Chorwacja – wakacje w Środkowej Dalmacji

sierpien Image Banner 750 x 100

Chorwacja to urzekający kraj pełen pięknych plaż i interesujących miejsc. Miasta zachwycają swoją historią a malownicze zakątki pozwalają na prawdziwy relaks i udane wakacje. Jednym z najczęściej wybieranych regionów w tej części świata jest niewątpliwie Dalmacja Środkowa, która fascynuje mnóstwem ciekawych wysp, tradycyjną kuchnią oraz oryginalnym charakterem tutejszych miasteczek.

Split

Główną miejscowością Środkowej Dalmacji jest oczywiście Split, który stanowi niezwykłą skarbnicę zabytków. Miasto to jest naprawdę piękne i stanowi drugą co do wielkości metropolię Chorwacji. O jego wyjątkowości stanowi także fakt, iż Split w całości został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.

W tym zakątku świata można zapomnieć o wszystkim przechadzając się malowniczym portem, spacerując po promenadzie, wąskich uliczkach czy delektując się pysznym trunkiem w jednej z kafejek. Na turystów czeka tu także Pałac Dioklecjana oraz świątynia Jowisza, które ulokowane są na Starym Mieście. Podziwiać Split z lotu ptaka można natomiast z góry widokowej Marjan, która ma aż 180 metrów.

Co jeszcze warto zobaczyć w Chorwacji?

Prócz Splitu Środkowa Dalmacja czaruje takimi wyspami jak Hvar czy Brac oraz regionem znajdującym się pomiędzy miejscowością Marina oraz Rogoznica. Zachwycają tu widoki, możliwość uprawiania różnorodnych sportów wodnych czy odwiedzenia parku przyrody Biokovo.

Jednym z najładniejszych ośrodków turystycznych w tej części świata jest Brela, który to zachwyca pięknem kamienistych plaż oraz lasami sosnowymi. Znajduje się on na Riwierze Makarskiej podobnie jak urocza miejscowość Makaraska, którą otaczają góry Biokovo.

Warto odwiedzić także Solin ulokowany około 5 kilometrów od Splitu, by móc podziwiać ruiny rzymskie, miejscowe muzeum oraz akwedukt. Równie piękny jest Trogir, średniowieczne miasteczko, w którym po dziś dzień zachowały się budynki pochodzące z XIV i XV wieku.

Prócz pięknych miejscowości Środkowa Dalmacja urzeka także wyspami. Oprócz wymienionych już wcześniej wysp niewątpliwie warto zobaczyć także wyspę Bisevo (z cudowną jaskinią Modra Spija), MIjet z niezwykłym parkiem narodowym czy Vis urzekającą skalistymi górami – zobacz oferty „Dalmacja Last Minute” w Chorwacji)

Informacje dla turystów

By móc cieszyć się wakacjami w Chorwacji wystarczy posiadać paszport lub dowód osobisty. Obowiązująca tu waluta to kuna (KN), językiem urzędowym zaś jest chorwacki. Jadąc do Dalmacji koniecznie trzeba zaopatrzyć się w buty do pływania, ze względu na kamieniste plaże oraz krem z filtrem.

Artykuł napisany przez redakcję serwisu Chorwacja.pl

sierpien Image Banner 750 x 100 1

Dodaj komentarz