Mielno

sierpien Image Banner 750 x 100

Gdzie wybrać się na wakacje? To pytanie krąży nam wszystkim po głowach każdego roku. Zazwyczaj już pierwsze wiosenne promienie słońca sprawiają, że takie pytanie przychodzi nam do głowy i nie chce wyjść. Ciepło, plenerowe spotkania z przyjaciółmi, sezony grillowe przyczyniają się do tego, że wręcz nie możemy się doczekać jeszcze cieplejszych i relaksujących dni, a takimi przecież są dni wakacyjne, kiedy to możemy wreszcie chociaż na krótką chwilę zapomnieć o tym, jak bardzo denerwuje nas nasz szef, jak jest wobec nas niesprawiedliwy, jak bardzo drażni nas praca, którą niejednokrotnie musimy zabierać ze sobą do domu, czy też jak wiele zadają nam nauki nauczyciele wychodząc z założenia, że ich przedmiot jest przedmiotem najważniejszym i że to na nim uczniowie najbardziej powinni skupić swoją uwagę. Wbrew pozorom nie jest to takie nie do końca złe, że o wakacjach myślimy już wiosną, bo przecież czas płynie bardzo szybko, a wybór miejsca na wakacje jest wyborem bardzo istotnym. Ten szczególny czas wszyscy z nas chcą spędzić w miejscu wyjątkowym, w miejscu, które faktycznie przyczyni się do tego, że się zregenerujemy i to nie tylko w aspekcie fizycznym, ale również, a może przede wszystkim w aspekcie psychologicznym. Warto w tym miejscu zastanowić się najpierw ogólnie, czy wyjechać na wakacje do jakiejś miejscowości zagranicznej, czy też postawić na to, co nasz, polskie. I mimo, iż zagraniczne miejscowości, kraje ciepłe, karmiące nas wręcz palącym słońcem, ogromem atrakcji i pysznościami gastronomicznymi do spróbowania i zakosztowania, to jednak sporo Polaków niezmiennie od lat decyduje się na wyjazdy w polskie kurorty nadmorskie. Być może sugerują się oni znaną zasadą „cudze chwalicie, swego nie znacie”. Niezależnie jednak od tego, jaką zasadą się oni nie kierują, to polskie kurorty nadmorskie stanowią bardzo dobrą decyzję.

Mielno – relaks gwarantowany!

Różnorodnymi kryteriami turyści kierują się wybierając jakiś polski kurort nadmorski, w którym, jak wspomniane zostało przed momentem, mogliby się w pełni zregenerować i nabrać sił do wykonywania dalszych codziennych obowiązków, nie tylko tych zawodowych. Jedni kierują się zasadą wielkości usilnie wychodząc z założenia, że im większa miejscowość, tym lepiej, tym więcej do roboty, tym więcej atrakcji i niespodzianek będzie tam na nich czekało w sezonie wakacyjnym. Jednakże są i tacy, którzy raczej kierują się klimatem, specyficzną atmosferą miejsca, jego przyjaznym stosunkiem do rokrocznie przybywających doń turystów. I taką właśnie miejscowością jest niewątpliwie Mielno. Bo Mielno, choć niewielkie, to jednak ma w sobie to „coś”, co sprawia, że ludzie chętnie je odwiedzają i to niekoniecznie tylko jeden raz w swoim życiu. Mielno właściwie nie jest nawet miejscowością, jest to wieś, która zlokalizowana jest w województwie zachodniopomorskim. Nazwa „wieś” nie powinna jednak nikogo zmylić, bo wieś a wieś to spora różnica. Ta akurat wieś jest na pewno znacznie większa, aniżeli te, których myślimy słysząc wspomniany termin. Poza tym, napływający tutaj turyści znacznie powiększają liczebność Mielna i sprawiają, że staje się ono tętniącą życiem stolicą wakacji, w której można poszaleć, pobawić się, zrelaksować, naładować akumulatory i najzwyczajniej w świecie odpocząć. Mielno znajduje się w powiecie koszalińskim, jest to również siedziba gminy Mielno. Nietrudno się domyślić, że jako wakacyjny kurort ma on dostęp do Morza Bałtyckiego i posiada letnie kąpielisko morskie. Mielno położone jest jednak nie tylko nad morzem, a również nad jeziorem Jamno. Warto wspomnieć tutaj również o tym, że Mielno nie „działa” samo – kompleks wypoczynkowo-rekreacyjny tworzy ono wraz z pobliską miejscowością o nazwie Unieście. A teraz kilka liczb, które jednak nie powinny zwieść nikogo z pantałyku – liczba ludności Mielna to 2184, jednak znacznie zwiększa się ona przez tysiące turystów w sezonie letnim. Cała gmina Mielno posiada natomiast powierzchnię równą 63 kilometrom kwadratowym. A teraz dość ogólników – przejdźmy do informacji nieco bardziej szczegółowych rozpoczynając oczywiście od krótkiej i zwięzłej historii Mielna.

Z kart historii Mielna

plaża w MielnieTak naprawdę to dzięki nadaniu Koszalinowi, pobliskiej miejscowości, praw miejskich, Mielno zaczęło pełnić charakter kurortu wypoczynkowego i cokolwiek w ogóle znaczyć. W 1830 roku do Mielna zaczęli przybywać piersi letnicy. W roku 1897 odnotowano, że miejscowość tą odwiedziło 500 osób, natomiast w ciągu następnych lat, prawdę mówiąc z roku na rok odnotowywano coraz większy wzrost liczby turystów. Interes na dobre rozkręcił się jedna dopiero po drugiej wojnie światowej, kiedy to zaczęto stawiać pierwsze domy letniskowe czy ośrodki wypoczynkowe. Na początku zarządzał nimi Państwowy Zarząd Uzdrowisk Pomorza Zachodniego, który został przekształcony w Fundusz Wczasów Pracowniczych. Pojawienie się coraz większej liczby ośrodków wypoczynkowy, prywatnych kwater, hoteli i pensjonatów sprawił, że Mielno zasłynęło ze swojego uroku i zaczęło przyciągać na wakacje naprawdę ogromne rzesze turystów, wśród których znaczą część stanowili ludzie lubiący spokojny wypoczynek, choć nie pozbawiony atrakcji, których Mielno zapewnia po dziś dzień.

Co nas czeka w Mielnie?

Mielno_kosciol_pw_Przemienienia_Panskiego_autor-TineauJak wspomnieliśmy wcześniej, Mielno to raczej wybór osób chcących spokojnie spędzić wakacje, na łonie przyrody, podziwiając ją i rozkoszując się zarówno naturą, jak i zdrowym, wypełnionym jodem powietrzem. Dla takich osób atrakcję może stanowić na przykład spacer przepiękną alejką lipową, która prowadzi z Mielna do Mielenka. Długość tej trasy wynosi około dwóch kilometrów i można ją przebyć, w zależności od indywidualnych preferencji, chodnikiem bądź lasem. Taka wycieczka zapewnia stuprocentowe przebywanie z naturą i to jeszcze z jaką naturą! Otóż, wzdłuż alei rosną drzewa liczące nawet 150 lat! W towarzystwie tak starych drzew można poczuć się naprawdę młodo i rześko. Warto wspomnieć też o tym, iż drzewa zapewniają kierowcom idealną ochronę przed słońcem i w upalni dni dostarczają niezbędnego nam wtedy chłodu.

Jezioro Jamno

Z racji tego, że Mielno położone jest nad jeziorem Jamno, to również i na tym jeziorze spodziewać się można atrakcji i ci, którzy ich oczekują nie popełniają żadnego nadużycia. Otóż, organizowane są rejsy po jeziorze, które mogą zapewnić zapierających dech w piersiach widoków i mogą stanowić również swego rodzaju „wycieczkę krajoznawczą”. Mając okazję warto w taki rejs się wybrać, a naszym przewoźnikiem będzie profesjonalny statek Mila. Jeśli jednak niekoniecznie mamy ochotę na rejs statkiem , to nic nie stoi na przeszkodzie, byśmy wybrali się w podróż po jeziorze Jamno na własną rękę. Znajduje się tam bowiem wypożyczalnia sprzętów wodnych i spokojnie możemy skorzystać z rowerków wodnych czy motorówek. Na jeziorze możliwe jest również wędkowanie, co z pewnością ucieszy męską część turystów. W Gospodarstwie Rybackim można bowiem zakupić zezwolenia na wędkowanie i cieszyć się oczekiwaniem na to, aż rybka połknie haczyk. Być w Mielnie i samodzielnie złowić rybę, którą później można zjeść? Bezcenne!

Latarnia morska w Mielnie

Miejscowości i kurorty nadmorskie charakteryzują się zazwyczaj tym, ze posiadają latarnie morskie. Będąc w Mielnie również można taki obiekt odwiedzić, choć znajduje się ona w Gąskach. Warto jednak pokusić się o odwiedzenie tej latarni, gdyż jest to prawdziwy zabytek – została ona wybudowana w roku 1878, a więc już sporo lat temu i jest drugą co do wysokości latarnią morską w Polsce.

Park linowy w Mielnie

Dla osób nieco bardziej wymagających, chcących wypoczywać, ale jednak aktywnie, w Mielnie powstał Park Linowy, w którym znajduje się ponad 60 różnych atrakcji! Wyjazd nad morze niekoniecznie więc musi wiązać się tylko i wyłącznie z biernym leżeniem na plaży i wygrzewaniem się w promieniach słońca – może to być aktywny wypoczynek, który zadziała korzystnie na ciało oraz umysł.

Przystanie Rybackie

Warto odwiedzić również Przystanie Rybackie – jedna z nich znajduje się w Unieściu, druga w Chłopach. Można tam obserwować rybaków powracających z łowów albo dopiero co na nie wyruszających. Można także zakupić tu świeżą rybę prosto z Morza i poczuć zapach prawdziwego rybołówstwa.

Koncerty i inne atrakcje kulturalne w Mielnie

Mielno-promenada - autor marcin.pwW Mielnie często w sezonie wakacyjnym można również wziąć udział w całkowicie bezpłatnych koncertach organizowanych specjalnie dla turystów właśnie po to, by dostarczyć im jeszcze więcej rozrywki. Nie zapominajmy jednak o najważniejsze atrakcji, jaka czeka na nas w Mielnie. Jest nią oczywiście Morze Bałtyckie, możliwość kąpieli w nim, leżenia na plaży i wygrzewania się w promieniach lipcowego lub sierpniowego słońca.

Szukanie noclegu w Mielnie

Mielno jest wsią, więc jedynym ograniczeniem, jeśli chodzi o zakwaterowanie może być tutaj mały problem z liczbą miejsc noclegowych. Warto więc w tym miejscu wspomnieć fakt, iż sporo osób już wiosną zastanawia się nad wyjazdem na wakacje. To bardzo dobrze, bo takie osoby mają znacznie większe szanse na znalezienie noclegu w Mielnie. Do dyspozycji turystów są oczywiście hotele, pensjonaty, ośrodki wypoczynkowe, ale również mnóstwo kwater prywatnych. Dla osób, które wolą być jednak znacznie bliżej natury Mielno przygotowało także pole namiotowe i campingowe. Zatem, kto pierwszy, ten będzie miał udane wakacje i zdąży znaleźć kwaterę w Mielnie!

Jeść na wakacjach też trzeba

Oczywiście nie samą plażą, nie samymi atrakcjami i jodem człowiek żyje. Trzeba od czasu do czasu coś przekąsić. Mielno oferuje szeroki gastronomiczny asortyment – od świeżej rybki prosto z morza zaczynając, poprzez domowe dania obiadowe, a kończąc nawet na szybkich przekąskach w barach szybkiej obsługi. Oczywiście pozycją obowiązkową są również gofry i typowe dla polskich kurortów nadmorskich kręcone lody! Gdzie zjeść? Wszędzie! Mielno jest niewielkie, ale na każdym kroku znajduje się jakaś knajpka, w której można kupić coś dobrego. Oczywiście najwięcej lokali gastronomicznych znajduje się przy promenadzie.

Koszt urlopu w Mielnie

Wakacje wakacjami, ale wiele osób nawet w ferworze radości nie zapomina o kosztach, wydatkach i tym, że pieniędzmi trzeba jednak gospodarować z głową. Zatem ceny noclegów są różne – można znaleźć kwaterę nawet za 30 zł od osoby za jedną dobę, ale są i takie, gdzie cena jest wyższa, niż 100 zł za osobę za jedną dobę. Wszystko zależy od tego, jakie mamy wymagania odnośnie standardu. Jeśli chodzi o jedzenie, to ceny nie są zbyt wygórowane, a nieco dalej od promenady na pewno da się znaleźć potrawy w cenach niższych. Jeśli natomiast chodzi o atrakcje, to do latarni morskiej w Gąskach można wejść za 3 lub 4 złote. Park linowy to wydatek rzędu 25, 30 lub 40 złotych w zależności od tego, jak trudną trasę wybierzemy. Za wypożyczenie sprzętów zaś zapłacimy kilka złotych za godzinę, choć oczywiście możliwe jest przedłużenie czasu korzystania ze sprzętów za dodatkową opłatą.

Czy wiesz, że…

Jeśli chodzi i ciekawostki dotyczące Mielna, to z pewnością jest nią Pomnik Jelenia, który zobaczyć można na skwerku przy Urzędzie Gminy. Gdybyśmy zapytali mieszkańców, od kiedy właściwie pomnik ten stoi w Mielnie, to w zasadzie każdy powie nam, że jest tam „od zawsze”. Tak naprawdę żaden z mieszkańców, nikt nie jest w stanie dokładnie powiedzieć kiedy pomnik się tam pojawił, ale Mielno kojarzone jest z nim bardzo mocno. Mimo, iż zdarza się, że Jeleń jest dewastowany, to jednak sukcesywnie się go odnawia, bo stanowi on swoistą ikonę tego kurortu.

sierpien Image Banner 750 x 100 1

COMMENTS

Dodaj komentarz