Gdzie jeździmy na wakacje?

sierpien Image Banner 750 x 100

Z czym najczęściej kojarzy nam się wypoczynek, jeśli nie z wyjazdem w jakieś przyjemne, sympatyczne miejsce, w którym możemy na chwilę oderwać się od szarej, towarzyszącej nam na co dzień rzeczywistości? Oczywiście są wśród nas i tacy, którzy preferują spędzenie krótkiego urlopu w zaciszu własnego domu i dla nich to jest właśnie prawdziwy odpoczynek. Zdecydowana większość Polaków woli jednak pojechać w ciekawe miejsce, zobaczyć i zwiedzić je, a także choć na krótki czas zmienić otoczenie. Wszyscy możemy mieć inne preferencje odnośnie wyjazdów i miejsc, do których wybieramy się, gdy przełożony nareszcie da nam kilka dni wolnego – niektórzy wolą jechać nad morze, inni w góry, a jeszcze inni za granicę. W wielu przypadkach preferencje Polaków jednak pokrywają się, stąd też możliwe było stworzenie listy miejsc najczęściej przez nas wybieranych. Jakie to miejsca?

Na wstępie warto zaznaczyć, że (według badań przeprowadzonych przez Centrum Badania Opinii Społecznej w roku 2013) Polacy to naród, który nie lubi raczej długich urlopów. Wyniki badania jednoznacznie wskazują na to, że większości z nas w zupełności wystarczy tydzień odpoczynku, a więc to właśnie z takiej długości urlopów Polacy korzystają najczęściej. A gdzie najchętniej wyjeżdżają.

Wakacje za granicą

Być może wydaje nam się, że Polacy coraz częściej wybierają się na wakacje za granicę. Tam mają bowiem często gwarantowaną pogodę, widoki, zapewniona jest również większa anonimowość, dzięki której można mieć przekonanie o tym, że nikt nie będzie nam przeszkadzał w odpoczynku. Poza tym, coraz częściej spędzanie wakacji za granicą kosztuje o wiele mniej, aniżeli spędzanie ich w trakcie letniego sezonu w naszym kraju. Jak się jednak okazuje, w minionym sezonie najczęściej wyjeżdżaliśmy na wakacje do miejscowości zlokalizowanych właśnie w naszym kraju, gdyż chyba do serca wzięliśmy sobie słynne powiedzenie „cudze chwalicie, swego nie znacie”. Jakie zatem miejsca w Polsce doceniliśmy najbardziej?

Wakacje w górach

Jeśli bierzemy pod uwagę wyjazdy w obrębie naszego kraju, to zdecydowanie największym zainteresowaniem cieszyły się województwa małopolskie, pomorskie oraz zachodniopomorskie zgodnie z badaniami przeprowadzonymi przez CBOS. Województwo małopolskie zachwycało turystów przede wszystkim obecnością Tatr, Beskidów oraz Euroregionem Karpackim. To właśnie te miejsca były przez Polaków odwiedzane najczęściej. Nie bez powodu zresztą – urozmaicone warunki naturalne wspomnianych miejsc pozwalają odetchnąć od gwałtownej cywilizacji i postępu, którego niektórzy z nas mogą mieć już po prostu dość. Dlatego też wypoczynek w górach jest tak bardzo popularny wśród wielu naszych rodaków.

Gdzie jeździmy w góry?

Wakacje nad morzem

Województwo pomorskie znalazło się, jak wspomnieliśmy już wcześniej, na drugim miejscu na liście i już bez wyników badań CBOS chyba wszyscy jesteśmy w stanie tak wysoką pozycję zrozumieć. Województwo pomorskie to morze, a Polacy kochają wypoczynek nad polskim, słonym morzem Bałtyckim. Warto wspomnieć również o czwartym miejscu, na którym znalazło się przepiękne, nieustannie rozwijające się województwo dolnośląskie. Według badań, najrzadziej odwiedzane miejsca znajdują się w województwie łódzkim oraz świętokrzyskim.

Wakacyjne kierunki zagraniczne

Z racji tego, iż jednak nie wszyscy Polacy zdecydowali się spędzić urlopy w Polsce, warto również wspomnieć o najczęściej wybieranych przez naszych rodaków kierunkach zagranicznych. Tutaj z kolei, jak mówią nam wyniki badań CBOS, królują takie kraje, jak Niemcy, Chorwacja czy Włochy. W porównaniu do wyników z ostatnich lat Turcja awansowała i również była bardzo często wybieranym krajem, w którym odpoczywaliśmy w minionym roku.

sierpien Image Banner 750 x 100 1

COMMENTS

  • Ciekawe w jak dużym stopniu zmienią się preferencje wakacyjne naszych rodakach po tragicznym w skutkach zamachu w Tunezji. Tunezja była dość popularnym kierunkiem, jednak strach przed kolejnymi zamachami zapewne wielu odstraszy Polaków przed wyjazdem w ten rejon.

Dodaj komentarz