Szklarska Poręba

sierpien Image Banner 750 x 100

Czy urlop lub wakacje zawsze oznaczać muszą wypoczynek nad wodą? Zazwyczaj tak faktycznie jest, że zdecydowana większość osób woli spędzić nawet krótki urlop nad wodą, aniżeli gdziekolwiek indziej. Na całe szczęście wśród nas dadzą się znaleźć również fanatycy terenów górskich, którzy bez pieszych wędrówek, bez przepięknych widoków możliwych do zaobserwowania w górskich miejscowościach wręcz nie mogliby żyć. Najpopularniejszą miejscowością górską znajdującą się oczywiście na terenie naszego kraju jest prawdopodobnie Zakopane. Co ciekawe, najpopularniejsza, wcale nie oznacza, że jest ona przez turystów najczęściej odwiedzana, bo choć faktem jest, że Zakopane co roku pełne jest turystów (a właściwie nawet przez cały rok, bo i zimą i latem jest tam co robić), to jednak z roku na rok ilość ta się zmniejsza. Łatwo więc można dojść do wniosku, że Zakopane wielu zwolennikom gór już się po prostu, mówiąc kolokwialnie, przejadło, dlatego też wybierają oni również inne, godne podziwu miejscowości górskie. Jedną z równie popularnych jest aktualnie Szklarska Poręba.

Mniejsze nie znaczy gorsze

Centrum Szklarskiej Poręby
Centrum Szklarskiej Poręby

Fakt, że Szklarska Poręba jest miejscowością znacznie mniejszą od Zakopanego wcale nie czyni zeń miejscowości gorszej. Co ciekawsze, wielu turystów wybiera Szklarską Porębę właśnie między innymi z tego względu, że jest to miejsce spokojne, ciche, w którym faktycznie można się zrelaksować, a nie cały czas natykać się na innych turystów. Czasami ludzie chcą po prostu odpocząć od zgiełku, od hałasu i chaosu, jaki towarzyszy życiu w mieście, a w Szklarskiej Porębie takiego spokoju z całą pewnością można doznać. Zanim jednak przejdziemy do szczegółowej charakterystyki wspomnianej miejscowości, to na sam początek warto zapoznać się z podstawowymi informacjami o tym przepięknym i niezwykle urokliwym miejscu, które wszystkich turystów serdecznie do siebie zaprasza. Szklarska Poręba znajduje się w powiecie jeleniogórskim i stanowi największą stację klimatyczną Dolnego Śląska. Najbardziej aktualne dane wskazują na to, że Szklarską Porębę zamieszkuje niewiele ponad siedem tysięcy osób, ale oczywiście mieszkańcy to jedno, natomiast przybywający do Szklarskiej poręby rokrocznie turyści to już całkiem osobna kwestia. Miejscowość położona jest na wysokości 440-886 m n.p.m. Szklarska Poręba została stacją klimatyczną dzięki przybywającym do niej na obozy sportowcom i choć odkryto jej klimatyczne właściwości już dawno, to do tej pory w tej kwestii nic się nie zmieniło.

Krótko o historii Szklarskiej Poręby

O historii Szklarskiej Poręby właściwie długo nie da się opowiadać, bo i sama historia nie jest długa. Do Polski została włączona dokładnie w roku 1945, jednak nie od razu Szklarska Poręba była właśnie Szklarską Porębą. Na samym początku nazwą umowną tego miejsca był Pisarzewiec. Mieszkańców wysiedlano na tereny Niemiec Natomiast w ciągu kilku następnych lat powstawała siedziba wiejskiej gminy Szklarska Poręba i w ten oto sposób miasto otrzymało swoją nazwę, by w roku 1959 otrzymać także prawa miejskie.

 

W Szklarskiej Porębie nie można się nudzić!

Atrakcje turystyczne Szklarskiej Poręby

Wodospad Szklarki
Wodospad Szklarki

W tej miejscowości żaden turysta nie będzie narzekał na nudę. Mimo faktu, iż jest to miejscowość spokojna i cicha oraz, jak zresztą wcześniej zwróciliśmy już uwagę niezbyt gęsto zaludniona, to właśnie tutaj zwolennicy górskich terenów znajdą wszystko to, co ich w polskie góry przyciąga. Przepiękne widoki, spokój, relaks i odprężenie wynikające właśnie z braku zgiełku i wielkomiejskiego szumu. Jeśli jednak chodzi o bardziej konkretne atrakcje Szklarskiej Poręby, to warto wspomnieć na przykład o Wodospadzie Szklarki, który można podziwiać będąc na urlopie zwłaszcza latem, gdy woda nieustannie przepływa, a nie, jak na przykład zimą, jest zamarznięta, choć ten niewielki wodospad o każdej porze roku wygląda uroczo. Jeśli jednak fanatycy wodospadów poczują po nim lekki niedosyt, to zawsze mogą poobserwować wodospad Kamieńczyka, który jest już znacznie większy, bo znajduje się na wysokości 846 metrów n.p.m.

śnieżne kotły w Szklarskiej Porębie
śnieżne kotły w Szklarskiej Porębie

Podziwiać można tam również tak zwane Śnieżne Kotły, które zachowały nawet dokładne formy glacjalne, a zatem osoby interesujące się geografią będą miały co robić. Poza tym Park Ducha Gór czy drewniane szałasy dla wędrowców to już praktycznie symbole i ikony Szklarskiej Poręby, których wręcz nie sposób jest nie widzieć będąc nawet na krótkim urlopie we wspomnianym miejscu. Zainteresowani wytopem różnych form szklanych mogą z kolei wziąć udział w specjalnym pokazie odbywającym się w Leśnej Hucie. Prócz tego, do zabytków Szklarskiej poręby należą również Kościoły, baszty oraz tak zwany Zakręt Śmierci stanowiący punt widokowy. Zakręt Śmierci to idealne miejsce do robienia sobie zdjęć, bo takie zdjęcia będą robiły na nas wrażenie ilekroć nie będziemy do nich powracać.

Kosodrzewina
Kosodrzewina
Jarzębina
Jarzębina

Zwolennicy przyrody również nie będą się w Szklarskiej Porębie nudzić. Podczas pieszych wędrówek po górskich szlakach, raczej tych trudniejszych czyli rzadziej uczęszczanych, mogą zaobserwować unikalne gatunki roślin. Kosodrzewina, czeremcha skalna, jarzębina górska czy też brzoza omszona to tylko niektóre gatunki roślin, które można podziwiać w Karkonoszach. Niestety w tym miejscu warto powrócić do szlaków rzadziej uczęszczanych i do faktu, dlaczego to właśnie tam można zaobserwować znacznie więcej ciekawych gatunków. Otóż, ludzie często nie korzystają ze szlaków, a z przejść tak naprawdę zabronionych. Nie interesuje ich, że niszczą roślinność, której odnowienie zajmie kilkanaście lat. Jednakże, póki co w Karkonoszach roślinność jest jeszcze bogata i fanatycy na pewno zobaczą co ciekawsze egzemplarze.

 

Noclegi w Szklarskiej Porębie

Noclegów w Szklarskiej Porębie jest tak na dobrą sprawę pod dostatkiem pomimo tego, że jak wspominaliśmy już kilkukrotnie miejscowość ta nie jest zbyt duża. Jest ona jednak typową miejscowością turystyczną, dlatego wielu mieszkańców ma interes w tym, by gościć u siebie turystów. Mieszkańcy oferują więc przyjezdnym pokoje gościnne. Wiele osób posiada nawet działalność agroturystyczną. A jeśli miejsc w takich obiektach już brakuje, to zawsze pozostają do dyspozycji pokoje hotelowe lub motelowe. Szklarska Poręba posiada kilka głównych pensjonatów, z których turyści są zadowoleni i do których regularnie, bardzo chętnie powracają.

Wyżywienie

W Szklarskiej Porębie na pewno żaden turysta nie umrze z głodu. Osoby zatrzymujące się w obiektach agroturystycznych czy w kwaterach prywatnych często mogą liczyć na wyżywienie ze strony osób, które je przyjmują. Za dodatkową opłatą można więc skosztować kuchni typowo góralskiej, bo przecież w jej skład wchodzą wówczas dania przygotowane przez mieszkańców miejscowości górskiej. W hotelach i pensjonatach wyżywienie również jest dostępne, choć turyści niekiedy preferują wyżywienie na własną rękę, gdyż nie są wówczas w swoich pieszych wędrówkach w żaden sposób ograniczani czasowo. Mogą więc odwiedzić knajpy serwujące tradycyjne, góralskie potrawy albo popularne dziś fast-foody typu pizza, hamburger czy kebab. Zwolennicy kuchni tradycyjnej, jak również wielbiciele dań typu fast-food nie będą więc zawiedzeni.

Koszt pobytu

Mnóstwo dzisiejszych turystów zwraca uwagę na wydawane podczas urlopów czy wakacji pieniądze. I oczywiście taki wyjazd do Szklarskiej Poręby nie będzie wyjazdem darmowym, ale fakt jest taki, że nie da się tutaj wydać dużo pieniędzy nawet, gdyby się chciało. Wyżywienie wyniesie tyle samo, co w jakiejkolwiek innej miejscowości, bo przecież jeśli już, to ceny posiłków wyższe będą jedynie o kilka złotych. Zwiedzanie zabytków, takich jak Kościoły, jest również bezpłatne, podobnie zresztą, jak oglądanie natury, o którą to głównie chodzi turystom w górskich miejscowościach.

sierpien Image Banner 750 x 100 1

Dodaj komentarz