Szczawnica – atrakcje miasta i okolic

sierpien Image Banner 750 x 100

Niewielkie miasto Szczawnica położone nad potokiem Grajcarek słynie z uzdrowiskowego klimatu, malowniczych szlaków turystycznych i doskonałych warunków narciarskich. A więc jakie atrakcje nie mogą nas ominąć?

Spływ przełomem Dunajca

Przełom Dunajca to jedna z bardziej ekstremalnych atrakcji tych okolic. Co więcej, to nie tylko słynna atrakcja w Pieninach, ale i w całej Europie! Spływ można odbyć na kilka sposobów – tratwami flisackimi, kajakami lub pontonem. Rzeka płynie licznymi zakolami i meandrami, więc trasa wydłuża się o 15 kilometrów i jest niezwykłym doświadczeniem! W czasie spływu podziwiać można Trzy Korony, następnie wśród zieleni dostrzegalne są mury słowackiego Czerwonego Klasztoru. Poza tym z największym zwężeniem Dunajca, zwanym Zbójnickim Skokiem związana jest niesamowita historia –  tym zbójnikiem był ukochany przez Polaków, a pochodzący ze Słowacji, Janosik. U kresu trasy podziwiać można mierzący ponad 700m masyw Sokolnicy.

Stacja narciarska Palenica

W centrum miasta działa 4-osobowa kolej linowa na Palenicę, gdzie znajdują się dobrze przygotowane trasy narciarskie. Wyciąg ma 780 metrów długości, a przejazd zajmuje 3 minuty. Do wyboru mamy trasy narciarskie o różnym stopniu trudności. Trasa dla zaawansowanych narciarzy wiedzie ze szczytu Polanicy do stacji wyciągu krzesełkowego. Ma długość około 1 tyś. metrów i przewyższenie 263 metry. Druga trasa – Polanica II – jest idealna dla rodzin i można z niej korzystać nawet po zmroku. Działają tu 3 wyciągi talerzykowe o długości 310, 333 oraz 258m, prowadzące z przełęczy Maćkówki między Palenicą na Szafranówkę, gdzie przygotowane są trasy idealne do nauki jazdy na nartach. Miłośnicy snowboardu również znajdą coś dla siebie! W Szczawnicy działa wyciąg do snowboardu o długości 100 m, który obsłużyć może 1000 osób na godzinę. Latem służy zjeżdżalni grawitacyjnej.

Zamek Pieniński

Pod wierzchołkiem góry, zwanej Górą Zamkową, na północ od szczytu Trzech Koron w kierunku Pienińskiego Potoku znajdują się ruiny murów zamku strażniczego z XIII wieku. Z zamkiem Pienińskich związane są liczne legendy. Dawniej ruiny były często penetrowane przez poszukiwaczy skarbów. Dziś obiekt ten jest dostępny dla turystów. W 1906 roku Pieniński oddział Towarzystwa Tatrzańskiego wyznaczył szlak prowadzący do zamku. Aby zwiedzić to miejsce należy pójść niebieskim szlakiem „Orla Per” ze Szczawnicy przez Sokolnicę i Górę Zamkową, aż na Trzy Korony.

Wąwóz Homole

Kilka kilometrów za Szczawnicą, tuż przed wsią Jaworki znajduje się rezerwat przyrody Wąwóz Homole. Rezerwat ten został założony w 1963 roku. Teren rezerwatu obejmuje powierzchnię 58,6 hektarów i długość 800 metrów. Wąwóz Homole zawiera liczne osobliwości zarówno fauny, jak i flory. Nie sposób przeoczyć wysokich ścian o czerwonym zabarwieniu. Na skałach rośnie dużo jałowców, jak również złocień, irga czarna, paproć i skalnica gronkowa. Teren ten pokryty jest lasem mieszanym z przewagą świerku, buku, jawora, jarzębiny i jesionu. Na obszarze rezerwatu można spotkać także wiele gatunków zwierząt. Podziwiać można tu ptaki takie jak: sokół, puchacz, pustułka, pluszcz i pliszka górska. Wśród płazów wymienić można salamandrę plamistą i żabę trawną. Dnem wąwozu płynie niewielki potok Kamionka, który charakteryzuje krystalicznie czysta woda. Przez Wąwóz Homole prowadzi zielony szlak turystyczny – przez Dubantowską Dolinkę, Rówieńki i Polanę pod Wysoką na Wysokie Skałki.

To tylko nieliczne z wyjątkowych walorów tego terenu! Więcej informacji o atrakcjach miasta Szczawnica i okolic, a także szczegóły dotyczące noclegów na http://www.szczawnica.nrs.pl/.

sierpien Image Banner 750 x 100 1

COMMENTS

Dodaj komentarz