Łeba

sierpien Image Banner 750 x 100

Wśród wszystkich, opisywanych przez nas miejscowości wypoczynkowych nad Bałtykiem, nie powinno zabraknąć miejsca na Łebę. Jest to przecież jedna z piękniejszych, tłumnie obleganych w sezonie letnim, miejscowości wypoczynkowych, które warto odwiedzić. Poza urokliwymi plażami, znajdziemy tutaj także mnóstwo atrakcji turystycznych, jak również liczne ślady bytności człowieka w historii naszego kraju. Sprawdźmy, co Łeba jest w stanie zaoferować turystom, którzy zdecydują się najbliższy urlop spędzić właśnie nad Bałtykiem, w tej przepięknej miejscowości.

Nieco historii Łeby.

Historia Łeby sięga bardzo daleko wstecz. Archeologiczne odkrycia naukowców wykazują, że pierwsze ślady obecności człowieka na tym terenie miały miejsce najprawdopodobniej w okresie od 1000 r. p.n.e do 400 r. p.n.e. Wskazują na to grodziska wskazujące linię brzegu: Gałęziowo, Żoruchowo, Równo, Siodłanie, Damno, przypisywane kulturze łużyckiej, która tego typu grody wnosiła właśnie w ww. okresie. Kamienne kręgi cmentarzysk Gotów, wyraźnie wskazują na fakt, iż także w historii tędy przechodzili. Czas ich pobytu w tym regionie datowany jest na okres między poł. I a pocz. III w n.e. Wszystkie wykopaliska wskazują na fakt, iż ludność zamieszkująca tereny, odeszła wraz z Gotami.

Osada Łeba powstała z całą pewnością jeszcze w VIII w n.e. Ludność osiedlała się przez wzgląd na dwa sąsiadujące ze sobą jeziora: Sarbsko i Łebsko, w których bardzo łatwo można było dokonywać połowu Ryb. W wieku XIII, wraz z napływem niemieckich kolonizatorów na ziemie Pomorza, tutejszym rejonem zainteresował się sam Zakon Krzyżacki.

Obecnie jest to typowa miejscowość turystyczna, nastawiona przede wszystkim na zysk z tej branży. Powstają tu liczne hotele i domy wypoczynkowe, oraz liczne punkty gastronomiczne i restauracje. Jest to odpowiedzią na stale wzmagający ruch turystyczny w tej miejscowości.

Więcej o historii Łeby znaleźć można tutaj – https://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%81eba

Atrakcje turystyczne w Łebie.

Łeba słynie także z wielu atrakcji turystycznych, które przyciągają turystów. Do najważniejszych atrakcji, które pozwalają turystom na ciekawe spędzanie wakacje w Łebie należy bez wątpienia zaliczyć:

 • Wyrzutnię rakiet – zlokalizowana w połowie drogi na wydmy. Tajny niemiecki poligon doświadczalny z roku 1940. Testowano tutaj rakiety, jak również przeprowadzano próby różnorodnych bomb zrzucanych z reguły na jezioro Łebsko. Do dziś przetrwał jeden bunkier, w którym na chwilę obecną zlokalizowano muzeum z wystawą fotograficzną, starymi dokumentami oraz planami całego poligonu. Na zewnątrz znajdziemy także dużo eksponatów, takich jak: elementy broni, lej startowy dla rakiet, szkła pancerne z okien. Obok w sklepiku można kupić pamiątki. Na koniec warto wybrać się na pobliska wieżę widokową z której rozciąga się przepiękna panorama na morze.
 • Wodny plac zabaw dla dzieci – kompleks rekreacyjny składający się z dwóch niecek basenowych o głębokościach 90 cm i 40 cm. Kompleks stworzony głównie z myślą o rozrywce najmłodszych wczasowiczów. Kolorowy wystrój wnętrz, ślizgawki, dwa pirackie okręty z armatkami wodnymi. Żadne dziecko nie będzie się tutaj nudzić.
 • Wydmy ruchome – przyrodniczy ewenement Słowińskiego Parku Narodowego. Zlokalizowane pomiędzy morzem a jeziorem Łebsko, powstałe na skutek akumulacji piasku wyrzucanego przez fale morskie. W ciągu roku przesuwają się w kierunku wschodnim i południowo wschodnim, średnio o 1,2-1,6 metra. Tworzą przepiękny, pustynny krajobraz, na którym swoje miejsce do życia próbują znaleźć różnorodne rośliny, z większym lub mniejszym skutkiem.
 • Atrakcje sportowe – Znajdziemy tutaj także doskonałe warunki do aktywnego spędzania czasu urlopu. Znajdziemy tutaj kluby sportowe, szkoły żeglarskie, szkółki jeździeckie, szkółki windsurfingu. Także tutaj można wypożyczyć skutery wodne, motorówki, czy też jachty. Na jeziorze Sarbsko możemy liczyć na doskonałe warunki do uprawiania windsurfingu, przede wszystkim przez wzgląd na fakt, iż głębokość nie przekracza tutaj jednego metra.

Plaże w Łebie.

W Łebie znajdziemy trzy plaże, na których można oddać się do woli plażowaniu i zażywaniu kąpieli, zarówno tych morskich, jak i słonecznych.

 • Plaża A – strzeżona, o bardzo dogodnym położeniu. Zdecydowanie najpopularniejsza plaża. Bardzo łatwo trafić. Należy iść do końca ulicą Wojska Polskiego lub Sosnową. Przygotowano tutaj ciekawą infrastrukturę, zaś na samej plaży bez trudu będziemy mogli wypożyczyć skutery czy też zjeść smażoną rybę.
 • Plaża B – strzeżona, zlokalizowana nieco dalej od centrum Łeby. Dojdziemy do niej ulicą Turystyczną, przy której końcu, tuż przed plażą, zlokalizowany jest parking. Atrakcje na plaży to przede wszystkim: plac zabaw dla dzieci, zjeżdżalnia, trampolina czy też boisko do siatkówki plażowej. Bardzo łatwo możemy z niej trafić na ruchome wydmy.
 • Plaża C – niestrzeżone przedłużenie plaży A. Jest o wiele mniej uczęszczana. Idealna dla osób, którzy w zamian rozrywek, bufetów i tłumów plażowiczów, wolą spokój i szum morza.

Zabytki w Łebie, które warto zobaczyć.

Łeba to także miejscowość, w której zlokalizowanych jest stosunkowo sporo zabytków, godnych uwagi turysty. Nie wdając się w zbytnie rozwodzenie, przedstawimy najważniejsze z nich.

 • Zabytkowy Kościół – jedną pozostałością, którą możemy zobaczyć, są już niestety tylko mury. Powstał z elementów rozebranego kościoła na wydmach, zasypanego przez nie ostatecznie w roku 1570.
 • Hotel Neptun – unikalny w skali całego wybrzeża obiekt wzniesiony w roku 1905, przypominający swoim wyglądem średniowieczny zamek a pełniący w przeszłości funkcję domu zdrowotnego.
 • Najstarszy dom w Łebie – zlokalizowany przy ulicy Kościuszki 86, dom zbudowany przez kupca Johanna G. Mampe w roku 1723. Na frontowej belce można do dziś odczytać łacińską sentencję wraz z datą oddania budynku do użytku.
 • Kościół rybacki pod wezwaniem NMP – kościół z roku 1683, wybudowany w miejscu kapliczki, która spłonęła w roku 1582.
  Oczywiście na miejscu uda nam się też zakupić w sklepach przewodnik po wszystkich zabytkach, bowiem tutaj z przyczyn oczywistych, nie znajdziemy wystarczającej ilości miejsca na prezentację każdego z nich.

Nocleg i wyżywienie w Łebie.

W Łebie możemy także liczyć na liczne miejsca noclegowe zlokalizowane w okolicznych hotelach, domach wypoczynkowych, w ośrodkach wczasowych, gospodarstwach agroturystycznych, czy też pensjonatach. Lokalni mieszkańcy także bardzo często oferują turystom pokoje gościnne, w bardzo przystępnych cenach. Znajdziemy tutaj także pola namiotowe oraz campingi. Jednym słowem na brak miejsc noclegowych raczej nie można narzekać, aczkolwiek trzeba zdać sobie sprawę z faktu tego, iż w ścisłym środku sezonu, raczej trudno będzie nam znaleźć wolne miejsce. Odpowiednie wyprzedzenie przy rezerwacji noclegów jest tutaj raczej niezbędne.

W kwestii zaś wyżywienia, to zarówno w samym centrum Łeby, jak i wszędzie dookoła, znajdziemy liczne restauracje i jadłodajnie, w których będziemy mogli wyżywić się podczas naszego urlopu. Wszędobylskie puby i smażalnie ryb to naturalna cecha miejskiego klimatu Łeby. Szczególnie w samym środku sezonu, kiedy przybywa turystów, swoje podwoje otwierają wszystkie punktu gastronomiczne, które z reguły poza sezonem bywają zamknięte. Kiedy kurz już jednak opadnie, a znakomita większość turystów wróci do domów, funkcjonuje tutaj o wiele mniej obiektów, bowiem na samych mieszkańców i turystów poza sezonowych, w zupełności wystarczają.

Podsumowanie

Można więc powiedzieć, iż Łeba to doskonała miejscowość turystyczna nad morzem, z licznymi atrakcjami, zabytkami i plażami. Jest to idealne miejsce na urlop dla każdego kto kocha morze, a jednocześnie nie ma zamiaru całego urlopu spędzić na plaży, tylko w nieco bardziej aktywny sposób. Zwiedzając ciekawe miejsca, czy też uprawiając różnorodne sporty.

sierpien Image Banner 750 x 100 1

Dodaj komentarz