Krynica Zdrój

sierpien Image Banner 750 x 100

Jeśli zdecydowaliście się na to, by najbliższe urlopy spędzić w miejscowości o wdzięcznej i znanej nazwie Krynica Zdrój, to przede wszystkim na samym wstępie należy ten wybór pochwalić. Jest to może niewielka miejscowość, może nie leży nad Morzem Bałtyckim i nie jest tak duża, jak niejeden nadmorski kurort, ale mimo wszystko nie sposób nie powiedzieć, że miejscowość ta nie ma swojego uroku i że nie posiada swojego klimatu. Zresztą, przecież nie bez powodu tak wielu turystów odwiedza to miejsce każdego roku.

Informacje ogólne

Krynica zdrój - herb miastaKrynica-Zdrój to miasto w województwie małopolskim, w powiecie nowosądeckim i jest jednocześnie siedzibą gminy miejsko-wiejskiej Krynica-Zdrój. Obszar, na którym znajduje się Krynica-Zdrój dokładniej zwany jest Beskidem Sądeckim i położony jest on w dolinie potoku Kryniczanka oraz jego dopływów. Miejscowość otoczona jest Górą Parkową, Krzyżową oraz Nasiennikiem. Wspomnieliśmy na samym początku o tym, że Krynica-Zdrój nie jest miejscowością zbyt wielką i faktycznie jest to prawda, o czym zresztą powiedzą nam tak zwane surowe dane liczbowe – mianowicie miasto to zamieszkiwane jest przez 11 361 osób (dane pochodzą z roku 2008), a jego powierzchnia wynosi 39,68 kilometrów kwadratowych. Nieduża mieścina – chciałoby się rzec. Ale jak bardzo tętniąca życiem! O tym dowiedzą się tylko te osoby, które wybiorą Krynicę-Zdrój jako miejscowość na spędzenie urlopu. W tym miejscu warto wspomnieć również o tym, iż Krynica-Zdrój, mimo iż niewielka, posiada swoją flagę oraz swój herb. Przedstawiają one dokładnie to samo, a mianowicie srebrny dzban na błękitnym polu. Nad dzbanem znajdują się trzy złote korony w układzie 2,1. Co oznaczają? Otóż, dzban jest symbolem złoża wód mineralnych i nawiązuje do tradycji picia czystej wody mineralnej w pijalni, która znajduje się w Krynicy-Zdrój. Natomiast trzy korony oraz niebieski kolor tła to odniesienie do krakowskich biskupów. Herb jest więc prosty, skromny, ale dosyć treściwy. Łatwo go zapamiętać, jak również zapamiętać umieszczone na nim symbole. Trzeba więc przyznać, że Centrum Heraldyki Polskiej z Warszawy bardzo dobrze się spisało, bo to właśnie ono było twórcą projektu tego herbu. Wiemy więc już, gdzie leży Krynica-Zdrój, potrafimy powiedzieć o niej nieco więcej, aniżeli tylko to, iż jest miejscowością uzdrowiskową, co zapewne wszyscy wiedzą. Teraz więc dowiedzmy się, jak w ogóle Krynica-Zdrój powstała, bo przecież gdyby nie historia – przyczynowo skutkowy ciąg pewnych zdarzeń – to być może w Polsce nie byłoby tak uroczej miejscowości zachwycającej turystów zarówno z Polski, jak i zza granicy.

Historia Krynicy-Zdrój

Krynica-Zdrój nie zawsze była takim miastem, jakie znamy dzisiaj. Wywodzi się ona tak naprawdę z bardzo malutkiej wsi, niegdyś znanej jako Krzenycze. Wieś została założona w roku 1547. Od pierwszego rozbioru Polski wieś ta należała do tzw. Kresu Muszyńskiego należącego do biskupów krakowskich (w tym miejscu warto zaznaczyć, że trzy korony umieszczone na herbie Krynicy to właśnie symbol tychże biskupów krakowskich). Podstawą dla rozwoju tej wsi był nakaz sprawdzenia krynickich źródeł. Taki nakaz wydał skarb austriacki i to właśnie dzięki pozytywnej ocenie radcy górniczego nastąpił rozwój wsi i docenione zostały jej walory. Pierwszym inwestorem był Franciszek Stix Von, który myślał nawet o założeniu zdrojowiska. Wówczas powstawały pierwsze domy zdrojowe, wille czy pensjonaty, w których mogli zatrzymywać się doceniający walory wody krynickiej. Dokładnie w roku 1911 Krynica uzyskała prawa miejskie, a w 1937 bawiła się tam nawet przyszła królowa Holandii w podróży przedślubnej wraz ze swoim przyszłym mężem. Niestety, II wojna światowa była dla wielu miast Polski bardzo dotkliwa i wręcz bezlitosna. Krynica-Zdrój również została przezeń zniszczona. Co więcej, Niemcy zabrali ze sobą wszystkie sprzęty i urządzenia, natomiast Armia Czerwona doszczętnie Krynicę zdewastowała. Dopiero pod koniec lat 50 XX wieku Krynica odrodziła się niczym feniks z popiołów.

Atrakcje, zabytki, czyli wszystko co, co najbardziej interesuje turystów

Sanatoria W Krynicy ZdrójWiadomo, że na urlop do Krynicy-Zdrój wybiorą się tylko te osoby, które uznają że jest po co tam jechać. Wybiorą się tacy, którzy stwierdzą, że można tam odpocząć, że można przyjemnie spędzić tam czas i później miło go wspominać. Do Krynicy przyjadą jednak przede wszystkim ci, którzy podczas urlopu chcą zregenerować się fizycznie, bo przecież Krynica-Zdrój jest w pierwszej kolejności miejscowością uzdrowiskową. Na samym początku warto więc wspomnieć o zdrowotnych właściwościach jej źródeł, które odkrył nadmieniony już wcześniej radca górniczy Baltazar Hacquet. Wyraził on na temat krynickich źródeł bardzo pochlebną opinię i to nie tylko odnośnie picia jej, ale również zażywania w tej wodzie kąpieli. To właśnie dzięki tym źródłom Krynica jest dziś jednym z większych ośrodków leczniczych i sanatoryjnych. Co roku przyjeżdżają tu ludzie borykający się z problemami układu trawiennego i moczowego, układu krążenia, jak również układu pokarmowego. Tak naprawdę na każdym kroku w tej miejscowości można znaleźć pijalnie czystej, zdrowej wody. Wszędzie zauważalne są też odwierty i rozlewnie wód mineralnych i leczniczych. Nie tylko więc nad morzem, gdzie powietrze pełne jest jodu, można zadbać o swoje zdrowie. Jak się okazuje w miejscowościach górskich, nawet tak niewielkich i, wydawać by się mogło nie przebijających ogromnych nadmorskich kurortów można zadbać o swój stan fizyczny i znacznie go polepszyć. Nie zapominajmy, że wakacje to czas relaksu i odpoczynku, ale również regeneracji fizycznej i psychicznej, a Krynica taką regenerację z całą pewnością zapewni.

Park Słotwiński - panorama

Atrakcjami w Krynicy-Zdrój są również przepiękne krajobrazy i widoki, które ucieszą oko niejednego turysty. W tych krajobrazach można znaleźć kwintesencję natury i życia w zgodzie z nią, można się z nich zatracić i zapomnieć o Bożym świecie. A może właśnie przypomnieć sobie o nim, bo wszystkie te widoki są jednym, wielki, naturalnym dziełem Bożym, które warto docenić. Krajobrazy widoczne w Krynicy zachęcają do zatrzymania się na chwilę, do zwolnienia tempa swojego życia, co odrobiny refleksji, spokoju i ciszy.

Słotwinka pijalnia wody w Krynicy ZdrójKosciol rzymskokatolicki pw wnmp W Krynicy ZdrójW Krynicy nie brakuje jednak także zabytków. Mowa tu między innymi o najstarszym budynku w tej miejscowości – o „Słowince”, która początkowo znajdowała się w miejscu obecnej Pijalni Głównej, a teraz można ją zobaczyć w Parku Słowińskim. Warto odwiedzić również Stary Dom Zdrojowy wybudowany w roku 1889 – zachowała się w nim jeszcze sala balowa. Na tyłach domu zobaczyć można najstarsze wybudowane w Krynicy wille. W jednej z nich mieści się muzeum Nikifora – malarza prymitywisty, który nazywany jest Matejką Krynicy. Łazienki Borowinowe czy Stare Łazienki Mineralne także zasługują na uwagę kuracjuszy spędzających urlopy w Krynicy.

Do atrakcji Krynicy zaliczyć można jak najbardziej odbywający się tam co roku Festiwal Opery i Operetki im. Jana Kiepury. Ma on miejsce na przełomie sierpnia i września, dlatego też planując urlop można wziąć ten czas pod uwagę. Festiwal trwa jednak nie przez kilka dni, a przez całe dwa tygodnie, zatem mnóstwo turystów może mieć tak naprawdę w tym czasie zobaczyć i ocenić około 1000 solistów i artystów prezentujących wtedy swoje talenty. Z udziałem Kiepury w Krynicy organizowany jest także przegląd filmów.

Nie sposób nie wspomnieć o tym, że Krynica-Zdrój jest również miejscowością bardzo dobrą, jeśli chodzi o sportowców. Można tutaj uprawiać narciarstwo na przykład na stoku Krynica-Słotwiny, jak również hokej na lodzie, w którym mieszkańcy tej miejscowości są wręcz zakochani. Dla tych, którzy preferują jednak wysiłek intelektualny wspomnimy również o organizowanych w Krynicy turniejach szachowych.

Gdzie zjeść i gdzie spać?

Witoldowka - jeden z licznych zabytkowych hoteli w Krynicy ZdrójKuracjusze przybywający do Krynicy-Zdroju muszą się przede wszystkim gdzieś zatrzymać. I tutaj mają bardzo szeroki wybór, bo miejsca noclegowe dostępne są w pensjonatach, ośrodkach wypoczynkowych czy po prostu hotelach i domach wczasowych. Dla tych, którzy preferują wypoczynek w nieco bardziej luksusowych warunkach jest nawet możliwość wypoczęcia w willi! Pamiętać należy jednak o tym, że Krynica to stosunkowo niewielka miejscowość i że warto o rezerwowaniu noclegów pamiętać nieco wcześniej, gdyż kto pierwszy, ten lepszy. Pewne jest jedno – w jednym terminie wszyscy chętni niestety zakwaterowania nie znajdą.

A co w Krynicy można zjeść i gdzie? Tutaj również wybór jest dosyć szeroki, bo można zjeść i smacznie i tanio na przykład w karczmach czy barach albo zwyczajnych restauracjach, ale można zjeść równie smacznie, choć może już nie tak tanio w restauracjach, w których pożywieniu sprzyjać będzie nietuzinkowy, specyficzny klimat i atmosfera. Każdy może więc wybrać coś dla siebie. W krynicy można zjeść dosłownie wszystko, bo tutejsza gastronomia stawia na dopasowanie do różnych gustów i smaków. Można więc jednego dnia zamówić przepyszną pizzę, drugiego zjeść swojski, niemal domowy obiad, a trzeciego po obiedzie wybrać się do kawiarni na deser w postaci lodów albo kawy i ciastka.

Cena wakacji w Krynicy

Tak naprawdę odpoczynek, relaks i odprężenie to takie wartości, które są bezcenne. Kuracjusze w Krynicy muszą jednak za spędzenie wakacji w tak urokliwym miejscu pewną sumę zapłacić, chociażby za zakwaterowanie, choć tutaj można oczywiście znaleźć wersję tańszą czy nieco droższą. Pokój w zwyczajnym pensjonacie z pewnością będzie tańszy, aniżeli apartament w willi, a więc wybór należy do każdego z nas. Wynajmując zakwaterowanie, które daje nam możliwość korzystania z kuchni możemy od razu rozważyć możliwość samodzielnego przyrządzania posiłków. Jest o wersja tańsza, niż stołowanie się na mieście. Dla wielu osób najwygodniejszym jednak rozwiązaniem jest wykupienie opcji z wyżywieniem w ośrodku, w którym się zatrzymują – oczywiście, jeśli akurat w tym miejscu jest taka możliwość. Natomiast większa ilość atrakcji w Krynicy jest darmowa, bo i krajobrazy i spokój nic przecież nie kosztują. Płaci się jedynie za takie atrakcje, jak na przykład wizyta w Parku Linowym, choć wstęp nie jest wcale kosztowny, bo wynosi w granicach 20-30 złotych. Spędzenie wakacji w Krynicy-Zdrój nie będzie wiec dla nikogo kolosalnym obciążeniem finansowym. Głównie jedzie się tam po to, żeby odpocząć i żeby napić się czystej, pełnej walorów wody wypływającej z krynickich źródeł.

Czy wiesz, że…

Krynica-Zdrój przyciągała ludzi do siebie odkąd odkryto walory jej krynickich źródeł. Mało kto jednak wie o tym, że było to miejsce wypoczynku takich osób, jak Marszałek Piłsudzki, Jan Matejko, Henryk Sienkiewicz, Władysław Reymont, Julian Tuwim czy też Konstanty Ildefons Gałczyński. Można aktualnie zastanawiać się nad czym, i byłoby to zresztą jak najbardziej uzasadnione, na które decyzje pobyt w Krynicy miał wpływ i od których odwiódł wspomnianych kuracjuszy. Mogło to mieć kolosalne znaczenie dla historii, jak również dla polskiej literatury.

sierpien Image Banner 750 x 100 1

COMMENTS

Dodaj komentarz