Czym jest turystyka incentive

sierpien Image Banner 750 x 100

Turystyka incentive, to forma turystyki biznesowej, której podstawowym celem jest dodatkowa motywacja pracowników, kontrahentów czy klientów firmy. Incentive może być również formą nagrody za osiągnięty cel biznesowy, np. zakończony projekt czy pomyślnie zamknięty rok. Ten rodzaj turystyki bywa również nazywany turystyką motywacyjną lub nagrodową.

Uczestnikami wyjazdów motywacyjnych są najczęściej pracownicy i klienci firm. Czasem zdarza się, że na imprezę taką zapraszane są osoby towarzyszące lub znane osoby publiczne. Sponsorem wyjazdu jest pracodawca, a organizatorem – najczęściej biuro podróży lub agencja specjalizująca się w organizacji tego typu podróży.

Kierunki wyjazdów

Kierunki turystyki incentive, podobnie jak w przypadku wyjazdów indywidualnych, mogą być praktycznie dowolne i zależą w dużej mierze od budżetu imprezy. W obecnym sezonie firmy najczęściej wysyłają swoich pracowników do krajów europejskich (np. Madera, Malta, Słowenia, Hiszpania, kraje Beneluxu) oraz w miejsca bardziej odległe i egzotyczne, takie jak: Indonezja, Indie, USA czy Brazylia. Bardzo często wyjazd łączy się z udziałem w imprezie kulturalnej, sportowej, czy biznesowej, jak np. wyjazd na Octoberfest, wyścigi Formuły 1, mecz piłki nożnej, targi branżowe.

Niebanalny program to podstawa

Poza wypoczynkiem oraz zwiedzaniem najbardziej znanych atrakcji turystycznych regionu, programy wyjazdów motywacyjnych przygotowywane są w taki sposób, aby imprezy te na długo pozostały w pamięci grupy docelowej. Podobnie jak w przypadku wyjazdów integracyjnych, wycieczki takie łączy się z atrakcjami podnoszącymi u uczestników poziom adrenaliny, np.: wspinaczka, rafting, nurkowanie, rajdy samochodami terenowymi przez niedostępne i trudne tereny, czy zwiedzanie zapomnianych przez cywilizację zakątków świata. W programie imprezy zaplanować można różnego rodzaju zabawy team-builidngowe, dzięki czemu wyjazd nie tylko wpłynie pozytywnie na motywację pracowników, ale również dodatkowo scali i zintegruje zespół. Planując wyjazd motywacyjny warto wziąć pod uwagę preferencje oraz możliwości jego uczestników. Ważne aby dla każdego znalazło się w nim coś interesującego.

Kiedy organizuje się wyjazdy motywacyjne

Sezon na wyjazdy motywacyjne trwa z zasadzie cały rok. W praktyce jednak podróże takie najczęściej organizowane są przed lub po okresie wakacyjnym, aby w jak najmniejszym stopniu kolidowały z planami urlopowymi i wyjazdami rodzinnymi pracowników. Warto wcześniej zapytać ewentualnych uczestników o ich preferencje lub dać do wyboru (np. poprzez głosowanie) kilka możliwych terminów.

Samą organizację wyjazdu najlepiej powierzyć wyspecjalizowanym biurom podróży, które doradzą i zaproponują miejsce docelowe, program imprezy dostosowany do wymagań konkretnej grupy oraz kompleksowo zajmą się organizacją całego wyjazdu.

sierpien Image Banner 750 x 100 1

COMMENTS

  • Romek

    Ja byłem ostatnio na takim wyjeździe w Barcelonie. Fajnie popatrzeć na żywa na piłkarzy najlepszych drużyn europejskich 🙂

Dodaj komentarz