Zakopanem

sierpien Image Banner 750 x 100

Jeśli ktokolwiek decyduje się na krótszy bądź dłuższy urlop w górach, a zwłaszcza w jednej z najpopularniejszych polskich górskich miejscowości, to czyni tak nie bez powodu. Są bowiem wśród nas zwolennicy zdobywania górskich szczytów. Urlop niekoniecznie musi wiązać się z leniuchowaniem na plaży czy wygrzewaniem się na słońcu. Dla wielu osób urlop oznacza wypoczynek aktywny, inicjujący pracę mięśni, a więc poprawiającym kondycję, a jednocześnie korzystnie wpływający na samopoczucie, bo przecież często mawiamy, że w zdrowym ciele drzemie zdrowy duch. Warto więc przyjrzeć się kilku popularnym szlakom, na jakie wybrać się mogą turyści odwiedzający Zakopane.

Hej ho, na Giewont by się szło!

Giewont - widok na szczyt
Giewont – widok na szczyt

Być w Zakopanem i nie zdobyć Giewontu? To dla wielu turystów prawie tak, jak w ogóle nie być w Zakopanem. Jest to wręcz symbol wspomnianej miejscowości i dlatego prawie wszyscy uznają wejście na Giewont za warunek konieczny. Odstraszającym jest fakt, iż właśnie tam zginęła największa ilość turystów. Śmiałkowie nie przejmują się jednak tym faktem i prowadzeni optymizmem wybierają jeden z trzech szlaków wiodących ich na sam szczyt czasami tylko po to, by dotknąć stojącego tam krzyża – ufundowanego przez mieszkańców Zakopanego w roku 1900. Trzy wspomniane szlaki prowadzące na Giewont to Dolina Strążyska, po której wejście zajmuje około trzech godzin, Dolina Kondratowa, po której wejście trwa niemalże tyle samo, jak również Dolina Małej Łąki. W ostatnim przypadku czas wejścia jest porównywalny do dwóch poprzednich, czyli trwa około trzech godzin. Jeśli chodzi o szlak pierwszy, to wiedzie on od Kasprowego Wierchu, na który konieczny jest wjazd kolejką linową. Podczas wjazdu podziwiać można przepiękne, górskie widoki zapierające dech w piersiach i jeszcze bardziej zachęcające do zdobycia górskiego szczytu. Najczęściej wybierany jest szlak trzeci, jednakże to Dolina Strążyska prawdopodobnie dostarczy największych wrażeń i sprawi, że poczujemy się jak prawdziwi, górscy turyści, bo wędrówkę umilał nam będzie dźwięk nieustannie towarzyszącego nam potoku. Po zdobyciu szczytu można podziwiać niemalże całe Zakopane, ale z góry widoczne są również inne tatrzańskie szczyty wręcz zachęcające do ich zdobycia. Przed wędrówką na Giewont warto jednak pamiętać o kilku bardzo ważnych zasadach. Przede wszystkim – pogoda. Zapowiadana w prognozach pogody burza nie wróży dobrze podczas takiej wyprawy, więc wówczas lepiej przełożyć zdobywanie Giewontu na inny dzień. Jednakże nawet wtedy, gdy pogoda nam sprzyja, to konieczne jest zachowanie wszelkich środków ostrożności, bo, jak wspomniane zostało już wcześniej, to właśnie podczas wypraw na Giewont dochodzi do największej ilości wypadków śmiertelnych.

A może tak na Kasprowy Wierch?

Szczyt Kasprowego Wierchu
Szczyt Kasprowego Wierchu

Mimo, iż Kasprowy Wierch nie należy do najwyższych wierzchołków, bo liczy sobie zaledwie 1985 m n.p.m., to jest on bardzo popularny również bardzo chętnie przez turystów odwiedzany. Położony jest w górnej grani Tatr, a jego popularność wzrosła przede wszystkim poprzez fakt wybudowania kolejki górskiej. Dzięki niej na Kasprowy Wierch można wjechać, co zajmuje zaledwie 20 minut, a widoki, jak zresztą łatwo można się domyślić, są niesamowite. Jednakże wycieczka w góry to dla wielu osób wędrówka piesza, dlatego też sporo turystów wspina się na szczyt o własnych nogach wybierając trasę przez Myślenickie Turnie – trasa ta znajduje się zaraz pod samą kolejką. Wejście pieszo zajmuje około trzech godzin, a znacznie krócej zajmuje zejście z Kasprowego Wierchu, które wynosi już tylko 2 i pół godziny. Można jednak również pokusić się o skorzystania z nieco dłuższej i bardziej skomplikowanej trasy, jaką jest droga przez schronisko w Murowańcu. Długość przejścia całej tej trasy, podczas której przecinają się szlaki niebieski oraz żółty powinna zająć nie więcej, niż 3 i pół godziny. Po co w ogóle wybieramy się na Kasprowy Wierch? Oczywiście po to, by ze szczytu podziwiać wspaniałe widoki Tatr, jak również całego Zakopanego. Na szczycie wcale nie musimy być głodni, bo istnieje tam możliwość zjedzenia czegoś, jak również zakupienia pamiątek. Kasprowy Wierch to, ze względu na kolejkę linową, jeden z ulubionych szczytów narciarzy.

Wyruszamy w Rysy!

Rysy - szczyt
Rysy – szczyt

IMGP1886Rysy uchodzą za najwyższy szczyt polskich Tatr. I tak jest w istocie. Jednak po stronie słowackiej sytuacja wygląda już nieco inaczej, bo tam najwyższym szczytem jest Gerlach. Wcale nie odstrasza to jednak turystów, którzy co roku bardzo chętnie obierają kierunek szlaków pozwalających im na zdobycia Rysów. Na Rysy wchodzi się niekoniecznie tylko po to, by podziwiać przepiękne widoki, wręcz zachwycać się panoramą roztaczającą się wokół nich, choć wielu turystów przyznaje, że wchodzi tam po to, by zobaczyć Kraków (podobno jest to możliwe, gdy widoczność jest nieskazitelna). Rysy to również bogata fauna i flora, a więc dla miłośników przyrody i natury taka wędrówka to prawdziwa gratka. Aby zdobyć Rysy, najpierw trzeba dotrzeć do Morskiego Oka. Potem pozostaje nam już tylko wejść na szlak i zdobyć szczyty. Brzmi banalnie? Wcale tak nie jest. Wspinając się na Rysy trzeba bardzo uważać, że wędrówka odbywa się po stromym zboczu. Cały trud i wysiłek wspinaczki zostanie nam jednak wynagrodzony, gdy już znajdziemy się na szczycie, z którego zobaczyć będziemy mogli najwyższe szczyty Tatr czyli Gerlach, Lodowy Szczyt i Wysoką. A teraz kilka praktycznych wskazówek dla wędrowników – przede wszystkim wędrówkę na Rysy trzeba rozpocząć raczej rano i konieczne jest ciepłe ubranie. Nie zapomnijmy też o odpowiednim obuwiu!

 

sierpien Image Banner 750 x 100 1

Dodaj komentarz