5 pomysłów na wakacje 2016 nad polskim morzem

sierpien Image Banner 750 x 100

Tegoroczne wakacje mamy już niestety za sobą, ale kolejne za rok i warto już coś planować. Można pomyśleć, że to za wcześnie, ale przecież jakiś zarys już się przyda. Przydadzą się także pomysły, zawłaszcza, jeśli naszym celem będzie wakacyjny czarter łodzi. Taka opcja na urlop sama w sobie jest ciekawa i oryginalna, a można ją dodatkowo wzbogacić. Oto kilka propozycji.

Wynajem łodzi i pływanie od portu do portu

Pomysł dla zapaleńców, którzy chcą przez cały urlop pływać i jak najwięcej zobaczyć. Można w ten sposób przepłynąć np. cały Szlak Zachodniopomorski lub tylko jego morską cześć, która liczy sobie 10 portów jachtowych. Dobrze rozplanowany rejs, o ile dopisze pogoda, pozwoli na zwiedzenie każdego z miejsc na szlaku. Zawijamy więc do portu, uzupełniamy zapasy, zwiedzamy i płyniemy dalej.

Metoda łączona, czyli w dzień na jachcie w nocy na kampingu

To opcja dla wygodnych. Chodzi przecież o to, aby urlop był miły dla wszystkich, a nie wszyscy są wilkami morskimi. Idąc więc na kompromis, można wynająć łódź i popłynąć w zaplanowane miejsce, np. do Dziwnowa. Tam możemy elegancko zacumować jacht na kilka dni i wynająć kwaterę lub domek. Taka baza wypadowa, położona w dogodnym miejscu, z której szybko i sprawnie możemy zwiedzać okolicę. W tym wypadku np. Kamień Pomorski, wyspę Wolin, Międzyzdroje czy Świnoujście. Potem można popłynąć w inne miejsce, znów wynająć pokój lub domek i tak połączyć żeglowanie z wypoczynkiem stacjonarnym.

Pół na pół – trochę pożeglować, trochę poleniuchować

Taki pomysł to często wybierana opcja. Przez pierwszy tydzień pływamy po wybrzeżu, ale w zaplanowanym wcześniej miejscu cumujemy na dłużej. Wybrać można jedną z typowych nadmorskich, małych miejscowości, gdzie główną atrakcją jest plaża, np. Mielno, albo miejsce, gdzie dodatkowo jest wiele do zwiedzania jak Kołobrzeg. Na koniec pozostaje jedynie odstawić jacht, chyba, że podróż kończymy w porcie macierzystym, skąd rozpoczynał się czarter łodzi.

Wycieczki przyrodnicze

Pomysł na urlop nad polskim morzem może być także dostosowany do upodobań. Jeśli więc twoim konikiem jest przyroda, a dodatkowo udało ci się zarazić tą koncepcją resztę załogi, to nasze wybrzeże ma dla was szeroką ofertę. Do obejrzenia m.in. jest Woliński Park Narodowy na wyspie Wolin, Słowiński Park Narodowy w okolicach Łeby wraz z ruchomymi wydmami, Nadmorski Park Krajobrazowy z widowiskowymi klifami i wiele innych przyrodniczych atrakcji. A wynajem łodzi pozwala na swobodne przemieszczanie się wzdłuż wybrzeża, zacumowanie w najbliższej marinie i odwiedzenie po kolei tych wszystkich miejsc.

Szlakiem zabytków z II wojny światowej

Inny tematyczny pomysł spodoba się fascynatom historii. Polskie wybrzeże bogate jest we wszelkiego rodzaju pamiątki po II wojnie światowej w postaci fortyfikacji lub ich fragmentów, bunkrów, stanowisk strzelniczych i innych ciekawostek. Np. twierdza i fortyfikacje w Świnoujściu, Wolin i Uznam, gdzie pełno wojennych umocnień, w tym ciekawe Muzeum Bunkier V3, Międzyrzecki Rejon Umocniony, Wał Pomorski, Rejon Umocniony Hel czy pozostałości umocnień na Westerplatte. Istnieje spora szansa, że odwiedzenie wszystkich miejsc tego typu trzeba zaplanować na dwa kolejne urlopy, bo jeden może być za krótki. Jedno jest pewne, wynajem łodzi zapewnia zdecydowanie przyjemniejszy sposób przemieszczania się pomiędzy tymi miejscami niż samochód, zwłaszcza w upalne, wakacyjne dni.

Artykuł powstał przy współpracy z firmą Czarter Łodzi Baltimora

sierpien Image Banner 750 x 100 1

Dodaj komentarz