Jak podróżować bezpiecznie?

sierpien Image Banner 750 x 100

Wybierając się w wymarzoną podróż, chcemy by była ona wspaniała i niezapomniana. Aby tak się stało, musimy pamiętać o najważniejszym – czyli o naszym bezpieczeństwie. O czym pamiętać w podróży, a czego unikać – zapoznajcie się z naszymi radami.

Złote rady dla podróżników

Jak zauważa ekspert z biura podróży Kiribati Club, istnieje kilka niepisanych zasad, do których powinni stosować się wszyscy podróżnicy. Po pierwsze, zawsze uważaj na to, co jesz i pijesz. Niby oczywista rzecz, ale w ferworze zwiedzania możemy zapomnieć o zagrożeniu, jakie może nieść ze sobą woda i żywność niewiadomego pochodzenia. W trakcie podróży, zwłaszcza do egzotycznych krajów, zaleca się pić butelkowaną wodę sodową, która niszczy drobnoustroje mogące wywoływać m.in. męczące biegunki. Jeśli chodzi o jedzenie, odradzamy surowe mięso oraz lody i desery z kremem. Kolejna rada związana z bezpieczeństwem brzmi – nie kuś losu nieroztropnością. W każdym miejscu należy pilnować swojego bagażu, trzeba być szczególnie uważnym przebywając w tłumie. Wartościowe rzeczy warto nosić z przodu. Złodziej w mgnieniu oka może każdego podróżnika pozbawić dobytku. Pieniądze warto podzielić i trzymać w kilku miejscach, należy też unikać publicznego pokazywania kosztowności, sprzętu czy innych cennych przedmiotów. Podróżując z grupą, należy pilnować terminów odjazdów, by się nie zgubić. Poza tym, ze swoją grupą podróżujący jest zawsze bezpieczniejszy niż w tłumie obcych. Należy uważać na nowe znajomości i unikać spania w podróży, jeśli nie znamy dobrze współpasażerów.

Bezpiecznie w pociągu i autokarze

Podróżujemy różnymi środkami lokomocji – ale niezależnie od tego, czy to samochód, samolot czy autokar powinniśmy zachowywać się rozsądnie i pamiętać o wymogach bezpieczeństwa. Środki komunikacji publicznej sprzyjają złodziejom, dlatego trzeba tu szczególnie zachować czujność. Również na dworcu kolejowej i w pociągu łatwo paść ofiarą złodziei. Bagaż należy mieć zawsze przy sobie. Podróżując samolotem, upewnijmy się, że do bagażu podręcznego nie zapakowaliśmy żadnych niebezpiecznych substancji. W czasie lotu stosujmy się do poleceń personelu oraz zasad instrukcji bezpieczeństwa. Jeśli wybieramy podróż autokarem należy zwrócić uwagę na kondycję techniczną pojazdu oraz sprawność psychofizyczną kierowcy. W przypadku dłuższych tras kierowca powinien mieć zmiennika. Wielu podróżników wybiera własny środek transportu. Aby droga była bezpieczna, auto powinno być sprawne i mieć aktualnie wykonany przegląd i ubezpieczenie OC. Jak zauważa nasz ekspert z  Kiribati Club, w przypadku własnego samochodu to na barkach każdego z nas spoczywa odpowiedzialność za bezpieczeństwo w podróży. Często dotyczy to nie tylko nas samych, ale też najbliższych, z którymi jedziemy. Przed podróżą warto dokładnie obejrzeć auto, a szczególnie stan opon, działanie świateł, poziom oleju i płynu chłodniczego. W przypadku jakichkolwiek podejrzeń, warto zaprowadzić auto przed podróżą do mechanika, by obejrzał je fachowym okiem. Dzięki temu możemy uniknąć przykrych niespodzianek w trakcie jazdy. Kiedy już jedziemy, pamiętajmy o zapięciu pasów – dotyczy to również wszystkich pasażerów. W czasie drogi warto decydować się na regularne postoje, jeśli mamy możliwość zmiany za kierownicą będzie to z pewnością dobre rozwiązanie. Zatrzymujmy się w bezpiecznych, bardziej uczęszczanych miejscach, a opuszczając auto pamiętajmy o zabraniu z niego dokumentów i wartościowych przedmiotów. A jeszcze przed wyruszeniem w drogę pamiętajmy o wzięciu apteczki i gaśnicy – nigdy nie wiadomo, jakie sytuacje mogą nas spotkać na drodze.

sierpien Image Banner 750 x 100 1

Dodaj komentarz