Seattle – nie tylko stolica grunge’u

sierpien Image Banner 750 x 100

Stany Zjednoczone kojarzą się przeciętnemu turyście albo ze wschodnim wybrzeżem, gdzie odwiedzają oni Chicago, Waszyngton i Nowy Jork, albo z wybrzeżem zachodnim, którego znajomość ogranicza się do stanu Kolorado z Hollywood w Los Angeles oraz królestwem kasyn w Las Vegas. Zdecydowanie mniej znany jest stan Waszyngton, graniczący z Kanadą, leżący nad Zatoką Puget.

Chyba najbardziej rozpoznawalnym miastem tego stanu jest Seattle. Miasto liczące ponad 650 000 mieszkańców jest znanym ośrodkiem produkcyjnym. To właśnie tam przez lata produkowane były samoloty Boeing i choć fabryka została przeniesiona prawie 15 lat temu do Chicago, to nadal pierwsze skojarzenie z amerykańskimi samolotami kieruje wszystkich do Seattle. Tutaj pozostała sekcja lotnictwa cywilnego, tutaj również można zwiedzać fabrykę giganta lotniczego. Kolejne skojarzenie z okolicami miasta to miasto Redmond, które stało się stolicą Microsoftu.

Rosnący kurs dolara oraz wzrosty kursów akcji niektórych firm pozwoliły także na duże zyski właścicielom akcji Amazona, Nordstromu, UPC czy Starbacksa. Wspomniane firmy swoją przygodę z biznesem również rozpoczęły od działalności w Seattle. Seattle to jednocześnie ważny port morski i lotniczy, umożliwiający handel z Azją.

Równie ciekawe zasługi miasto ma na polu muzycznym. Oprócz faktu, że urodziło się tutaj kilku znanych muzyków (Quincy Jones, Jimi Hendrix czy basista Guns N’ Roses Duff McKagan), miasto zyskało niebywałą popularność pod koniec lat 80., stając się stolicą nowego gatunku muzycznego, jakim był grunge. Z tego nurtu, a jednocześnie z tego miasta, wywodzi się Nirvana, Pearl Jam, Soundgarden czy Alice in Chains.

Z czym jeszcze, oprócz muzyki i transportu, kojarzy się Seattle? Wielbiciele kina na pewno skojarzą miasto z książką i filmem „50 twarzy Greya” oraz hitem lat 90. filmem „Bezsenność w Seattle”. Co ciekawe zgodnie z przeprowadzonym w Stanach Zjednoczonych badaniem w Seattle aż 12,9% populacji deklaruje orientację homoseksualną, co sprawiło, że miasto znalazło się na 2 miejscu w stworzonym po badaniu rankingu miast o największym odsetku osób homoseksualnych.

sierpien Image Banner 750 x 100 1

Dodaj komentarz