Ostróda

sierpien Image Banner 750 x 100

Ostróda jest jedną z bardziej popularnych miejscowości wypoczynkowych na mazurach, która rocznie przyciąga setki turystów spragnionych wypoczynku w otoczeniu mazurskiej przyrody, jezior, ciszy i spokoju. Miejscowość leży nad jeziorem Drwęckim zaś przez centrum miasta przepływa rzeka Drwęca. W poniższym tekście zaprezentujemy nieco bliżej tę przepiękna miejscowość turystyczną, w której poza wspaniałymi miejscami do wypoczynku znajdziemy także wiele innych atrakcji turystycznych, zabytków, obiektów rekreacyjnych a przede wszystkim pensjonatów, hoteli i lokalnych restauracji, w których można doskonale zjeść. Postaramy się przekonać czytelnika, iż jest to miejscowość warta wakacyjnego wyjazdu, dla każdego, kto swój urlop lubi spędzać w ciszy i spokoju, choć nie tylko, o czym powiemy nieco niżej.

Krótka historia Ostródy.

Herb OstródyOstróda, jako miejscowość powstała gdzieś w okolicach XIII wieku na terenie zasiedlanym przez staropruskie plemię Pomezanów, w niedalekiej odległości od krzyżackiego zamku. Wielce prawdopodobnym jest fakt, iż pierwszymi mieszkańcami Ostródy byli osadnicy z miasta niemieckiego Osterode Am Harz, skąd też najprawdopodobniej wzięła swoją nazwę. Oczywiście po bitwie pod Grunwaldem miasto przeszło pod panowanie polskie, a ściślej rzecz biorąc, rycerz Mikołaj z Durąga, zajął Ostródę na potrzeby wojsk Władysława Jagiełły. Z ciekawostek warto tutaj także dodać, iż od lutego do kwietnia 1807 roku, na zamku w Ostródzie mieszkał sam cesarz Napoleon Bonaparte. Oczywiście miasto nie uniknęło wojennej zawieruchy przez co też w czasie II wojny światowej, zostało zniszczone w blisko 60%.

Ostróda dzisiaj.

plaża w OstródzieObecnie Ostróda stanowi jedną z wielu miejscowości wypoczynkowo turystycznych na Warmii i Mazurach, do której systematycznie, każdego roku przybywają turyści spragnieni wypoczynku w otoczeniu jezior i przepięknej mazurskiej przyrody. Co więcej, zachowało się tutaj mnóstwo zabytków, które warto zwiedzić. Znajdziemy także liczne ośrodki wypoczynkowe, hotele, domki do wynajęcia, gospodarstwa agroturystyczne, jak również pola namiotowe, gdzie turyści znajdą nocleg. Oczywiście do tego dochodzi także bogate zaplecze gastronomiczne, restauracje i jadłodajnie, gdzie przede wszystkim skosztować można będzie świeżo złowionych ryb.

Zabytki w Ostródzie.

Jak już wspomnieliśmy Ostróda jest miejscowości, w której znajdziemy mnóstwo zabytkowych obiektów, do których warto się wybrać. Poniżej prezentujemy gotową listę wybranych obiektów, które według nas stanowią najciekawsze zabytki, których wizytacja jest koniecznością.

  • Pochodzący z XIV w. gotycki kościół św. Dominika Savio
  • Neogotycki kościół pw Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, pochodzący z lat 1856-1875
  • Neogotycki Kościół ewangelicko-metodystyczny z 1907r. (główną atrakcją jest wieża kościelna z której rozpościera się przepiękny widok na całą Ostródę)
  • Kaplica baptystów z 1910 r.
  • Cmentarz Polska Górka z grobami pochodzącymi nawet z początku XIX w. Warto zwrócić uwagę na neoklasycystyczna bramę z XIX w, oraz na zabytkowe nagrobki pożydowskie.
  • Białe Koszary – koszary artyleryjskie z 1913r.
  • Czerwone Koszarykoszary Grollmanna z lat 1890-98, zbudowane przede wszystkim z Czerwonej cegły.
  • Bergkaserne – koszary przy ulicy garnizonowej, popadające w ruinę najstarsze koszary w Ostródzie.
  • Zamek pokrzyżacki z XIV w, który od roku 1977 jest systematycznie przywracany do swojego stanu po zniszczeniach wojennych.
  • Fragmenty gotyckich murów obronnych z XV w

Jak wiec widać obiektów zabytkowych w Ostródzie naprawdę nie brakuje, toteż turyści, którzy uwielbiają zwiedzać, poznawać lokalną kulturę, sztukę i historię danego miejsca z całą pewnością będą w stu procentach zachwyceni wizytą w Ostródzie. Dodatkowo znajdziemy tutaj lokalne muzeum, w którym systematycznie prezentowane są wystawy z serii „ Z dziejów Ostródy i okolic”, która prezentuje cały przekrój historyczny tych ziem.

Atrakcje turystyczne w Ostródzie.

Kultura

Poza wspomnianymi zabytkami ostródzkimi, które z cała pewnością należa do najciekawszych atrakcji turystycznych w tej miejscowości, koniecznie trzeba zwrócić uwagę na kilka innych aspektów wypoczynku. Otóż znajdziemy tutaj także wspaniały obiekt amfiteatru z widownią na 2500 miejsc.

Ostróda Reggae Festival

Ostróda Reggae FesivalBardzo ciekawą atrakcją jest także OSTRÓDA REGGAE FESTIWAL, czyli coroczny festiwal z wieloletnią historią, w ramach którego do miasta zjeżdżają się tysiące fanów muzyki reggae, by wspólnie cieszyć się występem największych gwiazd tej muzyki. W ostatnich latach festiwal organizowany jest na terenie Czerwonych Koszar.

Rekreacja

Przede wszystkim trzeba jednak pamiętać o przepięknych plażach na pobliskich jeziorach, bowiem jest to jedna z najlepszych atrakcji turystycznych. Kąpiel w jeziorze jest bardzo wspaniałym przeżyciem, tym bardziej, iż znajdziemy tutaj liczne kąpieliska przygotowane nawet dla najmłodszych

Żagle

Oczywiście nie można tutaj zapomnieć o tym, iż na mazurach możemy oddać się żeglarstwu. Zrobimy tutaj odpowiednie kursy żeglarskie, wynajmiemy łódź, jacht, kajak, rowerek wodny. Przy odpowiedniej organizacji wyjazdu można będzie nawet cały tydzień spędzić na jeziorach, pływając pomiędzy nimi kanałami. Można nawet powiedzieć, iż Ostróda stanowi bardzo dobre miejsce, jeśli chodzi o żeglarstwo śródlądowe. W słoneczne dni, na każdym z okolicznych jezior aż roi się od żagli. Można będzie także wykupić rejsy widokowe i turystyczne większymi jednostkami. Jednym słowem żeglarstwo stanowi tutaj bardzo ważny element wypoczynku w Ostródzie, wobec czego koniecznie należy z tej okazji skorzystać i załapać się przynajmniej na jeden krótki rejs po największym okolicznym jeziorze, czyli jeziorze Drwęckim.

Noclegi, wyżywienie

Oczywiście nie sposób pominąć tutaj licznych hoteli, ośrodków wypoczynkowych, czy też gospodarstw agroturystycznych, w których znajdziemy miejsca noclegowe. Ceny noclegów są bardzo zróżnicowane, aczkolwiek wszystko zależy tutaj od potrzeb konkretnego turysty. Dla mniej wymagających znajdą się tanie noclegi w cenie nawet od 35 PLN za noc, zaś bardziej wymagający wczasowicze znajdą bardziej komfortowe warunki wypoczynku w tutejszych hotelach, gdzie podstawowymi atrakcjami będą przede wszystkim zabiegi Spa. Jednakże ceny w hotelach będą już z całą pewnością o wiele wyższe, w zależności od kategorii hotelu oraz konkretnej oferty.

Oczywiście znajdziemy tutaj także liczne restauracje i inne obiekty gastronomiczne, w których bez trudu w przystępnych cenach będzie można zapewnić sobie wyżywienie podczas całego pobytu. Jeśli chodzi o zwykłe stołówki i jadłodajnie, to pełny obiad można będzie zakupić już nawet od 20 PLN, aczkolwiek prawdziwa atrakcją mazur jest oczywiście wędzona ryba, której nie zabraknie w żadnym lokalu. Można nawet powiedzieć, iż jest to obowiązkowe dla każdego turysty, aby podczas pobytu na mazurach skosztować wędzonej rybki… no chyba, że jest się wegetarianinem, aczkolwiek także i osoby od potraw mięsnych stroniące znajda mnóstwo możliwości żywieniowych w lokalnych knajpach i restauracjach.

Podsumowanie

Generalnie rzecz więc ujmując, wakacje na mazurach, ściślej rzecz biorąc, w Ostródzie będą jednym z ciekawszych rozwiązań na nadciągający sezon urlopowy, wobec czego warto wziąć tę opcje pod uwagę, tym bardziej, iż w kwestiach ceny, tego typu pobyt wcale nie jest taki kosztowny. Te kilka dni urlopu nie będzie nadmiernym obciążeniem dla budżetu domowego, tym bardziej iż znajdziemy tutaj mnóstwo obiektów przygotowanych do wypoczynku wraz z dziećmi. Zapraszamy serdecznie do wypoczynku w Ostródzie.

sierpien Image Banner 750 x 100 1

Dodaj komentarz