Izrael – kolebka chrześcijaństwa i judaizmu

sierpien Image Banner 750 x 100

Izrael. Kolebka chrześcijaństwa i judaizmu. I zapewne większości Polaków wiedza się kończy wraz z tymi dwoma określeniami. Tymczasem Izrael, mimo że z punktu widzenia topografii nie jest zbyt dużym krajem, to jest on ciekawy i warty tego, aby pomyśleć o zaplanowaniu wypoczynku w tym regionie. Nawet gdyby miała to być wycieczka do Ziemi Świętej i odwiedzanie miejsc istotnych z punktu widzenia religii katolickiej.

Według wielu przewodników stolicą Izraela jest Jerozolima, jednak formalnie wiele organizacji międzynarodowych wskazuje jako stolicę Tel Awiw. Dla turystów nie ma to większego znaczenia, bowiem oba miasta warto odwiedzić, choć z zupełnie innych powodów. Jerozolima oraz znajdujące się niedaleko Betlejem to dwa miasta, które odwiedzane są ze względu na powiązanie z osobą Chrystusa. Jerozolima to jednak nie tylko Droga Krzyżowa czy Bazylika Grobu Pańskiego, którą uznaje się za miejsce śmierci Jezusa. Warto tutaj także odwiedzić Ogród Oliwny czy przejść się po targu, na którym rządzi wielokulturowość. Miejsca, które są ważne z kolei dla judaizmu, jak choćby Ściana Płaczu, to również punkt obowiązkowy na mapie zwiedzania.

Warto również obejrzeć Yad Vashem z pomnikiem ofiar Holocaustu. Zdecydowanie turystycznym miastem jest z kolei Tel Awiw, położony nad Morzem Śródziemnym. Tutaj należy odwiedzić Białe Miasto i port Jaffa – jeden z najstarszych portów na świecie. Przy granicy Izraela z Jordanią znajduje się Morze Martwe, które formalnie jest jeziorem o największym zasoleniu na świecie. Ciekawostką związaną z tym miejscem jest choćby to, że nie można się w nim utopić oraz że wydobywa się z niego asfalt.

Nagła decyzja o wyjeździe do Izraela nie musi oznaczać odkładania wyjazdu na bliżej nieokreśloną przyszłość. Wystarczy bowiem pożyczka przez Internet, dostępna przez całą dobę i uruchamiana najpóźniej następnego dnia, aby móc obejrzeć Wzgórze Oliwne, przejść się Drogą Krzyżową czy też spróbować popływać w Morzu Martwym.

sierpien Image Banner 750 x 100 1

Dodaj komentarz