Szlaki górskie w Szklarskiej Porębie

sierpien Image Banner 750 x 100

Pojechać do Szklarskiej Poręby i nie wyruszyć w pieszą wędrówkę po szlakach górskich o tak, jakby wcale nie odwiedzić wspomnianej miejscowości. Przecież właśnie po to jeździ się w góry, by spróbować swoich sił na różnorodnych szlakach, które podejmują zarówno ci zaawansowani wędrowcy, jak i amatorzy. Oczywiście, należy mierzyć swoje siły na zamiary – natura i rządzące nią siły mogą być nieprzewidywalne. Jednakże, o ile w każdej miejscowości górskiej i podczas każdej pieszej wędrówki po jakimkolwiek szlaku należy zachowywać wszelkie środki ostrożności, o tyle w Szklarskiej Porębie specjalnie trudnych szlaków raczej nie ma, więc tak naprawdę nawet amatorzy mogą spróbować swoich sił na wszystkich wymienionych poniżej.

Szlak Ducha Gór

Poland,_Szklarki_waterfall
Wodospad Szklarki – Szklarska Poręba

Zaczniemy więc od najbardziej popularnego i najczęściej uczęszczanego w Szklarskiej Porębie szlaku. Jest to tak zwany Szlak Ducha Gór – Ducha, który, według legendy, obejmuje swoją opieką i troską uczciwych wędrowców, natomiast surowo karze tych, którzy są kłamliwi i nieszczerzy. Szlak ten stworzony został specjalnie z myślą o wędrówkach rodzinnych. Na jego całej rozciągłości zwiedzić można liczne punkty, dzięki którym wizyta w Szklarskiej Porębie staje się jeszcze bardziej ekscytująca. Osoby, które zdecydują się na przejście tym szlakiem będą mogli po drodze zobaczyć między innymi Leśną Hutę czy Karkonoskie Centrum Edukacji Ekologicznej, w którym fauna i flora Karkonoszy przedstawiona została w sposób interaktywny. To właśnie takie obiekty stanowią o atrakcyjności tego szlaku, ale nie tylko dla dorosłych, lecz także dla dzieci. Przemierzając ten szlak turyści mogą również zrobić sobie zdjęcie na słynnym zakręcie śmierci czy też podziwiać piękno przyrody stając na złotym widoku – progu skalnym, z którego rozciąga się imponująca, wręcz zapierająca ech w piersiach panorama na całe Karkonosze. Tutaj także można zaobserwować wodospad Szklarki, na brzegu którego rozciągają się malamity. Warto wspomnieć również o tym, iż na Szlaku Ducha Gór można wziąć udział w specjalnej grze terenowej, co stanowi kolejną atrakcję wycieczki do Szklarskiej Poręby. Tajemnicze hologramy widniejące na skałach, które mijamy podczas pieszej wędrówki po tym właśnie szlaku są oczywiście częścią tejże gry.

Z innej bajki

Jan_Sztaudynger
Jan Sztaudynger – poeta i fraszkopisarz

Turyści, którzy pragną zobaczyć nieco inne oblicze gór i górskich szlaków, powinni wybrać się na wędrówkę szlakiem turystycznym, a dokładniej mówiąc trasą Sztaudyngerowską. Dla ułatwienia dodamy, iż trasę tę powinni wybrać zwolennicy nie tylko gór, ale i sztuki, bo stanowi ona właśnie takie połączenie. Przejście tą trasą zajmuje nawet do 10 godzin, zatem nudzić nikt się tutaj nie będzie. Natomiast podróż umila aż 14 punktów, w których postawione zostały tablice z krótkim opisem Jana Sztaudyngera oraz jego fraszką. Dla wszystkich, którzy zdecydują się na ten właśnie szlak, mamy jednak kilka istotnych informacji. Przede wszystkim, należy wyruszyć wcześnie, w związku z tym, iż minimalna wędrówka tym szlakiem to aż 7 godzin, więc aby zdążyć przed zmrokiem trzeba się dobrze i wcześnie zorganizować. Po drugie, nieprzewidywalna pogoda w górach zaskoczyć na może o każdej porze, a więc zapasowa odzież jest tutaj podstawą, podobnie zresztą jak apteczka, bo takie rzeczy w górach trzeba ze sobą mieć zawsze. A teraz drogowskazy – trasa zaczyna się spod dawnego domu Jana Sztaudyngera. Stamtąd kierujemy się na Chatę Walońską i dochodzimy do leśniczówki. Następnie mijamy Wodospad Kamieńczyka i dochodzimy do Wysokiego Kamienia. Zejść można szlakiem żółtym – poprzez Zakręt Śmierci, Złoty Widok i Wodospad Szklarki.

Dla poszukiwaczy minerałów

Kolejny szlak w Szklarskiej Porębie to Szlak waloński, na którego przemierzanie dawniej decydowali się zwykle poszukiwacze minerałów i kamieni szlachetnych. Jest to jednak, wbrew pozorom, trasa bardzo łatwa i dlatego możliwa do przejścia dosłownie przez każdego. Znajdują się na niej ciekawe tablice informacyjne z opisami ważnych miejsc na szlaku, dzięki czemu od razu wiadomo, na co zwracać uwagę. Punktami tymi są między innymi: Huta Szkła, Orla Skała, Witriolejnia czy też Rzeka Kamienna.

sierpien Image Banner 750 x 100 1

Dodaj komentarz